Rosjanie nadal próbują okrążyć Awdijiwkę. Jak wygląda sytuacja na ukraińskim froncie?

Eugeniusz Diaczkow, Alina Vasylchenko
W ciągu ostatniej doby na linii frontu doszło do około 60 starć bojowych. Ukraińskie wojsko kontynuuje ofensywę w rejonie melitopolskim, odpierając ponad 30 rosyjskich ataków w regionie Awdijiwki i Marjinki. Ukraińskie siły zbrojne uderzyły 31 razy na pozycje rosyjskich wojsk.

Trwa 614 doba zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Rosjanie wystrzelili 1 pocisk rakietowy i przeprowadził 88 ataków powietrznych, strzelając 70 razy z wieloprowadnicowych systemów rakietowych na pozycje ukraińskich wojsk i zaludnione obszary. Niestety, rosyjskie ataki terrorystyczne pociągnęły za sobą ofiary cywilne i obrażenia. Prywatne domy i inna infrastruktura cywilna zostały zniszczone i uszkodzone. Ponadto w nocy 30 października wojsko rosyjskie przeprowadziło kolejny atak powietrzny na Ukrainę, do czego wykorzystało 12 bezzałogowych samolotów szturmowych Shahed-136/131. Ukraińska obrona powietrzna zniszczyła wszystkie 12 wrogich Shahedów.

Zobacz wideo Atak rakietowy Rosjan na centrum kurierskie. 6 osób zginęło

Sytuacja na linii frontu

W sektorze Bachmutu Rosjanie bezskutecznie próbowali odzyskać utraconą pozycję w pobliżu Andrijiwki. Z kolei Ukraińskie Siły Obronne kontynuują operacje szturmowe na południe od Bachmutu, zadając przeciwnikowi straty w ludziach i sprzęcie oraz umacniając swoje pozycje.

W rejonie odpowiedzialności brygady Tawria w sektorze Awdijiwki wojsko rosyjskie nadal próbuje okrążyć Awdijiwkę, ale ukraińscy żołnierze trzymają się mocno, zadając wrogowi znaczne straty. Ofensywa Rosjan w rejonach Nowokalynowe, Awdijiwka, Opytne i Perwomajsk w obwodzie donieckim zakończyła się niepowodzeniem. Ukraińscy obrońcy odparli tam ponad 10 ataków wroga.

Sytuacja operacyjna w strefie odpowiedzialności Dowództwa Sił Połączonych "Północ" na kierunkach Wołyń i Polesie pozostaje bez znaczących zmian.

Zobacz wideo Krzysztof Gawkowski: Bezpieczeństwo przesmyku suwalskiego jest dla nas ważne, szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie

Na kierunkach siwerskim i słobożańskim Rosjanie utrzymują obecność wojskową w obszarach przygranicznych, prowadzą aktywne działania sabotażowe, aby zapobiec rozmieszczeniu ukraińskich wojsk w zagrożonych obszarach i zwiększa gęstość pól minowych wzdłuż granicy państwowej w regionie Biełgorodu.

W rejonie Marjinki wróg przeprowadził nieudane operacje szturmowe w obwodzie donieckim, gdzie ukraińskie oddziały odparły 20 ataków wroga. W sektorze Szachtarska Ukraińcy odparli atak wroga na południe od Wuhłedaru w obwodzie donieckim.

W rejonie zaporoskim wróg pięciokrotnie próbował odzyskać utraconą pozycję w pobliżu miejscowości Robotyno w obwodzie zaporoskim, ale mu się to nie udało.

Jednocześnie ukraińskie siły obronne kontynuują ofensywę w sektorze melitopolskim, zadając siłom okupacyjnym straty w ludziach i sprzęcie oraz uszczuplając siły wroga na całej linii frontu.

Zobacz wideo "Putin". Zwiastun koncepcyjny nowego filmu Patryka Vegi

Rosjanie ponoszą wielkie straty w wojnie w Ukrainie

W ciągu ostatniej doby lotnictwo Sił Obronnych Ukrainy przeprowadziło 16 nalotów na obszary koncentracji wrogiego personelu, broni i sprzętu wojskowego. Wojska rakietowe uderzyły w sześć obszarów koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego, zlikwidowano stanowisko dowodzenia, trzy przeciwlotnicze systemy rakietowe i sześć jednostek artyleryjskich wroga.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ