Atak na Odessę i Chersoń. Ogromne wyrwy, zniszczone domy i samochody ze zbożem. Uszkodzono Muzeum sztuki

W nocy z 5 na 6 listopada armia rosyjska zaatakowała południowe regiony Ukrainy czterema różnymi rodzajami rakiet: Onyks, Iskander-M, Kh-31P, Kh-59. Doszło do zniszczeń magazynów i samochodów ze zbożem, uszkodzone zostały domy mieszkalne. W rosyjskim ostrzale na Odessę zburzone zostało muzeum w historycznej części miasta, które jest wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Wojska rosyjskie kontynuują ataki na ukraińskie wsie i miasta. Nocą 6 listopada Rosjanie zaatakowali południowe obwody Ukrainy. Jak informują Siły Obronne Południa, ataki przeprowadzono czterema różnymi rodzajami rakiet: Onyks, Iskander-M, Kh-31P, Kh-59. Są zniszczenia w Odessie i Chersoniu. 

Zobacz wideo Jerzy Haszczyński: Amerykański elektorat jest bardziej zainteresowany Izraelem niż Ukrainą

Rosyjski atak na południe Ukrainy. Celem Rosjan była infrastruktura portowa Odessy 

Rosjanie zaatakowali Odessę i okolice miasta nad samym Morzem Czarnym. Wojska rosyjskie zaatakowały obwód na południu Ukrainy, wystrzeliwując rakiety Onyx i Iskander-M. Atak dronów szturmowych typu Shahed-131/136 był intensywny, a jego celem była infrastruktura portowa Odessy. Ukraińskie siły obrony powietrznej zestrzeliły nad obwodem 15 dronów. 

Część rakiet uderzyła jednak w centrum miasta i w budynek przemysłowy. Fala uderzeniowa uszkodziła kilka wielopiętrowych budynków mieszkalnych. W Odessie uszkodzone zostały magazyny, specjalny sprzęt rozładunkowy, samochody ze zbożem. Pięć osób zostało rannych i trafiło do szpitala.

Na miejscach ostrzałów pracują ukraińscy strażacy. Ihor Kłymenko, minister spraw wewnętrznych Ukrainy, na swoim kanale w Telegramie napisał, że na miejscu rosyjskich ataków pracują także psychologowie. 

Tej nocy podczas masowego ataku Rosjan w Odessie nasi specjaliści z pomocy psychologicznej udzielili pomocy 23 mieszkańcom, w tym 5 dzieciom. Obywatele, będący w stanie zamętu, zagubienia i żalu, zawsze potrzebują wsparcia. Psychologowie udzielają pierwszej pomocy, a w razie potrzeby kierują poszkodowanego do specjalistycznych placówek medycznych

– napisał ukraiński minister spraw wewnętrznych.

Rosjanie uszkodzili Muzeum Sztuki w Odessie

W rosyjskim ataku rakietowym wieczorem 5 listopada zostało uszkodzone także Narodowe Muzeum Sztuki w Odessie. Muzeum należy do historycznego centrum Odessy, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Teraz pracownicy muzeum szacują szody spowodowane atakiem. 

A dzisiaj muzeum obchodzi urodziny - 124 lata! Tak czy inaczej, dziękujemy za pozdrowienia i wsparcie. Narodowe Muzeum Sztuki w Odessie teraz jest zamknięte. Cieszymy się, że nie ma ofiar

– przekazują w muzeum.

Ukraińska parlamentarzystka, stojąca na czele komisji ds. polityki humanitarnej i informacyjnej w Radzie Najwyższej, Jewhenija Krawczuk poinformowała, że doda ten "przypadek celowego niszczenia tożsamości kulturowej Ukrainy do odpowiedniej uchwały PACE, nad którą obecnie pracuje".

Rosja ostrzeliwuje Chersoń niemal codziennie

Armia rosyjska nocą 6 listopada zaatakowała także Chersoń. Po odbiciu miasta przez wojska ukraińskie Rosjanie ostrzeliwują je niemal codziennie. Jak przekazuje ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Federacja Rosyjska uderza w budynki mieszkalne. W jednym z budynków na dachu wybuch pożar. 

Rosyjskie ostrzały trafiły także w Berysław – miasto na południu Ukrainy, w obwodzie chersońskim. Ukraińscy strażacy przekazują, że w wyniku ataku spłonęły dwa prywatne budynki mieszkalne.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ