"Rosja nie przetrwa, jeśli nadal będziemy ją bić". Zełenski przemówił w Wilnie [WIDEO]

Eugeniusz Diaczkow
W środę 10 stycznia, podczas wizyty na Litwie, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do narodu litewskiego. W swoim przemówieniu podkreślił, że terrorystyczne państwo rosyjskie i jego dyktator Władimir Putin nie zatrzymają się, dopóki nie zostaną powstrzymani.

Zdaniem ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Rosja może zostać powstrzymana tylko razem we współpracy z innymi krajami. Wideo z przemówienia prezydenta w Wilnie zostało opublikowane przez Kancelarię Prezydenta Ukrainy.

Nasz ukraiński zmysł mówi nam, że Rosja nie przetrwa, jeśli będziemy nadal z nią walczyć. Jest to również potwierdzenie naszej słuszności, słuszności naszego wspólnego historycznego wyboru, aby być niepodległym

- podkreślił prezydent.

Zobacz wideo Piotr Łukasiewicz: Republikanie też wiedzą, że wsparcie dla Ukrainy jest kluczowe, bo osłabia Rosję

Ukraina nie odpuści. Które kraje mogą być następne?

Ukraiński przywódca podkreślił, że Putin nie spocznie, dopóki nie zniszczy Ukrainy. A jeśli nasz kraj nie pokona Rosji, Litwa, Łotwa, Estonia i Mołdawia mogą być następne.

To jest to, co pewnie się wydarzy. I w tym celu musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by wspólnie zrobić tyle, ile konieczne, aby osiągnąć nasz cel - nie będzie więcej imperiów

- powiedział Zełenski. 

Zełenski powiedział Litwinom, że Ukrainie udało się odeprzeć 70 proc. rosyjskich ataków przed i podczas świąt noworocznych, ale Ukraina potrzebuje bardziej nowoczesnych systemów obrony powietrznej.

 

Ukraina i Litwa będą razem współpracować. W jaki sposób?

Podczas rozmów strony ukraińska i litewska zgodziły się na wspólną produkcję broni przeciwdronowej. Litwa zatwierdziła również długoterminowy pakiet wsparcia dla Ukrainy o wartości 200 mln euro, w ramach którego Kijów otrzyma w styczniu amunicję i generatory.

W Wilnie Zełenski powiedział, że Ukraina nie odczuwa jeszcze presji ze strony swoich partnerów, aby zamrozić wojnę, którą Rosja rozpoczęła w Ukrainie. Sojusznicy nie są jeszcze gotowi do oficjalnego wyrażenia odpowiednich sygnałów. Litwa zatwierdziła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 200 mln euro. Obejmie on między innymi amunicję, generatory, systemy detonacyjne i transportery opancerzone M-577.

Rosyjski cel numer jeden: odwrócenie uwagi. Jak ISW reaguje na ostrzał Charkowa?

Jak twierdzą analitycy ISW, jeśli rosyjskie wojska rozpoczną jakiekolwiek działania w obwodzie charkowskim z terytorium obwodu białogrodzkiego, będą one miały charakter wyłącznie taktyczny i będą miały na celu głównie odwrócenie uwagi i opóźnienie ukraińskich wojsk z kierunku Kupiańska, gdzie Rosjanie mogą rozpocząć operację.

Wcześniej ISW informowało, że rosyjskie wojska mają poważne problemy na lewym brzegu obwodu chersońskiego. Rosjanie skarżą się na słabą komunikację z dowództwem, brak sprzętu do walki elektronicznej z ukraińskimi dronami, a także na to, że Siły Obronne Ukrainy niszczą do 90 proc. rosyjskiego sprzętu w rejonie miejscowości Krynky.