Ukraińska drużyna paralimpijska z wielkimi sukcesami. "Nie było to łatwe. Rosjanie prowokowali Ukraińców"

Władysław Jacenko

Ukraina niezmiennie osiąga sukcesy na Igrzyskach Paralimpijskich. Reprezentacja Ukrainy zajęła siódme miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 82 medale. Prawie połowę nagród Ukraińcy zdobyli w pływaniu. Kostyantyn Dultsev, ukraiński dziennikarz sportowy, w rozmowie z Ukrayina.pl mówi, że tegoroczne Igrzyska jednak nie były łatwe dla Ukraińców. - Ciężko przebywać w jednej przestrzeni z ludźmi, którzy wspierają wojnę - powiedział.

Reprezentacja Ukrainy na Igrzyskach Paralimpijskich w 2024 r. zdobyła 82 medale. Ostatni dzień Igrzysk przyniósł Ukrainie trzy nagrody, w tym złoto dla Władysława Jepifanowa w wioślarstwie pojedynczym. Trójboista Anton Kryukow w ostatni dzień Igrzysk zdobył srebrny medal w kategorii powyżej 107 kg.

Ukraina ma najniższy wynik od 16 lat, ale mimo to znalazła się w tym roku w gronie dziesięciu najbardziej utytułowanych drużyn. W ostatnich latach Ukraińcy zdobyli mniej nagród tylko na Igrzyskach w Pekinie w 2008 roku - 74 medale. Ukraina niezmiennie osiąga sukcesy na Igrzyskach Paralimpijskich, jednak w tym roku było to wyjątkowo trudnym wyzwaniem.  

Zobacz wideo Czuć Igrzyska na każdej ulicy Paryża

Ukraina na Igrzyskach Paralimpijskich 2024. 82 medale, połowa nagród w pływaniu

W tym roku ukraińscy paralimpijczycy zdobyli medale w 11 z 15 dyscyplin, w których brali udział. Bez nagród pozostali reprezentanci łucznictwa, badmintona, triatlonu i pchnięcia kulą. Reprezentacja Ukrainy zdobyła medale w takich dyscyplinach jak goalball (srebro) i boccia (brąz), gdzie wystąpiła po raz pierwszy.

20 ukraińskich sportowców zostało wielokrotnymi medalistami Igrzysk Paralimpijskich. Najwięcej medali zdobył Andrij Trusow - dwa złote i trzy srebrne. Maksym Weraksa i Jewhenij Bochodajko ustanowili rekord drużynowy, stając się najbardziej utytułowanymi ukraińskimi paralimpijczykami z 16 medalami każdy. Poprzedni rekord należał do Maksyma Krypaka.

Igor Cwietow jest jedynym zawodnikiem reprezentacji Ukrainy, który we wszystkich swoich konkurencjach zakończył igrzyska paralimpijskie ze złotymi medalami, wygrywając na dystansach 100 i 200 metrów. Ponadto Ukraina osiągnęła dziesięć podwójnych podium - siedem w pływaniu, dwa w lekkoatletyce i jedno w tenisie stołowym.

Złote medale w judo i kolarstwie były znaczącym sukcesem, Ukraina dostała złote medale w tych dziedzinach po raz pierwszy od ośmiu lat. 

Kostyantyn Dultsev, ukraiński dziennikarz i komentator sportowy z radia Promiń, w rozmowie z nami podkreśla, że Ukraina zdobyła także wiele nagród w pływaniu. - Mamy 40 nagród, a to drugi pod względem liczby medali wynik na Igrzyskach po reprezentacji Chin. Warto też zauważyć, że mamy wiele nagród w lekkoatletyce, a to jest czwarte miejsce drużynowe - 19 medali - mówi ukraiński komentator sportowy.

Ukraiński komentator sportowy: To nie były łatwe czasy dla naszych paralimpijczyków

- Dla ukraińskich sportowców był to właściwie bardzo trudny czas. Rzecz w tym, że było im nieprzyjemnie przebywać w jednej przestrzeni z ludźmi, którzy wspierają wojnę. Tym razem Rosjanie pod neutralną flagą mieli dużą reprezentację. Tak czy inaczej, część z nich wspiera wojnę. Nawet podczas zawodów kwalifikacyjnych ukraińscy zawodnicy wielokrotnie spotykali się z brakiem szacunku ze strony rosyjskich sportowców - mówi ukraiński dziennikarz. 

Dodaje, że Rosjanie wielokrotnie prowokowali Ukraińców na Igrzyskach Paralimpijskich, na przykład po cichu nazywając ich "chochołami" (pogardliwe określenie Ukraińca - red.). Rosjanie z kamerami czasami czekali na reakcję Ukraińców po tych słowach.

- Córka jednego z ukraińskich pływaków, który zdobył medal na Igrzyskach Paralimpijskich, jest chora na raka. Przebywała w szpitalu Ochmatdyt w Kijowie. Na godzinę przed ostrzałem szpitala zabrał córkę do domu. Nasz sportowiec spędził dwa dni rozbierając gruzy szpitala dziecięcego, modlił się do Boga i dziękował, że jego dziecko żyje. Wyobraźcie sobie, jak ten sportowiec walczył psychicznie o zwycięstwo tam, na Igrzyskach Paralimpijskich, gdy jego przeciwnikiem był neutralny zawodnik z Rosji - mówi Kostiantyn Dultsev w rozmowie z nami.

Przed wojną był siatkarzem. Po powrocie z frontu został paralimpijczykiem

Jewgienij Korynet zadebiutował w reprezentacji Ukrainy w siatkówce na Igrzyskach Paralimpijskich 2024 w Paryżu. Przed wojną był zawodowym siatkarzem, następnie wstąpił do Sił Zbrojnych Ukrainy, gdzie służył jako sanitariusz i brał udział w działaniach bojowych w Bachmucie. Podczas walk Jewgienij doznał kontuzji, w wyniku której amputowano mu nogę. Teraz reprezentuje Ukrainę w sporcie.

- Rehabilitacja Jewgienija odbywała się właśnie poprzez sport. Został członkiem narodowej kadry Ukrainy w siatkówce na siedząco i uczestnikiem Igrzysk Paralimpijskich. To jest historyczny moment. Uważam, że w igrzyskach paralimpijskich powinni brać udział żołnierzy - mówi Kostyantyn Dultsev.

WIĘCEJ O:

Igrzyska Paralimpijskie 2024 Rosja wojna w Ukrainie Ukraina igrzyska paraolimpijskie
POLECAMY
"Ukraińcy budują umocnienia we Wrocławiu. "To nasz drugi dom. Zrobimy wszystko, aby go chronić""
"Czy Rosjanie zdobędą Pokrowsk? Dramatyczne relacje mieszkańców. "Tam nie da się już żyć""
"Ukraińcy pomagają powodzianom. "Wiem jak to jest, kiedy twój dom zalewa wielka woda""
"Blinken w Kijowie i Warszawie. Ukraina coraz bliżej zgody na użycie zachodnich rakiet do uderzania w Rosji?"
"Rosjanie mają wypędzić wojska Ukrainy spod Kurska do października. Taki dostali rozkaz"
"Ukraina może zaatakować Rosję rakietami z USA. Kreml nie ma wątpliwości. "Histeria w Moskwie""