Łukaszenka u Putina. Na nagraniu niechcący przyznał, że nie miał innego wyjścia

W Monachium rozpoczęła się konferencja bezpieczeństwa: Zełenski i Macron wezwali do wsparcia Ukrainy w kluczowych miesiącach. Scholz prosi kraje, które mają czołgi, o wysłanie ich do Ukrainy. Tymczasem Putin spotkał się z Łukaszenką w Moskwie, a matce poległego rosyjskiego żołnierza wręczono paczkę pielmieni. Najważniejsze wiadomości z 359. dnia wojny w Ukrainie.

Zełenski o wyzwoleniu Ukrainy: "Alternatywy nie ma"

Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że Ukraina może wygrać wojnę z Rosją jeszcze przed końcem tego roku. Stwierdził to w przemówieniu na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Potwierdził też, że Ukraina nie pójdzie na ustępstwa podczas wyzwolenia terytoriów okupowanych przez Rosję od 2014 roku. "Nie ma alternatywy dla zwolnienia wszystkich, wszystkich miast Ukrainy spod rosyjskiej okupacji!" — powiedział Wołodymyr Zełenski. Szybkość pomocy dla Ukrainy nazywa priorytetem, ponieważ Putin „liczy na spowolnienie pomocy i podział wśród krajów udzielających wsparcia z całego światowego", co może doprowadzić do „zmęczenia wojną" na świecie.

 

Scholz wezwał kraje do wysłania czołgów do Ukrainy

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, przemawiając na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, powiedział, że wszystkie kraje, które mogą to zrobić, powinny wysłać czołgi na Ukrainę. Według niego Niemcy mogą przyczynić się do tej decyzji, zapewniając logistykę i uzupełnianie zapasów, a także szkoląc ukraińskich żołnierzy. Pisze o tym The Guardian.

Macron: "Nadchodzące miesiące i tygodnie będą decydujące"

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał też w Monachium do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy. Jesteśmy gotowi zintensyfikować nasze wysiłki w ciągu najbliższych kilku miesięcy i tygodni, ponieważ będą one decydujące. Musimy być zdecydowani" – cytuje jego słowa z konferencji Radio Wolna Europa.

Ukraina, UE i NATO zorganizują trójstronne spotkanie

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i główny dyplomata UE Josep Borrell spotkają się 21 lutego w Brukseli. Według Kułeby celem spotkania jest "wzmocnienie partnerstwa i współpracy na rzecz ochrony Ukrainy i Europy".

Łukaszenka spotkał się z Putinem

Samozwańczy prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka przyjechał do Moskwy na rozmowę z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. W internecie pojawiło się nagranie z początku konferencji dyktatorów, w którym prezydent Białorusi przyznał, że został zmuszony do przybycia.

Wywiad brytyjski: Federacja Rosyjska straciła do 200 tys. żołnierzy

Brytyjski wywiad poinformował, że Rosja straciła od 175 tys. do 200 tys. zabitych i rannych w ciągu roku. W Wielkiej Brytanii uważa się, że najwięcej Rosjan zabiła artyleria. Maksymalne straty Rosjan wzrosły po rozpoczęciu masowej mobilizacji w Federacji Rosyjskiej.

W Rosji matce poległego żołnierza wręczono paczkę pielmieni

W Tuwie lokalni urzędnicy rozdali pielmieni rodzinom zmarłych zmobilizowanych w ramach akcji "Lepi dobro". Prezenty zostały wręczone na Nowy Rok, który obchodzony jest w Tuwie 17 lutego zgodnie z kalendarzem księżycowym "Szagaa".

Matka wita córkę z wojska: w sieci pojawił się wzruszający film

Wideo ze spotkania matki i córki, która służy w wojsku zostało opublikowane na kanale telegramowym doradcy ministra spraw wewnętrznych Antona Heraszczenki.

"Mamy po co żyć i walczyć: dla takich radosnych spotkań, dla łez matki, która ściska swoją dzielną obrończynię-córkę, dla dumy w oczach ojca" – napisano na kanale.

359. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie 

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.2022 do 17.02.2023 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 141260 (+800) osób;
 • czołgi — 3298 (+2) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6520 (+3) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2322 (+16) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 467 (+1) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 241 (+2) jednostek;
 • samoloty — 298 (+0) jednostki;
 • śmigłowce — 287 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2013 (+1) jednostek;
 • pociski manewrujące — 871 (+14) jednostek;
 • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5187 (+20) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 221 (+2) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Zobacz wideo "Коли Україна може реально вступити до ЄС? "
Posłuchaj podcastu Епізод 4. Як Росія нищить українські культурні пам'ятки? Розмова з Владиславом Берковськи
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ