"Zachęcają" Rosjan do ucieczki z Krymu. "Most Krymski upadnie. Co będziecie wtedy robić?"

28 września Rosjanie poinformowali, że zamykają Most Krymski na całą noc. Niedaleko mostu, zbudowanego przez okupantów półwyspu, mieszkańcy zauważyły pożar. Niemal codziennie mieszkańcy Krymu słyszą alarmy powietrzne. Na tle wydarzeń na okupowanym półwyspie ukraińska wiceminister Iryna Wereszczuk wzywa obywateli Rosji do opuszczenia Krymu przed rozpoczęciem jego odbicia przez Ukraińców.

Ukraińska wiceminister Iryna Wereszczuk apeluje do Rosjan na Krymie

Na tle wydarzeń na okupowanym Krymie, częstych eksplozji i niemal codziennych alarmów powietrznych, ukraińska wiceministerka i ministerka ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk wezwała obywateli Rosji do opuszczenia Krymu. Ostrzegła przed momentem odbicia przez Ukraińców okupowanego półwyspu.

Na co liczy wiele tysięcy Rosjan, którzy w ostatnich latach nielegalnie przedostali się na nasz Krym. Bo zwykle wszystko, co nieprzyjemne, dzieje się nagle. Kiedy upadnie Most Krymski (to kwestia czasu, to oczywiste), kiedy korytarz lądowy zostanie przecięty, kiedy rozpoczną się walki na półwyspie, co zrobią Rosjanie?

– mówi Wereszczuk.

Zobacz wideo Gen. Bieniek: Zagarnięcie Krymu i stworzenie pseudorepublik kosztuje Rosję bardzo dużo

Zdaniem ukraińskiej wiceminister w czasie odbijania Krymu nierealne będzie szybkie opuszczenie półwyspu przez tysiące cywilów. To może być związane z odcięciem większości dróg i walką na półwyspie.

Dlatego apeluję do rosyjskiej ludności cywilnej, która nielegalnie przebywa na półwyspie. Pobyt na ukraińskim Krymie jest dla Państwa niebezpieczny. Uciekajcie. Nie należy tego lekceważyć

– ostrzega ukraińska wiceministerka.

Wcześniej Wereszczuk także apelowała do Ukraińców, mieszkających na Krymie, żeby opuścili okupowany przez Rosjan teren. 

Jeszcze raz proszę Ukraińców, aby w miarę możliwości opuścili Krym. Poczekajcie na deokupację półwyspu na kontrolowanym przez Ukrainę terytorium lub w krajach trzecich

Rosjanie zamknęli Most Krymski na całą noc

Most Krymski został nagle zamknięty w nocy z czwartku na piątek 29 września. Takie ograniczenia obowiązywały przez całą noc do rana w piątek. Rosyjscy propagandyści twierdzą, że most rzekomo został zamknięty z powodu planowych napraw. W tym samym czasie w rejonie Aji-Mushkai na północy Kerczu, niedaleko mostu, wybuchł silny pożar. Propagandyści twierdzą, że pali się tam trawa, ale użytkownicy portali społecznościowych i kanały w Telegramie podejrzewają, że ten pożar mógł być wskutek eksplozji. Oficjalnego potwierdzenia na tę chwilę nie ma. 

 

Czy Most Krymski upadnie? Ukraiński wywiad nie ma wątpliwości

Ukraińskie służby wywiadu przekonane są, że nielegalnie zbudowany przez Rosjan Most Krymski zostanie zniszczony. To tylko kwestia czasu, mówi przedstawiciel głównego zarządu Wywiadu Andrij Czerniak w wywiadzie dla ukraińskiego portalu "Zakhysnyk".

Most Krymski jest konstrukcją niepotrzebną i tymczasową. Ruch na tym moście jest skomplikowany, jest on nadal naprawiany po eksplozjach i jest stale zamykany, szczególnie w czasie zagrożeń z powietrza. Alarmy powietrzne na okupowanym Krymie są w ostatnim czasie zjawiskiem bardzo powszechnym. W tym sensie szef Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow wyraził się dość kompleksowo – doprowadzimy sprawę z mostem do końca

– mówi Czerniak. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ