Rosja testuje NATO? Rosyjski dron spadł na terytorium w Rumunii

Eugeniusz Diaczkow
W nocy 14 grudnia jeden z dronów wystrzelonych przez Rosję na Ukrainę rozbił się w Rumunii, naruszając tym samym przestrzeń powietrzną kraju NATO. To już kolejna taka sytuacja, którą potwierdziło rumuńskie ministerstwo obrony.

Rumuńskie Ministerstwo Obrony poinformowało o kraterze o głębokości 1,5 metra w pobliżu miejscowości Grind, 6,5 kilometra od granicy z Ukrainą. Samoloty F-16 z rumuńskich sił powietrznych i Eurofighter Typhoon z niemieckich sił powietrznych zostały rozmieszczone w celu monitorowania przestrzeni powietrznej. Wszystko to za sprawą trafienia drona wystrzelonego z terytorium Rosji w stronę Ukrainy. 

Ministerstwo Obrony Rumunii zdecydowanie potępia ataki Federacji Rosyjskiej na niektóre obiekty i elementy infrastruktury cywilnej w ukraińskich portach nad Dunajem. Ataki te są nieuzasadnione i poważnie sprzeczne z normami międzynarodowego prawa humanitarnego

- czytamy.

Rumunia prowadzi konsultacje ze swoimi partnerami z NATO w sprawie zaistniałej sytuacji. Rumuńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało również rosyjskiego ambasadora w Bukareszcie Walerija Kuźmina w związku z zestrzeleniem rosyjskiego drona.

Zobacz wideo Nerwy na granicy z Ukrainą. "Sami zobaczcie, co tutaj stoi na parkingu"

MSZ Rumunii apeluje do Rosji

Jak czytamy w oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie domaga się zaprzestania powtarzających się ataków na ludność ukraińską i infrastrukturę cywilną, a także nieodpowiedzialnej eskalacji sytuacji bezpieczeństwa przez Federację Rosyjską, w tym na granicy rumuńsko-ukraińskiej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ponownie zdecydowanie potępia te ataki na cele cywilne, które naruszają międzynarodowe prawo humanitarne i kwalifikują się jako zbrodnie wojenne

- napisano w oświadczeniu MSZ Rumunii.

Przypomnijmy, że w nocy 14 grudnia Rosja wystrzeliła ponad 40 dronów kamikadze Shahed-136/131 w południowych regionach Ukrainy. Obrona powietrzna Ukrainy skutecznie działała wobec wrogich celów w regionie Odessy. Niestety zaistniały przypadki trafienia fragmentów dronów. Służby również poinformowali o ofiarach. 

Zobacz wideo Na szczycie OBWE w Macedonii Północnej pojawił się Siergiej Ławrow. Ukraina wraz z paroma innymi państwami odmówiła udziału w wydarzeniu

Rumunia obawia się o swoje bezpieczeństwo

Wcześniej Rumunia, jako członek NATO, wezwała Sojusz Północnoatlantycki do podjęcia działań przeciwko Rosji. Rumunia stwierdziła, że rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Morzu Czarnym i Dunaju prowadzą do "incydentów" na terytorium Rumunii. W szczególności Rumunia proponuje zwiększenie patroli powietrznych i rozmieszczenie radarów: pokaże to Kremlowi, że Morze Czarne jest strategicznie ważne dla NATO.

Jak donoszą ukraińskie media, Rumunia planuje zainstalować najnowszy sprzęt do zwalczania dronów na granicy z Ukrainą. Decyzja o instalacji systemu, który nazywany jest najskuteczniejszym w Europie, została podjęta po incydentach z rosyjskimi Shahedami, które spadły na terytorium Rumunii.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ