Podolak: "Prezydentów łączą bliskie relacje". Duda i Zełenski spotkają się w Nowym Jorku. Porozmawiają o zbożu

Andrzej Duda zapowiedział spotkanie Wołodymyrem Zełenskim. Głowy państw w Nowym Jorku będą wkrótce omawiać szereg tematów, m.in. eksport zbóż. Kancelaria Prezydenta Ukrainy uważa, że relacje między przywódcami obu krajów są bliskie i mogą na spokojnie omówić wszystkie tematy.

Co wiemy o spotkaniu Zełenskiego z Dudą?

Prezydent  Andrzej Duda informuje w rozmowie z PAP, że zbliża się spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim. Spotkają się w Nowym Jorku. Głównym tematem rozmów będzie eksport ukraińskiego zboża. Przede wszystkim, jak podkreślił prezydent RP, Polska musi bronić własnych interesów. 

To, żeby zboże ukraińskie sprzedawało się w Polsce, absolutnie nie jest w naszym interesie, nie jest w interesie naszych rolników. My musimy chronić nasz rynek i zrobimy to, próbując pomóc Ukrainie. Ukraina musi zrozumieć nasze stanowisko.
Zobacz wideo Morawiecki przedstawił działanie rządu w sprawie zbóż. "Nie będziemy się oglądać na brukselskich biurokratów"

Jak powiedział wcześniej w rozmowie z portalem Ukrayina.pl polski dziennikarz Jacek Prusinowski, biorąc pod uwagę przyjazne relacje obu prezydentów, rozmowa między przywódcami mogłaby naprawdę przynieść pewne zmiany w sytuacji. 

Jakie są relacje między Dudą a Zełenskim?

Biuro Prezydenta Ukrainy uważa, że Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski są w bardzo dobrych relacjach. Poinformował o tym Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy. 

- Wierzę, że pan Duda i Zełenski mają bardzo bliskie i przyjacielskie relacje. Popracują razem, porozmawiają. Wszystko, co dotyczy gospodarki, będzie tylko kwestią dyskusji na różnych poziomach. Czyli Ukraina ma swoje interesy, np. zniszczono nam możliwość transportu zboża przez Morze Czarne. W konsekwencji szukamy możliwości zwiększenia tranzytu innymi drogami przez Polskę, Rumunię, Bułgarię, Węgry i Słowację. Dlatego inne kraje nie mogą zaniedbać swoich interesów gospodarczych - powiedział Mychajło Podolak. 

Szef Kancelarii przypomniał, że Ukraina otrzymuje za pośrednictwem Polski broń, pomoc techniczną i inne wsparcie. Polska jest dyplomatycznie aktywnym państwem i co ważne proukraińskim. 

Jak wybory wpłyną na relację między Ukrainą a Polską?

Mychajło Podolak twierdzi, że wybory, które odbędą się 15 października w Polsce, będą miały pewien wpływ na relacje polsko-ukraińskie.

Przede wszystkim w Polsce toczy się teraz rywalizacja wyborcza. Jest to element polityczny.

Dziennikarz Jacek Prusinowski przekazuje, że po wyborach można spodziewać się pewnego porozumienia między Polską i Ukrainą. Głównie chodzi o sprawę importu zboża. Prusinowski mówi, że obecnej władzy nie opłaca się informować, że są w tej sprawie porozumienia z Ukrainą. - Do wyborów został miesiąc. Biorąc pod uwagę nastroje społeczne w sprawie zboża, rząd będzie stawiał na swoim, aby pokazać, że chroni także polskich rolników - uważa Jacek Prusinowski.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ