Pomagają odbudować Ukrainę, teraz pomogli ukraińskim dzieciom. Wakacje z uśmiechem

Polska, będąc krajem przyjmującym uchodźców, stara się stworzyć dla ukraińskich dzieci warunki, w których mogą czuć się bezpiecznie i kształtować swoją przyszłość. Wsparcie ze strony społeczności lokalnych, instytucji państwowych i organizacji pozarządowych jest nieocenione. Również w wakacje. I właśnie w ten czas przybysze zza wschodniej granicy mogli liczyć na wyjątkowe wsparcie. "Wakacje z uśmiechem" okazały się niezwykłym projektem. Kto wsparł tę szlachetną akcję?

Wojna na Ukrainie pozostawiła trwałe piętno na życiu dzieci. Ich codzienność została zakłócona, dziesiątki tysięcy razem z matkami musiało uciekać za granicę, wiele z nich doświadczyło aktów przemocy, straty bliskich oraz trudności związanych z dostępem do podstawowych potrzeb. W tak trudnym okresie okazanie wsparcia i empatii jest niezwykle istotne. Dlatego też ukraińskie dzieci - te przebywające w Polsce, jak i pozostające w Ukrainie - mają szansę na wyjątkowe wakacje, które mają na celu przynieść im radość i ulgę. Co ważne, "Wakacje z uśmiechem" są bezpłatne, co jest znaczącym odciążeniem budżetów ukraińskich rodzin.

Tak odpoczywały ukraińskie dzieci w Polsce. Wszystko dzięki darowiźnie

Jest to możliwe dzięki akcji o nazwie "WAKACJE Z UŚMIECHEM". Dotacja Polskiej Izby Gospodarczej w Japonii –  Polish Chamber of Commerce and Industry in Japan (PCCIJ) przekazana Funduszowi Pomocy Ukrainie, prowadzonemu przez Polsko – Ukraińską Izbę Gospodarczą (PUIG) pomogła w sfinansowaniu kolonii i półkolonii dla 200 dzieci. W wyniku wyjątkowej współpracy z urzędami miast w Legnicy, Łodzi, Słupsku i Serocku oraz ze szczecińskim Stowarzyszniem Mi-Gracja umożliwiono bezpieczny, radosny wypoczynek 250 dzieci z Ukrainy.

fot. Shutterstock

Ukraina wygra, bo nasze dzieci i młodzież są niesamowite! To nasz kapitał!

Od 31 lipca do 12 sierpnia 50 dzieci z hromad Krasnokutska i Rohańska obwodu charkowskiego przebywało na wakacjach w Serocku. Równocześnie w Polsce przebywała grupa studyjna dyrektorów szkół, kierowników wydziałów oświaty i kultury 6 hromad obwodu charkowskiego.

Zarówno dzieci, jak i przedstawiciele oświaty przyjechali naładować akumulatory do zmian, europejskich przemian w naszych hromadach czy rozwoju świadomości, które musimy wprowadzić sami! – stwierdza Diana Barinowa, przedstawicielka Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej w Charkowie, liderka Organizacji Społecznej "Centrum Rozwoju Samorządu Lokalnego".

Goszczące w Serocku dzieci odwiedziły Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich, gdzie poznały historię miasta i regionu. W Izbie Pamięci zostały przywitane przez Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Serock Pana Marka Bąbolskiego. Atrakcji było więcej - m. in. zwiedzanie Pułtuska z przewodnikiem oraz warszawskiego ZOO.

Tak było w Serocku. W Słupsku, dzięki pomocy Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej i zaangażowaniu Prezydentki Miasta Krystyny Danileckiej - Wojewódzkiej dzieci ukraińskich uciekinierów uczestniczą w półkoloniach. W ich programie ich jest spacerowanie po Słupsku, plażowanie w Ustce, sielski czas spędzony w Swołowie, gry i zabawy sportowe na słupskich obiektach oraz w Parku Wodnym 3 Fale. W Łodzi, dzięki dotacji z Japonii dzieci w ramach półkolonii chodzą do kina na basen, do Orientarium, ćwiczą na ściance wspinaczkowej. 

"Wakacje z uśmiechem"- to kolejna akcja pomocowa

Działania wakacyjne, które koordynuje Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, to kolejny wyraz współpracy z Polską Izbą Gospodarczą w Japonii (PCCIJ). W grudniu 2022 roku, dzięki dotacji z PCCIJ Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza, przekazała ponad 8 ton żywności w 860 świątecznych paczkach dla rodzin, które uciekły do Polski. To jedna z aktywności, które wpisują w 30. letnią działalność Izby, która do tej pory zajmowała się głównie biznesem i regulacjami. Wojna, potrzeby pomocy humanitarnej w Ukrainie i w Polsce sprawiły, że razem z Krajową Izbą Gospodarczą PUIG powołał Fundusz Pomocy Ukrainie. Jego wsparcie dotarło do Odesy, Charkowa, Irpienia, Dnipro, Lwowa, Kijowa, Czernichowa i wielu innych miejsc w Ukrainie.

 Materiał promocyjny marki Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG).

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ