Mobilizacja w Rosji: Duma Państwowa podniosła wiek poborowy, a kary za niestawienie się przed Komisariatem Wojskowym wzrosły dziesięciokrotnie

Мobilizacja w Rosji trwa i nasila się. 25 lipca Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej podniosła wiek poboru Rosjan i zatwierdziła podwyższenie kar za niestawienie się przed Komisariatem Wojskowym. Wcześniej wahały się one od 500 do trzech tys. rubli, teraz wyrosły do 30 tys. rubli. Wzrosną również kary za uchylanie się od innych działań mobilizacyjnych. Przyjęte poprawki do "ustaw mobilizacyjnych" w Rosji nazywane są "ostatnimi szlifami" przed drugą falą mobilizacyjną.

Duma Państwowa uchwaliła ustawę nakładającą grzywny do 30 tys. rubli (ok. 1300 zł) za niestawienie się przed Komisariatem Wojskowym. Dokument został natychmiast przyjęty w drugim i trzecim czytaniu. Za głosowało 297 deputowanych, przeciw - 61. Pisze o tym niezależny rosyjski portal Meduza.

Zobacz wideo

Mobilizacja i kary: co zmieni się w Rosji

Początkowo Duma Państwowa chciała podnieść górną poprzeczkę grzywien do 50 tys. rubli, później obniżono ją do 30 tys. Po podpisaniu przez Putina ustawa wejdzie w życie 1 października 2023 r.

Inne poprawki dotyczą:

  • wprowadzenie grzywny do 500 tys. rubli (ponad 22 tys. zł) za nieposłuszeństwo Komisariatom Wojskowym podczas ogłoszenia mobilizacji;
  • podwyższenie grzywny do 400 tys. rubli (ok. 18 tys. zł) za niezłożenie do Komisariatu Wojskowego listy pracowników podlegających rejestracji wojskowej.

"Jeszcze łatwiej zastraszyć mandatami niż przestępstwem karnym, za które trzeba sądzić, trzeba łapać ludz itd. Po prostu się mandat wystawia i tyle - zwłaszcza że sumy są pokaźne, od półtorej pensji do dwóch pensji. Myślę, że ta metoda zastraszania, niestety, może zadziałać" - cytuje rosyjskiego eksperta wojskowego Jana Matwiejewa rosyjski opozycyjny kanał Telegram Mobilizacja.

Duma Państwowa zakazała również poborowym opuszczania Federacji Rosyjskiej od dnia wpisania wezwania do Rejestru. Kanał nazywa nowe normy "ostatnimi szlifami" przed drugą falą mobilizacji.

Nowy wiek poborowy w Rosji. Co wiemy o nowych normach?

Rosyjscy deputowani od razu przyjęli w drugim i trzecim czytaniu projekt ustawy o podniesieniu wieku poborowego do 30 lat. Ustawa przewiduje, że w Rosji do wojska zostaną powołane osoby w wieku od 18 do 30 lat.

Już w zeszłym roku toczyły się rozmowy o zmianie wieku poboru w Federacji Rosyjskiej. W szczególności w grudniu planowano podniesienie dolnej poprzeczki wieku poborowego od 18 do 21 lat, a górnej od 27 do 30 lat. W tej postaci projekt ustawy został przyjęty w pierwszym czytaniu. Jednak 25 lipca deputowani postanowili podnieść tylko górną poprzeczkę wieku poborowego, a dolną poprzeczkę pozostawić na poziomie 18 lat, jak dotychczas.

Dokument przyjęty przez rosyjską Dumę musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Radę Federacji, po czym musi go podpisać prezydent Rosji Władimir Putin. Jeżeli tak się stanie, ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ