To największy przemyt bursztynu w województwie lubelskim. Wartość ponad 800 tys. złotych

Eugeniusz Diaczkow, Andrii Khomenko
Ukrainka próbowała przewieźć 67,4 kg bursztynu przez przejście graniczne Rawa Ruska-Hrebenne. Sprawczyni bez przeszkód przekroczyła ukraiński odcinek granicy, a kontrabandę wykryli polscy celnicy. Wartość kamieni oszacowano na 870 tys. zł. Jest to największy przemyt bursztynu zatrzymany w tym roku na terenie województwa lubelskiego.

Ukrainka próbowała przemycić rekordową ilość bursztynu z Ukrainy. Partia bursztynu została zatrzymana przez polskich celników. Dokładnie 67,4 kg kamieni szlachetnych kobieta próbowała przewieźć przez punkt kontrolny Rawa Ruska-Hrebenne.

Kobieta z Ukrainy bez przeszkód przekroczyła ukraiński odcinek granicy, a polscy celnicy znaleźli w samochodzie bursztyn różnej wielkości w specjalnie wyposażonych skrytkach. Wartość kamieni oszacowano na 870 tys. zł. Polscy celnicy twierdzą, że jest to największy przemyt bursztynu przechwycony w tym roku na terenie województwa lubelskiego.

Celnicy znaleźli bursztyn podczas kontroli samochodu marki Ford, którym podróżowała do Polski obywatelka Ukrainy. Przemycany towar ukryty był w zmodyfikowanej desce rozdzielczej samochodu. Bursztyn był różnej wielkości - od małych kamieni po bardzo duże

- poinformowała lubelska Służba Celno-Skarbowa.

Zobacz wideo MIŁOŚNICY MOTOCYKLI PODEJRZANI O PRZEMYT NARKOTYKÓW

Zatrzymano przemycany bursztyn, który miał trafić na aukcję

Funkcjonariusze zarekwirowali bursztyn oraz przerobiony samochód. Dalsze postępowanie w sprawie prowadzi Wydział Dochodzeniowo-Śledczy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej, a sprawczyni zapłaciła 600 zł grzywny. Teraz służba czeka na decyzję sądu o konfiskację bursztynu na rzecz Skarbu Państwa. Następnie zostanie on sprzedany na aukcji.

Zobacz wideo KAS i CBŚP udaremniły największą od lat próbę przemytu narkotyków w UE

Bursztyn na wagę złota

Według Lubelskiego Urzędu Skarbowego w 2023 roku funkcjonariusze celno-skarbowi zatrzymali około 160 kg bursztynu na przejściach granicznych w województwie lubelskim. Wcześniej pisaliśmy, że Ukrainiec próbował nielegalnie wywieźć do Polski viagrę o wartości ponad miliona hrywien, co wynosi około 115 tys. złotych. Sprawca został zatrzymany na przejściu granicznym w Niżankowicach. Niezgłoszony towar został znaleziony pod spodem naczepy ciężarówki.

Ukrainiec próbował również przewieźć do Polski zakazaną odzież: kurtkę i buty wykonane ze skóry pytona. Mężczyzna odpowie nie tylko za przemyt, lecz także za naruszenie przepisów ustawy o ochronie przyrody, ponieważ pyton jest chroniony na mocy międzynarodowej konwencji.

Zobacz wideo Tygrysy mogły zdechnąć i tak byłyby sprzedane "na części". Przemyt przez Polskę sięga miliardów

Do Polski pod materacem. Mężczyzna próbował nielegalnie wywieźć syna za granicę

W nocy z wtorku na środę, 25 października, ukraińscy strażnicy graniczni zatrzymali mężczyznę, który nielegalnie próbował przekroczyć granicę na przejściu Rawa Ruska. Młody mężczyzna próbował w nielegalny sposób przedostać się do Polski, ponieważ nie miał podstaw prawnych do wyjazdu poza teren Ukrainy. Żeby spełnić zamierzony plan, 21-latek ukrył się w przedziale sypialnym ciężarówki prowadzonej przez jego ojca, 44-letniego obywatela Ukrainy. Uchylanie się od poboru do wojska w czasie mobilizacji w Ukrainie podlega karze pozbawienia wolności od trzech do pięciu lat.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA