Zgodnie z dokumentem osoby powołane do wojska lub do zastępczej służby cywilnej będą musiały oddać swoje zagraniczne paszporty na przechowanie w departamencie migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub Centrum Świadczenia Usług Państwowych i Komunalnych. Należy to zrobić w ciągu pięciu dni od momentu wezwania do wojska. Dokument rzekomo ma być zwrócony po zakończeniu służby. Jeżeli obywatel Rosji, którego prawo do wyjazdu z kraju jest ograniczone, bez ważnego powodu nie odda paszportu na przechowanie, dokument ten uważa się za nieważny.
13 czerwca rosyjski dyktator podpisał ustawę zatwierdzającą listę powodów, dla których zagraniczne paszporty Rosjan mogą zostać uznane za nieważne, pisze portal Insider. Są to: utrata paszportu, zmiana obywatelstwa, płci lub nazwiska, daty lub miejsca urodzenia, utrata ważności dokumentu, śmierć właściciela, ustanie obywatelstwa, wydanie paszportu na skradzionym formularzu, nieprawdziwe dane w paszporcie, nieotrzymanie paszportu przez właściciela w ciągu trzech lat od momentu wydania, odmowa przekazania paszportu na przechowanie bez ważnego powodu przez obywatela, któremu zakazano opuszczania kraju.
Ostatnia pozycja dotyczy osób dopuszczonych do tajemnicy państwowej lub mających umowę o pracę przewidującą czasowe ograniczenie prawa do wyjazdu z Rosji.
Ponadto Rosjanie powołani do służby wojskowej lub zastępczej będą musieli oddać paszporty zagraniczne.
Szef litewskiego oddziału organizacji pozarządowej Freedom House Vitis Jurkonis powiedział portalowi The Insider, że rosyjskie władze raczej nie zaczną masowo kasować paszportów Rosjan, którzy już opuścili kraj. Według obrońcy praw człowieka bardziej prawdopodobne jest, że Moskwa "zainicjuje kilka głośnych historii, aby zastraszyć tych, którzy wyjechali za granicę".
"Unieważnienie paszportu nie może uniemożliwić państwom UE wpisania do dokumentu wizy ani rozpoczęcia przez posiadacza takiego paszportu procedury uzyskania dokumentów umożliwiających cudzoziemcowi pobyt w UE. Jeżeli przebywa on w kraju legalnie, istnieje możliwość ubiegania się o paszport dla cudzoziemca. Nieco inaczej sytuacja może wyglądać w krajach, których władze są blisko Rosji. Decyzje o zezwoleniu na wyjazd z unieważnionym paszportem Straż Graniczna podejmuje indywidualnie, ale nawet w przypadku zakazu wyjściem jest uzyskanie dokumentów jednego z krajów, które udzielają azylu" – mówi obrońca praw człowieka.
Według Jurkonisa najbardziej zagrożeni są Rosjanie, którzy ukrywają się przed mobilizacją w krajach Azji Centralnej.