Podolak: "Prezydentów łączą bliskie relacje". Duda i Zełenski spotkają się w Nowym Jorku. Porozmawiają o zbożu

Eugeniusz Diaczkow,

Alona Chernetska

Andrzej Duda zapowiedział spotkanie Wołodymyrem Zełenskim. Głowy państw w Nowym Jorku będą wkrótce omawiać szereg tematów, m.in. eksport zbóż. Kancelaria Prezydenta Ukrainy uważa, że relacje między przywódcami obu krajów są bliskie i mogą na spokojnie omówić wszystkie tematy.

Co wiemy o spotkaniu Zełenskiego z Dudą?

Prezydent  Andrzej Duda informuje w rozmowie z PAP , że zbliża się spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim. Spotkają się w Nowym Jorku. Głównym tematem rozmów będzie eksport ukraińskiego zboża. Przede wszystkim, jak podkreślił prezydent RP, Polska musi bronić własnych interesów. 

,, To, żeby zboże ukraińskie sprzedawało się w Polsce, absolutnie nie jest w naszym interesie, nie jest w interesie naszych rolników. My musimy chronić nasz rynek i zrobimy to, próbując pomóc Ukrainie. Ukraina musi zrozumieć nasze stanowisko.
Zobacz wideo Morawiecki przedstawił działanie rządu w sprawie zbóż. "Nie będziemy się oglądać na brukselskich biurokratów"

Jak powiedział wcześniej w rozmowie z portalem Ukrayina.pl polski dziennikarz Jacek Prusinowski, biorąc pod uwagę przyjazne relacje obu prezydentów, rozmowa między przywódcami mogłaby naprawdę przynieść pewne zmiany w sytuacji. 

Jakie są relacje między Dudą a Zełenskim?

Biuro Prezydenta Ukrainy uważa, że Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski są w bardzo dobrych relacjach. Poinformował o tym Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy. 

- Wierzę, że pan Duda i Zełenski mają bardzo bliskie i przyjacielskie relacje. Popracują razem, porozmawiają. Wszystko, co dotyczy gospodarki, będzie tylko kwestią dyskusji na różnych poziomach. Czyli Ukraina ma swoje interesy, np. zniszczono nam możliwość transportu zboża przez Morze Czarne. W konsekwencji szukamy możliwości zwiększenia tranzytu innymi drogami przez Polskę, Rumunię, Bułgarię, Węgry i Słowację. Dlatego inne kraje nie mogą zaniedbać swoich interesów gospodarczych - powiedział Mychajło Podolak. 

Szef Kancelarii przypomniał, że Ukraina otrzymuje za pośrednictwem Polski broń, pomoc techniczną i inne wsparcie. Polska jest dyplomatycznie aktywnym państwem i co ważne proukraińskim. 

Jak wybory wpłyną na relację między Ukrainą a Polską?

Mychajło Podolak twierdzi, że wybory, które odbędą się 15 października w Polsce, będą miały pewien wpływ na relacje polsko-ukraińskie.

,, Przede wszystkim w Polsce toczy się teraz rywalizacja wyborcza. Jest to element polityczny.

Dziennikarz Jacek Prusinowski przekazuje, że po wyborach można spodziewać się pewnego porozumienia między Polską i Ukrainą. Głównie chodzi o sprawę importu zboża. Prusinowski mówi, że obecnej władzy nie opłaca się informować, że są w tej sprawie porozumienia z Ukrainą. - Do wyborów został miesiąc. Biorąc pod uwagę nastroje społeczne w sprawie zboża, rząd będzie stawiał na swoim, aby pokazać, że chroni także polskich rolników - uważa Jacek Prusinowski.

WIĘCEJ O:

zboże wojna w Ukrainie
POLECAMY
"The Telegraph: Przywódcy Rosji i Chin szykują się do wieloletniej wojny z Zachodem. "Rozmowy o pokoju to tylko przykrywka""
"Blackouty w Ukrainie mogą potrwać dwa lata. "Nie masz jak wezwać karetki, jak padnie ci telefon""
"Zmasowany atak ukraińskich dronów. Bolesne straty dla Rosjan."
"Rosjanie stawiają dodatkowe kostnice. "To wymowne podsumowanie rządów Władimira Putina""
"Mobilizacja w Rosji trwa? Mają kilka sposobów werbowania żołnierzy do wysłania na front "po cichu""
"Politico: Rosja zarabia miliardy, sprzedając ropę do UE przez Turcję"