"Jeden dzień w..." rodzinnym mieście Zełenskiego. Wchodzimy do schronu

Brak prądu, przerwy w dostawach wody - to konsekwencje kolejnych rosyjskich ataków na Krzywy Róg. Jak wygląda wojenne życie w rodzinnym mieście prezydenta Wołodymyra Zełenskiego? Po Mikołajowie i Kijowie, Outriders i Ukrayina.pl odwiedzają Krzywy Róg i zabierają tam też i Was.

Zespół Outriders razem z Ukrayina.pl w projekcie "Jedeń dzień w..." pokazuje z bardzo bliska kolejne atakowane przez Rosję ukraińskie miasta, używając do tego technologii VR/360. We wtorek pokazaliśmy Wam Mikołajów - szliście z naszą przewodniczką przez osiedla i place zabaw, teren hotelu czy teatru. 

Pracę Outriders w Ukrainie (i nie tylko) można wspierać na https://zrzutka.pl/outriders

Potem przyszedł czas na Kijów. Dziennikarz Piotr Andrusieczko prowadził nas na słynny Majdan Niepodległości, zobaczyliśmy kijowskie metro, most nad Dnieprem, który przed rosyjską inwazją był jednym z popularniejszych miejsc spotkań w stolicy i park Tarasa Szewczenki z lejem po bombie tuż przy huśtawkach.

Dziś na stronie "Jeden dzień w..." znajdziecie relację z Krzywego Rogu, miasta w środkowej Ukrainie, w którym urodził się prezydent Wołodymyr Zełenski i w którym do marca tego roku mieszkali jego rodzice. 

Wraz z przewodniczką - Olhą Honchar - przejdziecie przez Dom Ludowy, czyli miejscowe centrum pomocy uchodźcom wewnętrznym z okupowanych przez Rosję terytoriów. Taką pomoc w Krzywym Rogu otrzymało ok. 75 tysięcy osób.

ZOBACZ WSZYSTKIE FILMY VR >>

Zobaczycie też schron z czasów zimnej wojny, który może pomieścić ponad 600 osób. To miejsce spotkań, m.in. wspólnego oglądania rozgrywek mistrzostw świata w piłce nożnej (także dnieprzańskiego klubu piłkarskiego, na filmach zobaczycie gadżety klubowe), miejsce wydarzeń kulturalnych. Dziś - przepełniony pryczami, kocami, pościelą, smutkiem. I szkołę w Apostołowie - leżącą w gruzach.  

Krzywy Róg. Schron z czasów zimnej wojny, który może pomieścić ponad 600 osóbKrzywy Róg. Schron z czasów zimnej wojny, który może pomieścić ponad 600 osób Outriders

"Jeden dzień w..." to reporterski projekt, który pokazuje życie w sześciu ukraińskich miastach - Mikołajowie, Kijowie, Odessie, Dnieprzu, Zaporożu oraz Krzywym Rogu - z wykorzystaniem technologii VR/360. Wirtualny zapis z "oprowadzań" znajdziecie na stronie projektu "Jeden dzień w...".

Projekt to kolejna już współpraca Ukrayina.pl i Gazeta.pl z Outriders. Dotychczas reporterki i reporterzy kolektywu dostarczali portalowi materiały z Ukrainy w formie podcastów, redakcje współpracowały też przy nagradzanym projekcie #WizaDonikąd / #VisaToNowhere, opisującym losy osób, które z różnych miejsc ruszyły przez Białoruś na Zachód. Wcześniej razem zrobiliśmy też projekt "Białoruskie domino" o wyborach prezydenckich w Białorusi.

Pracę Outriders w Ukrainie (i nie tylko) można wspierać na https://zrzutka.pl/outriders

Apostołowo. Zniszczona w ataku rakietowym szkołaApostołowo. Zniszczona w ataku rakietowym szkoła Outriders

Zobacz wideo
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ