Ukraiński kocioł dla Rosjan koło Awdijiwki. 150 rosyjskich pojazdów zniszczonych

Eugeniusz Diaczkow, Alina Vasylchenko
20 października wojska rosyjskie wznowiły ofensywę w rejonie Awdijiwki lecz poczyniły niewielkie postępy. Nagrania geolokalizacyjne pokazują, że okupanci nieznacznie posunęli się naprzód na zachód od Krasnohoriwki. Więcej w artykule w Ukrayina.pl.

20 października rosyjskie wojska wznowiły ofensywę w rejonie Awdijiwki lecz poczyniły niewielkie postępy, co wskazuje, że rosyjskie dowództwo wojskowe pozostaje zaangażowane w operacje ofensywne w tym rejonie, pomimo znacznych strat w sprzęcie i personelu. Stwierdzono to w raporcie ISW.

Sytuacja operacyjna w rejonie Awdijiwki

Według danych ISW, nagrania geolokalizacyjne opublikowane 20 października pokazują, że siły rosyjskie poczyniły niewielkie postępy na zachód od Krasnohoriwki (5 km na północ od Awdijiwki). W szczególności eksperci wojskowi i ukraiński obserwator wojskowy twierdzili, że okupanci zdobyli ukraińską twierdzę w pobliżu wysypiska śmieci na północny wschód od Awdijiwki, posunęli się naprzód do stacji kolejowej na północ od Awdijiwki i poczynili postępy w pobliżu restauracji Carska Ochota na południe od Awdijiwki. Rosyjski bloger militarny twierdzi, że siły rosyjskie bezskutecznie atakowały w pobliżu Sewerne (6 km na zachód od Awdijiwki), na południe od Awdijiwki, w pobliżu Stepove (8 km na północny zachód od Awdijiwki) i w pobliżu Nowokalynove (11 km na północny zachód od Awdijiwki).

Zobacz wideo Szojgu chce wzmocnić granicę. To odpowiedź na spodziewane dostawy F-16 do Ukrainy [Źródło: Reuters]

Inni blogerzy twierdzili, że wojska rosyjskie posunęły się do jednego kilometra na linii Stepowe-Berdyczi (8-10 km na północny zachód od Awdijiwki) 19 października, a walki trwały w pobliżu Berdyczi 20 października. Ukraiński sztab generalny poinformował, że siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki w pobliżu Awdijiwki, Nowokałynowa, Stepowa, Pierwomajska (11 km na południowy zachód od Awdijiwki) i Siewiernego. W szczególności, ukraińskie wojska uszkodziły i zniszczyły prawie 50 rosyjskich czołgów i ponad 100 pojazdów opancerzonych w pobliżu Awdijiwki w ciągu ostatniego dnia.

Sytuacja w regionie Bachmuta

Ukraińskie wojska kontynuowały działania kontrofensywne w rejonie Bachmutu i na zachodzie regionu Zaporoża, ale zdaniem analityków nie powiodła się ta ofensywa. Rosyjski bloger wojskowy twierdził, że siły ukraińskie dokonały niewielkiego postępu na północny zachód od Werbowe (10 km na wschód od Robotyna), chociaż ISW nie znalazło dowodów na poparcie tego twierdzenia.

Zobacz wideo Krzysztof Gawkowski: Bezpieczeństwo przesmyku suwalskiego jest dla nas ważne, szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie

Ukraiński sztab generalny poinformował, że siły ukraińskie kontynuują natarcie w kierunku Bachmutu i Melitopola (zachodni region Zaporoża). Rosyjskie źródła donoszą o ukraińskich atakach na południe od Bachmutu na linii Kliszczijiwka-Andrijiwka-Kurdiumiwka oraz na południe od Orichowa w pobliżu miejscowości Robotyno, Nowoprokopiwka i Werbow.

Copyright © Agora SA