Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow opublikował nagranie z uruchomienia satelity Achmat-1 27 czerwca. "Chcę podkreślić, że jest to nasz pierwszy satelita, który wszedł na orbitę Ziemi" - chwalił się Kadyrow na swoim kanale Telegram. Ekspert branżowy mówi: To nie do końca prawda.
Kadyrow twierdzi, że jest to pierwszy czeczeński satelita na orbicie Ziemi. Jednak, jak powiedział portalowi Insider dziennikarz i popularyzator nauki Witalij Jegorow, satelita jest częściowo złożony z elementów zakupionych w sklepie internetowym i nie dokonano tego w Czeczenii.
Witalij Jegorow powiedział, że baza komponentów elektronicznych tego satelity pochodzi najprawdopodobniej z AliExpress, a satelitę stworzyli rosyjscy studenci z Uniwersytetu w Kursku.
"Istnieje tam bardzo silne laboratorium studenckie zajmujące się małymi aparatami kosmicznymi. Oni pracowali za granicą do 2022 roku" - mówi ekspert.
Jegorow dodał, że stworzenie satelity zostało sfinansowane z rosyjskiego programu. A rakieta "Sojuz" z rosyjskiego kosmodromu "Wostocznyj" wyniosła aparat kosmiczny na orbitę. Oznacza to, że Czeczenia nie miała nic wspólnego z jego stworzeniem i uruchomieniem.
Według Witalija Jegorowa odbiornik danych używany przez satelitę jest standardowy.
"Jestem prawie pewien, że nie został opracowany w Czeczenii i najprawdopodobniej został również kupiony. Jest to cywilny odbiornik sygnału samolotów, co oznacza, że każdy użytkownik Flightradar korzysta z tych samych danych, które otrzyma ten satelita. Jedyną różnicą jest to, że Flightradar odbiera sygnały głównie ze stacji naziemnych, a satelita będzie w stanie wyłapywać te sygnały z kosmosu. Takich cywilnych satelitów na orbicie jest wiele" - mówi Witalij Jegorow.
Prawdopodobnie, sam Kadyrow nie wiąże wielkich nadziei z "wynalazkiem".
"Satelita będzie wykonywał pracę polegającą na zbieraniu informacji o położeniu statków powietrznych. Ponadto zainstalowany jest na nim nadajnik radiowy, który będzie transmitował gratulacyjne nagrania dźwiękowe naszych studentów" - powiedział przywódca Czeczenii i sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina.
Rzeczywiście, "gratulacyjne nagrania" czeczeńskich studentów będą teraz brzmieć na orbicie. Kolejne "wielkie" osiągnięcie!