"Terror trwa, nie możemy się zrelaksować". Irański prezent dla Rosji. Samolot już wylądował

Eugeniusz Diaczkow
W środę wieczorem do Rosji przybył nowy samolot transportowy z Iranu, co może wskazywać na nowe dostawy Shahedów i części zamiennych do nich. W związku z tym starty wrogich dronów kamikadze na Ukrainie prawdopodobnie będą kontynuowane.

Iran opracował nowego drona szturmowego Shahed-107 na potrzeby rosyjskiej wojny w Ukrainie. Został on już opisany jako dron "wybuchowy i zwiadowczy". Dron prawdopodobnie będzie wyposażony w technologię wyszukiwania ważnych celów na polu bitwy, takich jak brytyjskie i amerykańskie MLRS używane przez ukraińskie wojska. Poinformowało o tym CNN, powołując się na własne źródło informacji.

Według źródła, nowy dron Shahed-107 należy do rodziny dronów Shahed-10 z płetwą ogonową w kształcie litery V, ma około 2,5 metra długości i rozpiętość skrzydeł wynoszącą trzy metry. Dron ten może być wystrzeliwany z pojazdu i szacuje się, że ma zasięg do 1500 km.

Zobacz wideo Piotr Łukasiewicz: Republikanie też wiedzą, że wsparcie dla Ukrainy jest kluczowe, bo osłabia Rosję

"Nie możemy się zrelaksować". Ukraina potwierdza przybycie nowego samolotu transportowego z Iranu do Rosji

O nowym prezencie z Iranu poinformowała  Natalia Humeniuk, rzeczniczka Sił Obronnych Południowej Ukrainy, podczas porannego maratonu telewizyjnego "Jedyne wiadomości". Według niej przylot samolotu z Teheranu do Moskwy może wskazywać na kontynuację dostaw zarówno dronów, jak i części zamiennych do nich.

Wsparcie Iranu dla kraju terrorystycznego trwa, a to oznacza, że nowe drony mogą być przygotowane do startu. Niemal każdej nocy wróg atakuje terytorium Ukrainy i wykorzystuje nocną porę do takich ataków. Ostatnie dwie noce nie były tak intensywne, najprawdopodobniej ze względu na warunki pogodowe, ponieważ drony boją się ekstremalnego zimna

- powiedziała Humeniuk.

"Jeśli przeanalizujemy ogólną sytuację bojową, ukierunkowane ataki na Ukrainę nadal nie ustają. Nadal wykorzystywane są również drony, nawet w minimalnej liczbie"- dodała Humeniuk. 

Terror trwa, a próby wroga, aby utrzymać systemy obrony powietrznej na krawędzi, oczywiście wskazują, że takie ataki mogą być kontynuowane, jest zbyt wcześnie, aby się zrelaksować

- ostrzegła rzeczniczka Południowych Sił Obronnych.

Nowe Shahedy dla Rosji. Są niebezpieczne

Nowy "Shahed" jest wyposażony w nadajnik do transmisji wideo na żywo, dzięki czemu może być wykorzystywany do identyfikacji celów na froncie ukraińskim, które mogą zostać trafione przez inne drony lub systemy uzbrojenia. Ukraińskie źródło stwierdziło, że dostawy tego typu dronów (UAV) są powodem do niepokoju.

W artykule CNN wyjaśniono, że rosyjska ofensywa opiera się w dużej mierze na irańskich dronach, które są stale modernizowane. Są one przyspieszane, aby zmusić ukraińskie siły obronne do korzystania z droższych systemów obrony powietrznej.

Ponadto, według ukraińskiego źródła, Rosja jest teraz w stanie samodzielnie montować systemy Shahed-136 w zakładzie w Tatarstanie, który powinien mieć zdolność produkcyjną około 4000 sztuk rocznie do września 2025 roku.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ