Rosyjska Cerkiew Prawosławna utworzyła w Rosji prywatne kompanie wojskowe na potrzeby wojny z Ukrainą

Rosyjska Cerkiew Prawosławna tworzy własne formacje wojskowe. One rekrutują i szkolą najemników walczących w wojnie przeciwko Ukrainie. O tym informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Preferowani są mężczyźni, którzy służyli już w jednostkach wojskowych Federacji Rosyjskiej i posiadają doświadczenie bojowe.

Rada Najwyższa Ukrainy 19 października poparła projekt ustawy o zakazie działalności organizacji religijnych zrzeszonych z Federacją Rosyjską. Tym samym działalność Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego może zostać zakazana. W tym roku Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziła szereg kontroli i przeszukiwań prorosyjskich duchownych. Ich podejrzewano o podżeganie do wrogości, zaprzeczanie wojnie, a nawet zdradę stanu. 

Ukraińskie służby specjalne podają, że zdemaskowały kierownictwo Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w tworzeniu na terytorium Federacji Rosyjskiej własnych prywatnych kompanii wojskowych na potrzeby wojny z Ukrainą.

Zobacz wideo Coraz więcej Rosjan pozytywnie ocenia Stalina

SBU: Rosyjska Cerkiew Prawosławna rekrutuję najemników na wojnę w Ukrainie

Jak podaje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, zgodnie z instrukcjami Patriarchatu Moskiewskiego ich cerkwie zajmują się werbowaniem i szkoleniem bojowym najemników na wojnę z Ukrainą. Udokumentowano, że jedna z takich prywatnych kompanii wojskowych o nazwie "Krzyż św. Andrzeja" działała w Kronsztadzkiej Katedrze Marynarki Wojennej w Sankt Petersburgu.

W murach instytucji religijnej jej przedstawiciele werbują parafian w celu dalszego włączenia w skład grup okupacyjnych Federacji Rosyjskiej, które walczą na linii frontu. Przy wyborze potencjalnych kandydatów preferowani są mężczyźni, którzy służyli już w jednostkach wojskowych kraju agresora i posiadają doświadczenie bojowe

– informuje SBU. 

W SBU dodają, że po zaciągnięciu najemników do Kościoła Moskiewskiego przechodzą oni kurs wojskowo-taktyczno-strzelniczy pod okiem instruktorów rosyjskich służb specjalnych. 

Poinformowano, że finansowaniem takich prywatnych kompanii wojskowych zajmują się przedstawiciele grup finansowych i przemysłowych Federacji Rosyjskiej z kręgu prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. "Pieniądze trafiają na konta Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w formie datków na cele charytatywne i darowizn na budowę kościołów. Służba Bezpieczeństwa na podstawie udokumentowany fakt prowadzi kompleksowe działania mające na celu ustalenie wszystkich okoliczności ujawnionych przestępstw i pociągnięcie sprawców przed wymiar sprawiedliwość" – przekazuje SBU. 

Według SBU od początku pełnowymiarowej wojny w Ukrainie wszczęto 68 postępowań karnych przeciwko przedstawicielom prorosyjskich duchownych, z czego 16 to metropolici cerkiewni. Wśród ujawnionych przestępstw znajduje się 20 faktów zdrady stanu i kolaboracji. O podejrzeniu powiadomiono 26 oskarżonych przedstawicieli Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. 19 osób otrzymało już wyroki sądowe.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA