Wojna na Ukrainie pozostawiła trwałe piętno na życiu dzieci. Ich codzienność została zakłócona, dziesiątki tysięcy razem z matkami musiało uciekać za granicę, wiele z nich doświadczyło aktów przemocy, straty bliskich oraz trudności związanych z dostępem do podstawowych potrzeb. W tak trudnym okresie okazanie wsparcia i empatii jest niezwykle istotne. Dlatego też ukraińskie dzieci - te przebywające w Polsce, jak i pozostające w Ukrainie - mają szansę na wyjątkowe wakacje, które mają na celu przynieść im radość i ulgę. Co ważne, "Wakacje z uśmiechem" są bezpłatne, co jest znaczącym odciążeniem budżetów ukraińskich rodzin.
Jest to możliwe dzięki akcji o nazwie "WAKACJE Z UŚMIECHEM". Dotacja Polskiej Izby Gospodarczej w Japonii – Polish Chamber of Commerce and Industry in Japan (PCCIJ) przekazana Funduszowi Pomocy Ukrainie, prowadzonemu przez Polsko – Ukraińską Izbę Gospodarczą (PUIG) pomogła w sfinansowaniu kolonii i półkolonii dla 200 dzieci. W wyniku wyjątkowej współpracy z urzędami miast w Legnicy, Łodzi, Słupsku i Serocku oraz ze szczecińskim Stowarzyszniem Mi-Gracja umożliwiono bezpieczny, radosny wypoczynek 250 dzieci z Ukrainy.
Od 31 lipca do 12 sierpnia 50 dzieci z hromad Krasnokutska i Rohańska obwodu charkowskiego przebywało na wakacjach w Serocku. Równocześnie w Polsce przebywała grupa studyjna dyrektorów szkół, kierowników wydziałów oświaty i kultury 6 hromad obwodu charkowskiego.
Zarówno dzieci, jak i przedstawiciele oświaty przyjechali naładować akumulatory do zmian, europejskich przemian w naszych hromadach czy rozwoju świadomości, które musimy wprowadzić sami! – stwierdza Diana Barinowa, przedstawicielka Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej w Charkowie, liderka Organizacji Społecznej "Centrum Rozwoju Samorządu Lokalnego".
Goszczące w Serocku dzieci odwiedziły Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich, gdzie poznały historię miasta i regionu. W Izbie Pamięci zostały przywitane przez Zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Serock Pana Marka Bąbolskiego. Atrakcji było więcej - m. in. zwiedzanie Pułtuska z przewodnikiem oraz warszawskiego ZOO.
Tak było w Serocku. W Słupsku, dzięki pomocy Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej i zaangażowaniu Prezydentki Miasta Krystyny Danileckiej - Wojewódzkiej dzieci ukraińskich uciekinierów uczestniczą w półkoloniach. W ich programie ich jest spacerowanie po Słupsku, plażowanie w Ustce, sielski czas spędzony w Swołowie, gry i zabawy sportowe na słupskich obiektach oraz w Parku Wodnym 3 Fale. W Łodzi, dzięki dotacji z Japonii dzieci w ramach półkolonii chodzą do kina na basen, do Orientarium, ćwiczą na ściance wspinaczkowej.
Działania wakacyjne, które koordynuje Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, to kolejny wyraz współpracy z Polską Izbą Gospodarczą w Japonii (PCCIJ). W grudniu 2022 roku, dzięki dotacji z PCCIJ Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza, przekazała ponad 8 ton żywności w 860 świątecznych paczkach dla rodzin, które uciekły do Polski. To jedna z aktywności, które wpisują w 30. letnią działalność Izby, która do tej pory zajmowała się głównie biznesem i regulacjami. Wojna, potrzeby pomocy humanitarnej w Ukrainie i w Polsce sprawiły, że razem z Krajową Izbą Gospodarczą PUIG powołał Fundusz Pomocy Ukrainie. Jego wsparcie dotarło do Odesy, Charkowa, Irpienia, Dnipro, Lwowa, Kijowa, Czernichowa i wielu innych miejsc w Ukrainie.
Materiał promocyjny marki Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG).