"Nadejdzie jeszcze większy przełom". Siłom Zbrojnym Ukrainy udało się przedrzeć się przez miejscowość Werbowe. Jak wygląda sytuacja na froncie?

Generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiej grupy wojskowej Tauryda, powiedział, że siły ukraińskie przedarły się przez miasto Werbowe. Od 23 września armia ukraińska kontynuuje atak na dwóch liniach frontu. Ostatniego dnia doszło do ponad 30 starć bojowych.

Tarnawski: Nadejdzie jeszcze większy przełom

Ukraiński generał Tarnawski w rozmowie z CNN zapowiedział "jeszcze większy przełom" wojska ukraińskiego. Jak mówi Ołeksandr Tarnawski oczekiwania na tym kierunku były nieco inne. 

Na lewym skrzydle (red. w pobliżu Werbowe) mamy przełom, nadal posuwamy się dalej

 – powiedział generał Tarnawski w rozmowie z dziennikarzami CNN. Ponadto przyznał, że żołnierze kontynuują przemieszczanie się, które jest wolniejsze, niż zakładano wcześniej. 

Zobacz wideo Ukraina zdemontowała herb ZSRR z pomnika "Matki Ojczyzny". Zastąpił go trójząb
Zima nie zatrzyma kontrofensywy prowadzonej przez siły ukraińskie. Pogoda może być jednak poważną przeszkodą podczas marszu naprzód. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że idziemy do przodu, w zasadzie nie mając pojazdów, nie sądzę, by pogoda silnie wpłynęła na kontrofensywę

– dodał generał.

Jak informuje ukraiński dowódca, jesienne deszcze mogą wpłynąć na tereny południowej Ukrainy. Zmienią ziemię w grząski grunt i bardzo utrudnią przejazd wojskowego sprzętu. Ołeksandr Tarnawski dodał jednak, że Ukraińcy działają w małych zespołach i przemieszczają się pieszo.

Sztab SZU: Rosjanie nadal ignorują międzynarodowe prawo humanitarne

Według informacji przekazanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy,  wojska rosyjskie w ciągu ostatniej doby przeprowadziły 5 ataków rakietowych i 49 nalotów. Zrealizowano 24 ataki z systemów salw rakietowych na pozycje ukraińskich żołnierzy i na obiekty cywilne. Ponad ostrzałem artyleryjskim znalazło się ponad 120 osiedli w różnych miastach Ukrainy. Między innymi chodzi o obwód czernihowski, sumski, charkowski, ługański, doniecki, zaporoski i chersoński.

Siły Obronne Ukrainy w dalszym ciągu prowadzą obronę na wschodzie i południu Ukrainy, operację ofensywną w kierunku Melitopola i działania ofensywne w kierunku Bachmutu. Siły Zbrojne Ukrainy niszczą wroga, krok po kroku wyzwalają tymczasowo okupowane terytoria, zabezpieczają się na osiągniętych terytoriach

– czytamy we wpisie SZU. 

Na terenach przygranicznych wojsko rosyjskie utrzymuje obecność wojskową w kierunku miejscowości  Siwierska i Słobożańska. Rosjanie prowadzą obecnie aktywną działalność dywersyjną. Na wschodnim  kierunku miasta Bachmut, Siły Zbrojne Ukrainy skutecznie odparły ataki w rejonie mińskim i orichowskim obwodu donieckiego. Rosjanie starają się przywrócić sytuację w rejonie miejscowości Andrijiwki. Siły Zbrojne Ukrainy z kolei obecnie atakują na południu od Bachmutu. W kierunku Awdijiwki żołnierze ukraińscy skutecznie odparli ataki wroga w obwodach Awdijiwka i Siewiernyj.

W kierunku miasta Mariinka Rosjanie przeprowadzili nieudane akcje ofensywne. Ataki spowodowały znaczne straty dla Rosjan na południowo wschodnim kierunku Zaporoża. Między innymi stracili dużą ilość sprzętu i siły roboczej. Ukraińscy żołnierze nadal utrzymują obronę. Na południowo wschodnim kierunku miasta Melitopola Siły Zbrojne kontynuują operację ofensywną, próbują kontynuować wyczerpywanie sił wroga. W kierunku Chersoniu Siły Obronne kontynuują walkę, niszczą składy wojskowego wsparcia i zadają skuteczne uderzenia tyłom wroga.

Przypomnijmy, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w Stanach Zjednoczonych, że Siły Zbrojne Ukrainy wyzwolą Bachmut i dwa inne kluczowe miasta Ukrainy. 

 
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ