Agenci FSB aresztowani w Kijowie. Przygotowywali atak na Siły Zbrojne i Ministerstwo Obrony

Eugeniusz Diaczkow, Alina Vasylchenko
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała w Kijowie agenta rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, który chciał wstąpić do szkoły "Armii Dronów", by szpiegować ukraińskie wojsko. Więcej o ujawnieniu przestępców w artykule Ukrayina.pl.

Kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zneutralizował rosyjskiego agenta FSB i grupę bojową w Kijowie. Grupa składała się z trzech osób, które przygotowywały serię potężnych eksplozji w ukraińskich obiektach wojskowych, donosi o tym biuro prasowe Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. 

Należy zauważyć, że wśród priorytetowych "celów" grupy były jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy i Ministerstwa Obrony, a także ich zapasowe stanowiska dowodzenia. Agenci Rosji planowali użyć do 10 dronów, które specjalnie wyposażyli w improwizowane ładunki wybuchowe, aby dokonać sabotażu.

Jednak funkcjonariusze SBU byli proaktywni i zatrzymali wszystkich członków rosyjskiej grupy, gdy rozpoczęli aktywną fazę przygotowywania sabotażu

- czytamy w oświadczeniu.

Zobacz wideo

Zdrajca czy agent FSB?

Ustalono, że wroga grupa została utworzona w 2018 roku przez pracownika 9. dyrekcji Departamentu Informacji Operacyjnej służby FSB. W jej skład weszły trzy osoby (mieszkańcy Kijowa i Czernihowa), które po zwerbowaniu zostały postawione w "stan gotowości" do czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Każdy z członków rosyjskiej grupy agenturalno-bojowej miał własną specjalizację w prowadzeniu działań rozpoznawczych i wywrotowych. Jeden z nich produkował improwizowane ładunki wybuchowe, podczas gdy drugi był odpowiedzialny za przekształcanie "cywilnych" bezzałogowych statków powietrznych w drony szturmowe.

Zobacz wideo

Każdy miał swoje zadanie bojowe

Laboratoria do produkcji materiałów wybuchowych i "ulepszania" dronów znajdowały się w miejscach zamieszkania oskarżonych. Członkiem wrogiej grupy była kobieta - pilot drona, Aby zdobyć odpowiednie umiejętności, w marcu tego roku wzięła udział w kursie operatora UAV w obwodzie kijowskim. Wiosną tego roku oskarżeni zaczęli śledzić lokalizacje jednostek Sił Obronnych w regionie stołecznym.

Co grozi przestępcom?

Na podstawie zebranego materiału dowodowego wrogim wspólnikom doręczono zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na podstawie dwóch artykułów kodeksu karnego Ukrainy. Obecnie przebywają w areszcie. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

Zobacz wideo Łukasiewicz: Rosjanie mogą wyczerpać swoją inicjatywę

Bloomberg: Ukraina tworzy nowy batalion składający się wyłącznie z Rosjan

Ukraińskie Siły Zbrojne utworzyły batalion Syberia, który w całości składa się z obywateli Rosji, którzy chcą walczyć przeciwko inwazji w Ukrainie, zainicjowanej przez dyktatorskiego prezydenta Władimira Putina. Według Blomberga batalion o nazwie Syberia zgromadził dziesiątki Rosjan i przedstawicieli rosyjskich mniejszości etnicznych, którzy chcieli dołączyć do ukraińskich sił zbrojnych. W przeciwieństwie do grup ochotniczych, takich jak Rosyjski Legion Wolności, które zadeklarowały swoje poparcie dla Ukrainy, żołnierze są częścią regularnej armii Ukrainy i oczekuje się, że wkrótce zostaną wysłani na front.

Jeśli ludzie chcą walczyć o Ukrainę, o nasze granice, o upadek rosyjskiego reżimu sowieckiego, to dlaczego nie? To ich wybór i pokazuje, że nie wszyscy Rosjanie popierają Putina

- skomentował Bloombergowi ich ukraiński instruktor i dowódca.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA