Niemcy zamykają konsulat w Królewcu. Co się dzieje?

Eugeniusz Diaczkow
Niemcy podjęły decyzję o zamknięciu swojego konsulatu w rosyjskim Królewcu. Misja dyplomatyczna jest zamknięta od czwartku, 30 listopada. Dodatkowo Finlandia zrywa dwustronne porozumienie z Rosją o współpracy granicznej.

O zamknięciu konsulatu niemieckiego w Królewcu poinformowano w oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej niemieckiej misji w Rosji. Instytucja nie podała żadnych powodów takiej decyzji. Dodano, że Konsulat Generalny w Sankt Petersburgu będzie teraz odpowiedzialny za kwestie konsularne i paszportowe w Królewcu. Jednocześnie sekcja wizowa ambasady w Moskwie jest odpowiedzialna wyłącznie za rozpatrywanie spraw wizowych.

Należy zauważyć, że niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło w maju 2023 roku, że zamknie swoje konsulaty w rosyjskich miastach Kaliningrad, Jekaterynburg i Nowosybirsk. Powodem tej decyzji było żądanie Moskwy ograniczenia liczby niemieckich dyplomatów. To znacznie skomplikowało pracę misji tego kraju w Rosji.

Zobacz wideo Protest przewoźników. Ukraińcy kierowcy ciężarówek koczują na granicy z Polską

Przedstawiciele Niemiec nadal są w Moskwie

Jednocześnie ambasada Niemiec w Moskwie i konsulat w Petersburgu będą nadal działać. W odpowiedzi na posunięcie Moskwy, Berlin cofnął pozwolenia na pracę dla czterech z pięciu rosyjskich konsulatów w Niemczech. Ośrodek wypoczynkowy w Skubiance został odebrany ambasadzie Rosji w Polsce. Postanowiono przekazać go na potrzeby polskich wojsk. W tym samym czasie Finlandia zdecydowała się tymczasowo zamknąć ostatni działający punkt kontrolny na granicy z Rosją z powodu prób stworzenia sztucznego kryzysu migracyjnego. Tym samym kraj całkowicie "odgrodził się" od Rosji, przynajmniej na najbliższe 2 tygodnie - tyle potrwa zakaz.

Zobacz wideo "Ludzie potrzebują chleba, ale potrzebują też okien". Relacja z charytatywnej aukcji DESA dla Ukrainy

Finlandia "zrywa" z Rosją

Fiński rząd opublikował dekret stwierdzający, że państwo zrywa dwustronną współpracę graniczną z agresorem - Rosją. Moskwa ogłosiła ten krok miesiąc temu. Dokument został opublikowany na stronie internetowej fińskiego rządu w czwartek, 30 listopada. Tym samym kraj ten uznał, że dokument dotyczący realizacji umowy między Moskwą a Helsinkami o współpracy przygranicznej stracił moc.

Umowa obowiązywała przez ostatnie 12 lat i przewidywała, że kraje będą współpracować w celu rozwoju społeczno-gospodarczego regionów przygranicznych. Rosja i Finlandia zgodziły się również stworzyć warunki dla transportu pasażerów i towarów, w tym rozmieszczenie przejść granicznych na granicy, a także warunki dla turystyki. Jak zauważono, wypowiedzenie tej umowy wejdzie w życie 24 stycznia 2024 roku. Wypowiedzenie umowy zostało zainicjowane przez Rosję. Moskwa wysłała odpowiednią "notę" do fińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod koniec października 2023 roku.

Ponieważ umowa została rozwiązana z inicjatywy drugiej strony, anulowana zostaje tylko uchwała o wejściu w życie umowy. Uchwała wejdzie w życie 24 stycznia 2024 r., jednocześnie z wejściem w życie wypowiedzenia umowy

— poinformował fiński rząd w oświadczeniu.