Ukraińcy zaatakowali rosyjską rafinerię. Politico: W Rosji kończy się benzyna

Ukraińskie drony po raz kolejny zaatakowały rosyjskie rafinerie. Pomimo wezwań amerykańskich urzędników do skupienia się na celach wojskowych, Kijów nadal atakuje rosyjski przemysł naftowy, żeby pozbawić rosyjskich okupantów paliwa. Te specjalne operacje już przynoszą widoczne efekty. Źródła Politico potwierdzają, że w Rosji zaczyna brakować benzyny.

Ministerstwo Obrony w Moskwie poinformowało, że rosyjskie siły obrony powietrznej zestrzeliły sześć ukraińskich dronów w ciągu ostatniej nocy. Trzy drony nad terytorium obwodu woroneskiego, a kolejne nad obwodem riazańskim, białogrodzkim i kurskim.

Ostatnio atak ukraińskiego drona spowodował pożar w rafinerii ropy naftowej w Riazaniu. Rosyjskie media poinformowały również o dronie, który uderzył w rafinerię ropy naftowej pod Woroneżem. Ukraińska prawda, powołując się na własne źródła w wywiadzie wojskowym Ukrainy, pisze, że atak na rosyjskie rafinerie był częścią ukraińskiej operacji specjalnej.

Cel wojskowy w Riazaniu został trafiony. Są znaczne uszkodzenia, to było jasne.

To nie pierwszy raz, kiedy rafineria w Riazaniu została zaatakowana przez ukraińskie drony. 13 marca tego roku na terenie rosyjskiego zakładu wybuchł pożar, który obejmował obszar około 100 metrów kwadratowych.

Zobacz wideo Gen. prof. Stanisław Koziej o bezpieczeństwie Europy i rosnących napięciach

Politico: W Rosji kończy się benzyna 

W wyniku ukraińskich ataków na rosyjskie rafinerie największemu na świecie producentowi ropy naftowej zaczyna brakować benzyny - donosi Politico. Według rosyjskich danych rządowych ceny paliwa w Rosji gwałtownie wzrosły, co odczuwają rosyjscy konsumenci.

Politico podaje, że ceny benzyny w Rosji wzrosły o ponad 20 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem, ponieważ ukraińskie ataki zakłócają dostawy, a coraz więcej rosyjskich rafinerii zawiesza produkcję. Źródła Politico zauważają, że jest to duży problem dla Putina, ponieważ skuteczność sprzętu wojskowego zależy w dużej mierze od dostępności paliwa.

Dla Moskwy jest to zarówno problem polityczny, jak i wojskowy. Oprócz tego, że tanie paliwo jest niezbędne dla rosyjskiego potencjału wojennego, jest ono kluczową częścią polityki zagranicznej prezydenta Władimira Putina, antidotum na opóźnione płace i niestabilnego rubla.

Politico cytuje również Igora Juszkowa, analityka z rosyjskiej Narodowej Fundacji Bezpieczeństwa Energetycznego. Według niego kryzys paliwowy w Rosji się pogłębia, a Moskwa może być zmuszona do importu benzyny ze swoich rezerw na Białorusi.

Maria Shagina, ekspertka ds. rosyjskiej gospodarki w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych, uważa, że Kijów poprzez ataki ujawnił słabość technologiczną Moskwy, a uderzenia w rosyjskie rafinerie ropy naftowej są ważnym dodatkiem do zachodnich sankcji. "Choć ukraińskie ataki dronów są pod tym względem o wiele bardziej skuteczne niż sankcje, które Rosja próbuje obejść" - dodaje ekspertka.

USA krytykują ukraińskie ataki na rafinerie w Rosji

Według "The Washington Post" Waszyngton obawia się, że ataki dronów na rosyjskie rafinerie ropy naftowej mogą doprowadzić do globalnego wzrostu cen energii i eskalacji kryzysu paliwowego na świecie. Amerykańska gazeta przypomina, jak amerykańscy urzędnicy prosili Kijów o powstrzymanie się przed atakami na rafinerie. Dodają, że prośba ta zirytowała ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego współpracowników.

Wbrew prośbom USA Ukraina podwoiła liczbę ataków na rosyjskie cele, którymi są też m.in. największe rafinerie naftowe, które dostarczają paliwo wojskom rosyjskim na okupowanych terenach Ukrainy. Ekonomiści w Ukrainie są przekonani, że w wyniku ukraińskich na ataków na rafinerie w Rosji rosną koszty rosyjskiej agresji, które w pewnym momencie mogą sięgnąć szczytu, co może zmusić Rosję do zmniejszenia intensywności działań wojskowych. Twierdzą, że obawy USA o wzrost cen energii z powodu ataków na rafinerie są bezpodstawne, jeśli zauważyć, że ostatnie wzrosty były spowodowane cięciami produkcji OPEC Plus i niestabilnością na Bliskim Wschodzie, związaną z wojną w Izraelu. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ