Brytyjski wywiad: ofensywa w Awdijiwce to najważniejsza operacja Rosji w tym roku

Eugeniusz Diaczkow, Marta Radio
Wojska rosyjskie po raz kolejny próbują otoczyć Awdijiwkę. Dla ukraińskich sił zbrojnych to miasto jest strategicznie bardzo ważne, ponieważ znajduje się blisko Doniecka i określane jest "bramą" do niego. Rosjanie próbują otoczyć miasto, aby uniemożliwić ukraińskim siłom zbrojnym kontrolowanie bardzo poważnego odcinka linii frontu w pobliżu Doniecka.

Rosyjska armia próbuje okrążyć Awdijiwkę. Według sztabu generalnego Ukrainy, ukraińskie wojsko odparło w ciągu ostatniej doby ponad 10 ataków wroga. To nasilenie działań rosyjskiej armii można wytłumaczyć faktem, że otrzymała ona kolejne zadanie, czyli zajęcie całego obwodu donieckiego do 31 grudnia. Szef administracji wojskowej miasta Awdijiwki, Witalij Barabasz, powiedział o tym na antenie maratonu "Jedynych wiadomości". Według niego zdobycie wysokości Awdijiwki ma dla wroga ogromne znaczenie.

Rozumieją, że jeśli zdobędą wzgórza Awdijiwki, łatwiej będzie im dotrzeć do Pokrowska i dalej

 - powiedział Barabasz w rozmowie z dziennikarzami. 

Zobacz wideo Ile Polska może stracić na gwałtownym ochłodzeniu relacji z Ukrainą?

Ze względu na znaczne straty na froncie i powolne przesuwanie się wojsk, narracja rosyjskiej propagandy uległa znaczącej zmianie. Jeśli wcześniej ofensywa w Awdijiwce była "sukcesem", to teraz działania rosyjskiej armii w tym rejonie frontu są przedstawiane jako "aktywne operacje".

Brytyjscy eksperci wywiadowczy są przekonani, że zmiana ta wynika z faktu, że "udane zdobycie Awdijiwki przez Rosjan wydaje się coraz mniej prawdopodobne w perspektywie krótkoterminowej".

Ukraińska brygada postawiła czoło dwóm rosyjskim

Rosja prawdopodobnie rozmieściła jednostki co najmniej dwóch brygad Centralnego Okręgu Wojskowego, aby zintensyfikować ofensywę w sektorze Awdijiwki - wynika z raportu Instytutu Badań nad Wojną. Według amerykańskich analityków Rosjanie mogą kontynuować ofensywę w regionie Awdijiwki w wolniejszym tempie, ale pozostaną zagrożeniem dla ukraińskich sił zbrojnych. Potwierdza to ukraiński obserwator wojskowy Jurij Butusow. Zdaniem wojskowego miasto jest szturmowane przez 114., 15. i 21. brygadę strzelców zmotoryzowanych, wzmocnione siłami specjalnymi 1 Korpusu Armijnego Sił Zbrojnych Rosji. Wróg atakuje Awdijiwkę jednocześnie od południa i północy. Na tym obszarze Rosjanie osiągnęli czterokrotną przewagę liczebną, a także przewagę w pojazdach opancerzonych, artylerii i lotnictwie.

Analityk pochwalił odwagę 110 Brygady Zmechanizowanej broniącej Awdijiwkę. Zauważono, że brygada ta, wzmocniona drugim batalionem brygady prezydenckiej i kilkoma siłami specjalnymi, wykazała się wysoką zdolnością bojową i jest dobrze przygotowana na rosyjski atak.

Pod atakiem trzech rosyjskich brygad jednocześnie i pod huraganowym ogniem nasze wojska utrzymały pierwszą linię obrony. 15 października wróg został zmuszony do zatrzymania się w celu przegrupowania, ponieważ zabrakło mu piechoty. W ciągu czterech dni w okolicach Awdijiwki zniszczono i uszkodzono 135 pojazdów opancerzonych. 135 - ze współrzędnymi, na wideo. Wyobraźcie sobie skalę ataku i wysoką skuteczność bojową 110 Brygady i towarzyszących jej sił

- napisał Butusow.