Tyle zarabiają polscy i ukraińscy posłowie. Kto dostaje więcej?

Eugeniusz Diaczkow, Alona Chernetska
Minimalna emerytura w Ukrainie jest 23 razy mniejsza niż pensja polityka. Zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce, posłowie mają prawo do pewnych świadczeń, w tym zwrotu kosztów podróży, zakwaterowania i biura. Wynagrodzenia parlamentarzystów w obu krajach różnią się jednak od siebie. Wiemy, jakie są różnice. Ile otrzymują za swoją działalność i od czego zależy ich wynagrodzenie?

Polski Sejm składa się z 460 posłów. Każdy poseł ma prawo do miesięcznego wynagrodzenia, na które składa się pensja poselska i dieta poselska. Strona internetowa Sejmu informuje, że pełna kwota uposażenia poselskiego wynosi obecnie 12 826,64 zł brutto, a dieta poselska wynosi 4 008,33 zł brutto. Przy dzisiejszym kursie to aż 4 razy więcej niż otrzymują ukraińscy politycy. Ponadto posłom przysługują diety: przewodniczącemu komisji - 20 proc. uposażenia, wiceprzewodniczącemu - 15 proc., a przewodniczącemu podkomisji sejmowej - 10 proc.. Dodatek może więc zwiększyć uposażenie przewodniczącego podkomisji stałej o 1300 zł.

Ile otrzymują deputowani w Ukrainie?

Zgodnie z konstytucją Rada Najwyższa Ukrainy składa się z 450 deputowanych. Jednak na dzień 1 listopada 2023 roku w parlamencie pracowało 403 deputowanych. W tym roku na wynagrodzenia deputowanych i ich asystentów przeznaczono 688,56 mln hrywien, to około 76 mln złotych, czyli o 10 mln złotych więcej niż w 2022 roku. Oficjalne wynagrodzenie posła będącego członkiem komisji wynosi 26 840 hrywien, co stanowi około 3 tys. złotych. Warto podkreślić, że przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2023 wyniosło 7194,95 zł, podaje Główny Urząd Statystyczny. Wynagrodzenie ukraińskich polityków może być jednak wyższe wraz z dodatkami.

Zobacz wideo Hołownia

Średnia wypłata na ukraińskiego posła w styczniu 2023 roku wyniosła 48 800 hrywien, to około 5400 złotych. Kwota ta obejmuje właściwe wynagrodzenie, 100 proc. dodatku do wynagrodzenia oraz zmienne płatności za tytuł honorowy, stopień naukowy oraz środki na urlop, zwolnienie chorobowe lub podróże służbowe.

Ile zarabiają politycy w Polsce?

Łączna kwota diet poselskich nie może przekroczyć 35 proc. wynagrodzenia posła. Posłowie mają również prawo do innych świadczeń finansowych:

  • bezpłatne przejazdy i przeloty,
  • ryczałt na pokrycie kosztów prowadzenia biura poselskiego,
  • zakwaterowanie i jednorazowe wynagrodzenie za wynajem domu w Warszawie.

Jeśli poseł lub senator przejdzie na emeryturę w ciągu 12 miesięcy od zakończenia kadencji, otrzyma odprawę w wysokości trzech pensji, czyli 38 500 zł.

Wynagrodzenia polskich parlamentarzystów wzrosły już w 2021 roku. Wówczas prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie w sprawie wzrostu wynagrodzeń. Oznaczało to, że premier i marszałkowie otrzymają 20 000, a posłowie 12 000 zł.

Zobacz wideo PiS zachęcany przez Ziobrę krzyczy "Konstytucja", a reszta "Będziesz siedział"

Jakie dodatki dostają politycy w Ukrainie?

Deputowany z Ukrainy ma prawo do wynajęcia mieszkania i pokoju hotelowego. Dla wszystkich deputowanych przewidziano 389,5 mln hrywien, czyli około 40 mln złotych. Ukraińscy politycy mogą ubiegać się o zwrot kosztów podróży, dostają dofinansowanie na materiały biurowe. 

Podróże służbowe deputowanych z Ukrainy łącznie kosztują państwo nieco ponad 1 milion złotych. Dla porównania, w 2024 roku minimalna emerytura w Ukrainie wzrośnie z 233 złotych do 263 złotych.