Komisja Europejska podejmuje kolejne kroki. Co dalej z Ukrainą?

Eugeniusz Diaczkow
W najbliższych dniach Ukraina wraz z Komisją Europejską rozpoczną proces oceny ukraińskiego ustawodawstwa pod kątem zgodności z prawodawstwem UE - proces screeningu. Negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE rozpoczną się wiosną.

Komisja Europejska już wkrótce rozpocznie działania tzw. screeningu, polegającego na sprawdzeniu, czy ukraińskie ustawodawstwo jest odpowiednie do tego europejskiego. Stwierdził to prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu. Przemówienie do narodu było tradycyjnie transmitowane przez służbę prasową jego kancelarii.

Proces negocjacji nie będzie łatwy, ale najważniejsze jest to, że podjęliśmy historyczną decyzję: Ukraina zawsze będzie częścią naszego wspólnego europejskiego domu. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają przybliżyć niezbędne decyzje europejskie - wszystkim, którzy do nas dołączyli: politykom, liderom obywatelskim i ludziom z różnych krajów, którzy jednakowo wierzą w nas, w Ukrainę i Europę

- powiedział szef państwa.

Zobacz wideo Nerwy na granicy z Ukrainą. "Sami zobaczcie, co tutaj stoi na parkingu"

Ukraina w Unii?

Na ostatnim szczycie w Brukseli przywódcy UE nie tylko podjęli decyzję o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE, ale także potwierdzili swoje wsparcie dla tego kraju w walce z rosyjską agresją. Potwierdzili również swoje zobowiązanie do zapewnienia krajowi pomocy wojskowej, gospodarczej i politycznej.

Zełenski uhonorował również Gwardię Narodową, a także Główny Zarząd Wywiadu, Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, Siły Powietrzne i Służbę Wywiadu Zagranicznego. Nie podał szczegółów, ale wyraził przekonanie, że Ukraina powstanie, utrzyma swoją niezależność i zwycięży.

Zobacz wideo Bronisław Komorowski: Jak pada Ukraina, prędzej czy później Rzeczpospolita jest zagrożona

"Orban pracuje dla Putina!" Eurodeputowana wzywa do odebrania Węgrom prawa głosu w UE

Litewska eurodeputowana Rasa Juknevičien powiedziała, że premier Węgier Viktor Orban w oczywisty sposób pracuje dla kremlowskiego przywódcy Władimira Putina i nie reprezentuje prawdziwej woli narodu węgierskiego. W ten sposób po prostu niszczy Unię Europejską od wewnątrz. Jest przekonana, że członkowie organizacji powinni znaleźć instrumenty prawne, aby pozbawić Orbana prawa głosu. Juknevičien wygłosiła to oświadczenie przed członkami Rady UE.

Dla kogo pracuje Orban? Pracuje dla Putina. I dlaczego UE nie robi nic, by go powstrzymać? Czy nie widzicie, jak UE jest niszczona od wewnątrz? Niestety, narzędzia do powstrzymania go są zbyt słabe. Ta odpowiedź jest rozczarowująca, ponieważ ludzie chcą widzieć skuteczną UE. Tak dalej być nie może

- powiedział polityk.

Dodała, że najbliższy tydzień będzie trudny dla wszystkich członków UE. "Wróg, który zagraża nie tylko Ukrainie, ale także innym krajom europejskim, nie może wygrać".