Gen. Załużny: jak by ciężko nam nie było, będziemy dumni z naszej walki

6 grudnia Ukraińcy obchodzą Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski nagrał żołnierzom życzenia, spacerując ulicami Kijowa. "Dzięki wam nie jesteśmy częścią rosyjskiej prowincji" - mówił. Dowódca ukraińskich Sił Zbrojnych gen. Załużny podziękował wojskowym za walkę, stojąc pod gołym niebem przed ministerstwem obrony Ukrainy w Kijowie.

6 grudnia Ukraińcy obchodzą Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy. Święto to jest obchodzone od 1991 roku, kiedy ukraiński parlament przyjął ustawę o Siłach Zbrojnych Ukrainy i ustawę o obronie Ukrainy. Dzień ten nabrał jednak szczególnego znaczenia po inwazji Rosji na Ukrainę. To właśnie na plecy żołnierzy spadła ogromna odpowiedzialność zarówno za obronę kraju, jak też za jego przyszłość. To właśnie oni od 651 dni bronią ukraińskich miast przed rosyjską agresją. 

Prezydent Zełenski złożył życzenia żołnierzom

W tym dniu prezydent Wołodymyr Zełenski wyszedł na spacer do centrum Kijowa i nagrał życzenia dla wojskowych. "To dzięki wam nasze ulice noszą imiona ukraińskich bohaterów, a nie rosyjskich. To dzięki wam Rosji nie udało się zająć Ukrainy w trzy dni" - mówił Zełenski.

Spaceruję stolicą naszego pięknego kraju, a nie prowincją będącą częścią czyjegoś imperium. Wychodzę z biura prezydenta Ukrainy, a nie z siedziby okupacyjnych władz. Przed nami Plac Europejski, gdzie są nasze niebiesko-żółte flagi, a nie trójkolorowe. Przed nami Wzgórze Wołodymyra. Na cześć naszego wielkiego księcia, a nie ich małostkowego cara

- powiedział Wołodymyr Zełenski, dziękując wszystkim obrońcom, którzy walczą o Ukrainę.

Zobacz wideo Ukrainki protestują. Chcą, by ich mężowie powrócili z frontu do domów

"Dziś mówimy sobie krótko - "dobra robota". Dziś mamy tylko jedno uczucie - wdzięczność. I tylko jedno na wszystkich życzenie - wygrać. Dowódcy, proszę, dbajcie o swoich żołnierzy. Dbajcie o siebie, bądźcie sobą. Składam na wasze ręce najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Sił Zbrojnych Ukrainy" - mówił w nagraniu Zełenski. 

Pamiętajmy: Święty Mikołaj przyjdzie do tych, którzy zachowywali się dobrze. Siły Zbrojne przyjdą do tych, którzy zachowywali się źle. Są twórcami sprawiedliwości

- powiedział Wołodymyr Zełenski.

Gen. Załużny o żołnierzach: chylimy przed wami czoła

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny powiedział, że jest dumny ze wszystkich, którzy są dziś w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Pogratulował również obrońcom Ukrainy z okazji ich święta.

Chylę czoła przed waszą walką! Przed każdym żołnierzem, sierżantem i oficerem. Przed tymi, którzy dziś w ogniu bitew pod ciągłym ostrzałem, w zimnych zamarzniętych okopach i ruinach utrzymają obronę i niszczą podstępnego wroga. To Wy, niezależnie od tytułów i stanowisk, stoicie za przyszłością naszych dzieci. O to walczymy i nie mamy prawa ich zawieść
Zobacz wideo Na szczycie OBWE w Macedonii Północnej pojawił się Siergiej Ławrow. Ukraina wraz z paroma innymi państwami odmówiła udziału w wydarzeniu

Żołnierze z tytułem Bohatera Ukrainy dostaną od państwa mieszkania 

Wołodymyr Zełenski powiedział, że wszyscy ukraińscy żołnierze, którzy zostali odznaczeni tytułem Bohatera Ukrainy, a także rodziny tych, którzy zostali odznaczeni pośmiertnie, otrzymają mieszkanie od państwa. Podkreślił, że taki tytuł w tej chwili posiada 360 żołnierzy, 210 z nich uzyskało go po śmierci. We wtorek, 5 grudnia, prezydent Ukrainy osobiście wręczył pierwsze certyfikaty na mieszkania ukraińskim obrońcom. Otrzymało je 12 Bohaterów Ukrainy i dziewięć rodzin poległych posiadaczy Orderu Złotej Gwiazdy.

Copyright © Agora SA