Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przed szczytem NATO w Waszyngtonie pojawił się w Warszawie. Jednym z celów wizyty było podpisanie porozumienia o długofalowej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. - To, że wybrałeś Warszawę jako ostatni przystanek przed Waszyngtonem, jest dla nas ważnym znakiem - mówi do Wołodymyra Zełenskiego premier Donald Tusk. Podkreśla, że "heroiczna obrony Ukrainy jest obroną całego świata".
- Z politycznego punktu widzenia ta wizyta jest ważna, aby podkreślić bliskie relacje istniejące między naszymi krajami. Ważne jest także zwrócenie uwagi na trudne kwestie, które mają miejsce, ale stopień napięcia znacznie się zmniejszył. Jednak kluczową sprawą jest teraz szczyt NATO.
Ukraina nie bez powodu liczy na to, że Polska będzie jednym z kluczowych lobbystów Kijowa w NATO. Dla Polski ważne jest także potwierdzenie, że pozostaje jednym z głównych sojuszników Ukrainy. To sygnał dla wielu krajów NATO, że Warszawa wydaje już znacznie więcej pieniędzy na pomoc dla Ukrainy i na obronność, a wiele z nich powinno brać z tego przykład
- mówi w rozmowie z Ukrayina.pl ukraiński politolog Ihor Reiterowycz.
Premier Donald Tusk razem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podpisali umowę o długofalowej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. - Każde słowo w tym dokumencie coś znaczy i przyniesie praktyczne konsekwencje. To nie są puste obietnice. Wolelibyśmy, żeby Ukraina znów była bezpieczna, ale tak długo, jak będzie atakowana, wasi obywatele będą tutaj witani jak w domu - zapewnia premier Tusk.
Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej powiedział, że z premierem Tuskiem omawiał między innymi możliwość przekazania nowych samolotów. - Rozmawialiśmy też o szkoleniu naszego batalionu stworzonego z ochotników na terenie Polski - powiedział Zełenski.
Politolog Ihor Reiterowycz w rozmowie z nami powiedział, że w dokumencie co do współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa wiele uwagi poświęcono wsparciu Ukrainy dla integracji z NATO. - Najprawdopodobniej umowa ta będzie nieco różnić się od umów, które Ukraina już podpisała z innymi krajami. W dokumencie będzie stwierdzane, że Polska będzie jednoznacznie wspierać Kijów na drodze do NATO i zapewniać wszelką niezbędną pomoc, zarówno informacyjno-doradczą, jak i polityczną - mówi ekspert.
Ihor Reiterowycz dodaje, że Polska i Ukraina mają już doświadczenie w tworzeniu wspólnych brygad, które można w przyszłości wykorzystać w obronie obu krajów.
Prezydent Ukrainy na wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem powiedział, że jest wdzięczny za wsparcie Polakom.
Jesteście z nami od początku wojny, jestem przekonany, że tak będzie do końca wojny i po wojnie
zaznacza Zełenski.
Jednym z tematów omawianych podczas konferencji prasowej Wołodymyra Zełenskiego i Donalda Tuska była wizyta Viktora Orbana w Rosji. Prezydent Ukrainy powiedział, że "to jego indywidualny wybór". - Nie jest możliwe pośrednictwo między Rosją i Ukrainą, pośrednikami mogą być wyłącznie bardzo silne sojusze. To cały świat dopiero jest w stanie zmusić Rosję. To nie może być pośrednictwo, to musi być aspekt gospodarczy wpływający na Rosję albo ogromna armia, której Putin się boi. Czy wiele jest takich krajów na świecie? Niewiele. Stany Zjednoczone, Chiny oraz cała Unia Europejska mogłyby odegrać rolę takich pośredników - powiedział Zełenski.
- Historia pamięta polityków, którzy wmawiali sobie i innym, że pracują na rzecz sprawiedliwego pokoju, a de facto pracowali na rzecz kapitulacji. Ci politycy zapisali się na stronach wstydu. Sprawiedliwy pokój, a za tym opowiada się Europa i Polska, to pokój, który szanuje integralność terytorialną, pełną niepodległość Ukrainy, jej wybory, jak bycie członkiem NATO i UE. Nad takim pokojem będziemy chcieli wspólnie pracować - dodał Donald Tusk.
Po spotkaniu z Donaldem Tuskiem prezydent Ukrainy spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. - Kwestia przyjęcia Ukrainy do NATO musi być uwarunkowana tylko jedną rzeczą - wolą społeczeństwa ukraińskiego. Jeśli taka będzie - Sojusz nie może się wahać. Od samego początku wspieramy europejskie i euroatlantyckie aspiracje Ukrainy. I damy temu wyraz w Waszyngtonie - napisał prezydent na platformie X.
- Polska, niezależnie od procesów politycznych, jest wewnętrznie zjednoczona wokół idei wsparcia dla Ukrainy. Dziękuję za wsparcie dla Ukrainy, dla naszej niepodległości, suwerenności, które trwa od samego początku, za wsparcie od zwykłych Polaków - powiedział Wołodymyr Zełenski.