Wojsko rosyjskie ponosi straty. Co się dzieje na pierwszej linii frontu?

Trwa 660. dzień zakrojonej na szeroką skalę agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Przeczytaj o wydarzeniach na linii frontu w naszym artykule.

W ciągu minionej doby doszło do 110 starć bojowych. W sumie Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe i 50 ataków powietrznych. Wystrzelili 56 razy z systemów rakietowych wielokrotnego startu na pozycje ukraińskich wojsk i zaludnione obszary. Niestety, w wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych ucierpiało wielu cywilów. Prywatne domy i inna infrastruktura cywilna zostały zniszczone i uszkodzone.

Jak informuje Sztab Generalny Ukrainy, w nocy rosyjscy wojskowi ponownie zaatakowali Ukrainę. Użyli przeciwlotniczych pocisków kierowanych S-300 i 14 bezzałogowych samolotów Shahed-136/131. Siły i środki obrony powietrznej zniszczyły wszystkie atakujące drony.

Sytuację na froncie można śledzić za pomocą mapy Deep State lub mapy kontroli Ukrainy. 

Sytuacja na linii frontu

Sytuacja operacyjna w strefie odpowiedzialności Dowództwa Sił Połączonych "Północ" na kierunkach Wołyń i Polesie pozostaje bez znaczących zmian.

Na kierunkach siwerskim i słobożańskim Rosjanie utrzymują obecność wojskową na obszarach przygranicznych, prowadzą aktywne działania sabotażowe, aby zapobiec rozmieszczeniu ukraińskich wojsk na zagrożonych obszarach, a także zwiększają gęstość pól minowych wzdłuż granicy państwowej w regionie Biełgorodu.

W rejonie odpowiedzialności Centrum Operacyjnego Sił Połączonych "Chortycja" w rejonie Kupiańska ukraińscy obrońcy odparli 15 ataków wroga w pobliżu Sinkiwki w obwodzie charkowskim.

W rejonie Limanu ukraińscy obrońcy odparli atak Rosjan na wschód od miejscowości Terny w obwodzie donieckim.

Zobacz wideo Nerwy na granicy z Ukrainą. "Sami zobaczcie, co tutaj stoi na parkingu"

W okolicach Bachmutu ukraińscy żołnierze odparli 11 ataków wojskowych z Rosji w pobliżu wsi Iwaniwske (znane przed 2016 r. jako Krasne), Kliszczijiwki i Andrijiwki w obwodzie donieckim. Ukraińskie siły obronne nadal zadają wrogowi straty w ludziach i sprzęcie oraz umacniają swoje pozycje.

W strefie odpowiedzialności brygady Tawria, na wschodzie Ukrainy, w rejonie Awdijiwki ukraińscy obrońcy nadal powstrzymują Rosjan, którzy nieustannie próbuje okrążyć Awdijiwkę. Ukraińscy żołnierze niezłomnie utrzymują linię i zadają wojskom okupacyjnym znaczne straty. Ukraińskie siły obronne z powodzeniem odparły 23 ataki na wschód od Nowobachmutiwki, Stepowego i Awdijiwki oraz kolejne 22 ataki na południe od Siewiernego, Pierwomajska i Newelska w obwodzie donieckim.

W okolicach Marijinki ukraińskie siły obronne powstrzymują Rosjan w pobliżu Nowomychajliwki w obwodzie donieckim. Ukraińcy z powodzeniem odparli tam 17 ataków.

rejonie Szachtarska Rosjanie nie przeprowadzili żadnych działań ofensywnych (szturmowych).

W okolicach Zaropoża ukraińskie siły zbrojne odparły dziewięć ataków wroga na północ od Pryjutnego, na zachód i północny zachód od Werbowej w obwodzie zaporoskim.

Jednocześnie w sektorze melitopolskim Siły Obronne Ukrainy nadal zadają straty w ludziach i sprzęcie siłom okupacyjnym, uszczuplając siły Rosjan na całej linii frontu.

W rejonie odpowiedzialności Centrum Operacyjnego Sił Połączonych "Odessa" w rejonie chersońskim ukraińscy żołnierze nadal utrzymują swoje pozycje na lewym brzegu Dniepru, kontynuują walkę kontrbateryjną i ostrzeliwują tyły przeciwnika.

Zobacz wideo Ukrainki protestują. Chcą, by ich mężowie powrócili z frontu do domów

Wojsko rosyjskie ponosi straty

W ciągu ostatnich 24 godzin lotnictwo obronne sił zbrojnych Ukrainy uderzyło w dwa obszary koncentracji wrogiego personelu, broni i sprzętu wojskowego. Ponadto wczoraj ukraińscy obrońcy zniszczyli pocisk aerobalistyczny X-47M "Kinzhal". Wojska rakietowe Ukrainy uderzyły w dwa obszary koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego, stanowisko dowodzenia i dwa składy amunicji Rosjan. Łącznie Ukraińcy zabili 1090 osób składu osobowego wojska rosyjskiego. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ