Nocny atak w Ukrainie. Ucierpiało sześć obwodów. Są ofiary śmiertelne

Eugeniusz Diaczkow, Marta Radio
W nocy Rosjanie ostrzelali Ukrainę z dronów i pocisków kierowanych. Trafionych zostało sześć regionów kraju. Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna w obwodzie chersońskim. O tym, co się wydarzyło w nocy, piszemy w artykule dla Ukrayina.pl.

Wieczorem, 29 października, rosyjskie wojsko ostrzelało Chersoń. Atak doprowadził do pożaru prywatnego domu, podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Godzinę później Rosjanie ponownie zaatakowali miasto. W szczególności uszkodzone zostały wieżowce. W wyniku uderzenia zapaliło się jedno z mieszkań. Po ataku zginęła jedna osoba, a druga została ranna. Państwowa Służba Ratownicza uratowała cztery osoby i ugasiła pożar w mieszkaniu. 

Ostrzał powtórzył się ponownie o 5 rano, w wyniku czego kolejna osoba została ranna. W nocy rosyjskie wojsko użyło także artylerii i samolotów do ataku na dzielnice Chersonia, Berysława i Kachowki.

Zobacz wideo Michał Kołodziejczak: Gdzie była polska dyplomacja, gdy Ukraina lobbowała korzystne dla siebie rozwiązania w UE

Zaatakowano pięć kolejnych regionów

W obwodzie dniepropietrowskim rosyjskie wojska ostrzelały Nikopol z artylerii. Około 2 nad ranem w obwodzie dniepropetrowskim pięciopiętrowy budynek mieszkalny, dom prywatny i samochód zostały uszkodzone przez spadające odłamki zestrzelonej rakiety. Według szefa Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhija Łysaka nad regionem zestrzelono dwa pociski rakietowe.

W obwodzie mikołajowskim Rosjanie ostrzelali dzielnicę Basztanka. We wsi Łepetycha wybuchł pożar w magazynie, który został ugaszony przez Państwową Służbę Ratowniczą.

W obwodzie donieckim wojsko rosyjskie przeprowadziło atak rakietowy na dzielnicę Wołnowachy.

W obwodzie sumskim około 1 w nocy Rosjanie ostrzelali artylerią wieś Kindratiwkę w obwodzie sumskim, a moździerzami wieś Rożkowyczi.

Zobacz wideo Szojgu chce wzmocnić granicę. To odpowiedź na spodziewane dostawy F-16 do Ukrainy [Źródło: Reuters]

Obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie drony i rakiety Rosjan

W nocy 30 października rosyjskie wojska wystrzeliły w kierunku Ukrainy 12 dronów typu Shahed i dwa pociski kierowane X-59. Rakiety zostały podobno wystrzelone z samolotów wroga z przestrzeni powietrznej tymczasowo okupowanego terytorium regionu Zaporoża, a Shahedy leciały z południowego wschodu - Primorsko-Achtarska. Wszystkie 14 wrogich celów powietrznych zostało zniszczonych przez obronę powietrzną, w szczególności w obwodach mikołajowskim, chersońskim, kirowohradzkim, czerkaskim, żytomierskim, chmielnickim i dniepropetrowskim.

Od 10 października rosyjskie wojska straciły około 6500 żołnierzy w ofensywie obok Doniecka. Oświadczył o tym rzecznik ukraińskich sił na kierunku taurydzkim, Ołeksandr Sztupun, na antenie ogólnokrajowego maratonu telewizyjnego "Jedyne wiadomości". 

Pod względem ofiar Awdijiwka jest największą porażką Rosjan. Licząc od 10 października, całkowite straty wroga w obwodzie donieckim w strefie odpowiedzialności oddzielnego korpusu samochodowego Tawria wyniosły prawie 6500 osób

- powiedział Ołeksandr Sztupun.

Później dodał, że 100 czołgów i prawie 250 jednostek innych pojazdów opancerzonych rosyjskich najeźdźców zostało zniszczonych w rejonie Awdijiwki.