"Oś zła przygotowuje wojnę światową". Wywiad z majorem Hetmanem

Eugeniusz Diaczkow
"Rosja pod przywództwem Władimira Putina, de facto postrzega wojnę w Ukrainie jako jeden z epizodów globalnej konfrontacji z Zachodem, Stanami Zjednoczonymi i całym demokratycznym światem. Dyktator od dawna planuje bezpośredni konflikt zbrojny z NATO, ale utknął w Ukrainie. Jest więc tylko kwestią czasu, kiedy wyśle swoją armię do jednego z krajów Sojuszu"- mówi major Ołeksij Hetman w wywiadzie dla Ukrayina.pl.

Rosja z każdym dniem zwiększa swoją potęgę militarną. Ukraiński portal Obozrevatel twierdzi, że powstała już "oś zła", która oprócz Rosji obejmuje Iran i Koreę Północną, które również przygotowują się do bezpośredniego konfliktu z NATO. Demokratyczny świat ma czas, aby powstrzymać najgorsze, zanim ta oś stanie się krytycznie potężna. W szczególności można powstrzymać Rosję na Ukrainie. Aby to zrobić, koalicja antyputinowska musi zacząć aktywnie działać - wyraził przekonanie weteran wojny rosyjsko-ukraińskiej, major Sił Zbrojnych Ukrainy, Ołeksij Hetman.

Obecna wojna z Ukrainą nie jest jedyną, do której szykuję się Putin? 

Niemieccy analitycy stwierdzili, że jeśli Putinowi uda się zrealizować swój plan przejęcia Ukrainy, prowadzenie wojny z krajami NATO zajmie mu tylko sześć lat. Jak twierdzi major Hetman, całkiem możliwe, że będą to kraje bałtyckie lub Polska. Prędzej czy później Putin wejdzie w konflikt z krajami NATO, ponieważ kremlowska propaganda nieustannie podkreśla, że Rosja jest w stanie wojny z tym blokiem.

Putin może zacząć od Litwy, bo będzie chciał przebić korytarz lądowy do Królewca - fikcyjny Korytarz Suwalski. Ważne jest, w jakim stopniu kraje Sojuszu, które deklarują, że w przypadku ataku natychmiast wezmą udział w działaniach wojennych przeciwko agresorowi zgodnie z art. 5 Karty NATO, będą rzeczywiście gotowe to zrobić. W końcu ten artykuł 5 jest napisany dość sprytnie. Nie ma w nim wzmianki o natychmiastowym zaangażowaniu wojsk NATO w operacje bojowe. Stwierdza się w nim, że będą prowadzone pewne konsultacje
Zobacz wideo "Ludzie potrzebują chleba, ale potrzebują też okien". Relacja z charytatywnej aukcji DESA dla Ukrainy

Zdaniem Ołeksija Hetmana Rosja nie jest w stanie stawić czoła Stanom Zjednoczonym, ponieważ potęga militarna Ameryki jest taka, że Rosja nie ma nic do zyskania. "Ale czy Stany Zjednoczone natychmiast przystąpią do tej wojny, jeśli Rosjanie spróbują zaatakować jedno z państw członkowskich Sojuszu? Nie jestem w stu procentach pewien. Na początku może to być jakaś pomoc w postaci broni, ograniczonego kontyngentu lub czegoś innego".

Myślę, że Putin posunąłby się do takiej agresji wcześniej. Po prostu jest uwiązany na Ukrainie i teraz potrzebuje czasu na przygotowania

Tworzy się oś - Rosja, Iran, Korea Północna przy cichym wsparciu Chin, które zajmują warunkowo neutralne stanowisko. "Wydaje mi się, że nie unikniemy III wojny światowej. Te kraje będą działać jako wrogowie. W tej chwili nie są na to wystarczająco potężne, mimo że produkują rakiety, budują swoje siły".

Zobacz wideo Jerzy Haszczyński: Amerykański elektorat jest bardziej zainteresowany Izraelem niż Ukrainą

"Im później cywilizowany świat zaangażuje się w wojnę z Rosją, tym większe będą straty"

Jak informuje major Hetman, gdybyśmy mieli spojrzeć na obecną sytuację na świecie w odległej przyszłości, na przykład w 2055 roku, doszlibyśmy do wniosku, że Rosja powinna zostać zniszczona w 2022 roku, kiedy była jeszcze taka szansa.

My ciągle mówimy o jakichś porozumieniach, wykonujemy jakieś niezrozumiałe ruchy

Sama Ukraina nie jest w stanie pokonać Federacji Rosyjskiej w długotrwałej wojnie na wyniszczenie, ani pod względem zasobów ludzkich, ani kompleksu wojskowo-przemysłowego.

-To jest to samo, co podczas II wojny światowej. Sama Francja nie byłaby w stanie pokonać Niemiec, mimo że ich potęga była mniej więcej równa. Wielka Brytania też nie. Ale wszyscy razem, koalicja antyhitlerowska umożliwiła zwycięstwo.

Kim jest Ołeksij Hetman

Urodzony 19 kwietnia 1962 r. w Kijowie Wcześniej był związany z Partią Radykalną kierowaną przez Ołeha Liaszko. Ołeksij Hetman jest ukraińskim ekspertem wojskowym, majorem Sił Zbrojnych Ukrainy. Jest weteranem wojny rosyjsko-ukraińskiej. Jako ekspert wojskowy komentuje wydarzenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ