Biliony na wojnę z Ukrainą! Putin zadecydował

Eugeniusz Diaczkow, Alina Vasylchenko, Andrii Khomenko
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę o budżecie federalnym na lata 2024-2026. Przewiduje ona rekordowe wydatki na wojnę na Ukrainie. Na co najwięcej wyda Rosja w tych latach? Czytaj więcej w artykule Ukrayina.pl.

Putin podpisał ustawę, która znacząco zwiększa wydatki Rosji w 2024 roku, w tym rekordowy będzie poziom wydatków na armię i przemysł obronny. Zostało to poruszone w nowym raporcie ISW. Ponadto asystent sekretarza stanu USA James O'Brien powiedział, że negocjacje między Ukrainą a Rosją są absolutnie bezcelowe. Według niego Rosja nie jest jeszcze gotowa do prowadzenia merytorycznych, prawdziwych rozmów pokojowych z Ukrainą. Wcześniej przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson nazwał pomoc dla Ukrainy priorytetem Kongresu USA.

Putin zaakceptował budżet państwa: prawie 40 proc. na przemysł obronny

Według analityków ISW dokument wskazuje, że w przyszłym roku wydatki Rosji wyniosą 412,5 miliarda dolarów, a deficyt budżetowy wyniesie 9,5 miliarda dolarów. Rosyjskie władze planują wydać około 157,5 miliarda dolarów na obronę i egzekwowanie prawa, co stanowi 39% wszystkich wydatków rządu federalnego.

W październiku 2023 r. rosyjskie Ministerstwo Finansów oszacowało wydatki budżetowe na 2023 r. na 32,5 bln rubli (365,7 mld USD), co oznacza, że budżet na 2024 r. zwiększy łączne wydatki o około 13 proc.

- czytamy w raporcie.

Zobacz wideo "Ludzie potrzebują chleba, ale potrzebują też okien". Relacja z charytatywnej aukcji DESA dla Ukrainy

Analitycy piszą również, że w 2023 roku rosyjskie Ministerstwo Finansów przeznaczyło 72,1 miliarda dolarów na obronność, ale nie są to dokładne dane, ponieważ znaczna część rosyjskiego budżetu federalnego jest niejawna. Oznacza to, że ponad jedna trzecia budżetu federalnego zostanie w 2023 roku przeznaczona na obronność, co stanowi rekordowy poziom rosyjskich wydatków na ten cel. Jednocześnie budżet federalny nie pokrywa wszystkich kosztów armii i sił bezpieczeństwa. Według ekspertów część obciążeń finansowych ponoszą budżety regionalne i prywatne firmy. Analitycy uważają, że Kreml planuje wykorzystać większość federalnego budżetu obronnego na wsparcie inwazji na Ukrainę.

"Obecnie negocjacje między Ukrainą a Rosją są całkowicie bezcelowe"

Jeden z dziennikarzy poprosił o komentarz do artykułu w niemieckiej gazecie "Bild", który sugerował rzekomy niemiecko-amerykański plan zmuszenia Ukrainy do rozmów z Putinem. James O'Brien powiedział, że choć uważa ten artykuł za interesujący, to nie koresponduje on z polityką zagraniczną USA.

Zawsze mówiliśmy, że ta kwestia powinna zostać rozwiązana przez Ukrainę. Nie decydujemy o niczym w sprawie Ukrainy bez Ukrainy

- powiedział James O'Brien.

Zauważył również, że Rosja nie jest gotowa do prowadzenia merytorycznych, prawdziwych rozmów pokojowych z Ukrainą.

Wydaje nam się, że prezydent Putin mówi, że będzie musiał poczekać co najmniej kolejny rok lub dłużej, zanim pomyśli o zakończeniu tej wojny

- powiedział O'Brien.

Jego zdaniem dyskusja po stronie ukraińskiej byłaby bezcelowa, ponieważ nie jest to dialog, ale monolog kapitulacji. A taki stan rzeczy nie jest zgodny z polityką USA.

Czym jest "rosyjska tożsamość" według Putina?

W przemówieniu z 28 listopada prezydent Rosji Władimir Putin potwierdził koncepcję tak zwanej "rosyjskiej tożsamości", która rzekomo składa się z dwóch części: "Naród rosyjski", który rzekomo obejmuje Rosjan, Ukraińców i Białorusinów, jest centrum rosyjskiej tożsamości. A potem jest szerszy "rosyjski świat", który obejmuje inne niż wschodniosłowiańskie grupy etniczne zarówno we współczesnej Rosji, jak i na byłych terytoriach Związku Radzieckiego".

Zobacz wideo Finlandia i Polska deklarują wsparcie dla Ukrainy. "Podjęliśmy decyzję o przekazaniu 20. pakietu pomocowego"

Putin argumentuje: Rosja powinna zjednoczyć "naród rosyjski"

Według analityków Putin geograficznie zdefiniował "rosyjski świat" jako starożytną Rosję (Ruś Kijowską), Królestwo Moskiewskie, Imperium Rosyjskie, Związek Radziecki i współczesną Federację Rosyjską, wskazując, że koncepcja Kremla prawdopodobnie obejmuje również "rosyjskich rodaków" w Europie Wschodniej, na Kaukazie i w Azji Środkowej. Putin rozszerzył również swoją definicję "zachodniej rusofobii" o rzekomą agresję wobec innych grup etnicznych, takich jak Tatarzy, Czeczeni, Jakuci i Buriaci, oprócz etnicznych Rosjan.

Pomoc Ukrainie jest priorytetem dla USA

Wcześniej Spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Mike Johnson nazwał pomoc dla Ukrainy "priorytetem Kongresu USA" - informuje "Politico".

"Ukraina jest kolejnym priorytetem" - powiedział Johnson po skomentowaniu "potrzeby wspierania Izraela".

Oczywiście, nie możemy pozwolić Putinowi na marsz przez Europę. I rozumiemy potrzebę pomocy Ukrainie

- powiedział amerykański urzędnik.

Jednocześnie mówca podkreślił znaczenie "pracy nad zmianą naszej własnej polityki granicznej". Obecnie trwają "aktywne negocjacje" między politykami w tym zakresie - dodał. Jednocześnie Mike Johnson zauważył, że czuje się "pewny i optymistyczny", że Kongres może zatwierdzić dodatkowe fundusze zarówno dla Izraela, jak i Ukrainy.

W październiku prezydent USA Joe Biden przedłożył Kongresowi wcześniej ogłoszony wniosek o ponad 105 miliardów dolarów pomocy obronnej, w tym 61,4 miliarda dolarów dla Ukrainy i 14,3 miliarda dolarów dla Izraela. Biden wezwał Kongres do głosowania nad obiema inicjatywami jako pakietem. Jak dotąd Kongres nie poparł wniosku administracji Bidena.

Zobacz wideo Michał Kołodziejczak: Gdzie była polska dyplomacja, gdy Ukraina lobbowała korzystne dla siebie rozwiązania w UE

Stany Zjednoczone odrzucają spekulacje na temat rzekomego wyboru między Ukrainą a Izraelem

Podczas spotkania grupy kontaktowej Ramstein w sprawie obrony Ukrainy, Stany Zjednoczone rozwiały wszelkie spekulacje na temat rzekomego wyboru między Ukrainą a Izraelem. 17. spotkanie formatu Ramstein odbyło się online 22 listopada. Podczas spotkania przedstawiciele USA powtórzyli swoje poparcie dla Ukrainy. 

To bardzo ważne, że wczoraj nasz kluczowy amerykański partner, a mianowicie sekretarz obrony Lloyd Austin, faktycznie usunął wszelkie spekulacje, że USA rzekomo muszą wybierać między Izraelem a Ukrainą" - powiedział Illarion Pawliuk, szef Departamentu Prasy i Informacji Ministerstwa Obrony Ukrainy, na briefingu poświęconym wynikom 17. spotkania w Ramstein

Według Pawliuka podczas rozmów online "dwukrotnie padło bardzo jasne stwierdzenie, że nie może być wyboru, Stany Zjednoczone stoją po stronie Izraela, ale jednocześnie są w pełni zaangażowane we wszystkie swoje zobowiązania do wspierania Ukrainy".