Ukraina i Polska zgodziły się znaleźć wspólne rozwiązanie w sprawie eksportu zbóż

Robert Telus, polski minister rolnictwa, przeprowadził rozmowę telefoniczną z ukraińskim ministrem polityki agrarnej Mykołą Solskim. Strony zgodziły się znaleźć wspólne rozwiązanie w sprawie eksportu zbóż.

W czwartek 21 września minister polityki agrarnej Ukrainy Mykoła Solski przeprowadził rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Robertem Telusem. Ministrowie omówili sytuację związaną z importem zboża z Ukrainy i propozycję Kijowa dotyczącą jej rozwiązania. Strony zgodziły się znaleźć rozwiązanie uwzględniające interesy obu krajów. Informuje o tym Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy.

Strony potwierdziły wykazane wielokrotnie bliskie i konstruktywne relacje i zgodziły się wypracować w najbliższej przyszłości opcję współpracy w kwestiach eksportowych

- czytamy na kanale w Telegram Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy. 

Zobacz wideo Czy to koniec przyjaźni Dudy i Zełenskiego? Duda porównał Ukrainę do "tonącego, który brzytwy się chwyta"

W ukraińskim resorcie podkreślono także, że kolejne negocjacje odbędą się w nadchodzących dniach. W ich trakcie ministrowie planują omówić ukraiński plan eksportowy. Polska strona przygotuje do niego swoje propozycje.

Co wiadomo o zakazie importu zboża z Ukrainy?

Komisja Europejska zdecydowała się nie przedłużać ograniczeń na ukraińskie produkty, które miały obowiązywać do 15 września. Polska przedłużyła zakaz importu zboża z Ukrainy. W odpowiedź Ukraina zapowiada skargę na Polskę, a także Słowację i Węgry do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Jednocześnie premier Ukrainy Denys Szmyhal podkreślił, że jeśli kraje nie zniosą jednostronnych zakazów importu ukraińskich produktów rolnych, Ukraina w odpowiedzi zakaże importu niektórych kategorii towarów z tych krajów.

Czy ukraińskie zboże rzeczywiście zalewa Polskę? 

W jednym z ostatnich spotów przedwyborczych premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska będzie bronić rolników przed zalewem ukraińskiego zboża. Monika Piątkowska, prezes Izby Paszowo-Zbożowej, oblicza, że w Polsce produkuje się ok. 35 mln ton zboża rocznie, z czego ok. 10 mln to nadwyżka. Ono musi zostać wyeksportowane. Jak podaje GUS, w 2022 r. z Ukrainy do Polski sprowadzono ponad 3 mln ton zbóż. Ich wartość przekracza 3,5 mld zł. 

Dziś chodzi o to, by zboże z Ukrainy nie pozostało w Polsce. Chodzi o to, by polskie firmy mogły pomóc w tranzycie zboża do krajów afrykańskich, czy pozostałych krajów Unii Europejskiej, które są tradycyjnymi importerami zboża np. do Hiszpanii, Portugalii czy Włoch. Ten tranzyt był realizowany efektywnie i nadal jest realizowany

– uważa Monika Piątkowska. 

Ukraiński ekspert wojskowy Oleksander Musijenk uważa, że decyzja Ukrainy o złożeniu skargi w sprawie zboża do Światowej Organizacji Handlu (WTO) nie została dobrze przemyślana.

Musimy pamiętać, że w Polsce trwa kampania wyborcza. Moglibyśmy poczekać się końca kampanii i wtedy podjąć decyzję. Kaczka powiedział, że Ukraina w odpowiedzi może zakazać importu pomidorów i ogórków z Polski. Nie wiem, jak to wpłynie gospodarczo na nasz kraj, ale wątpię, że pozytywnie. Niektóre tereny, z których mieliśmy dużo produktów rolnych, są okupowane przez Rosjan