Nowy projekt ustawy Senatu USA: ile pieniędzy zostanie przeznaczonych dla Ukrainy?

Senat USA wprowadził ustawę mającą pomóc m.in. Ukrainie. Poza tym zapewnia ona pomoc Izraelowi oraz zakłada wzmocnienie bezpieczeństwa granic z Meksykiem itp. Ostateczne głosowanie nad ustawą odbędzie się 7 lutego 2024 roku.

Senat USA wprowadził dwupartyjną ustawę mającą na celu zapewnienie dodatkowego finansowania. Zgodnie z nim łączna kwota dodatkowych funduszy wynosi ponad 118 miliardów dolarów.

Senat publikuje dokument z dodatkowymi funduszami

Senatorowie proponują przeznaczyć około 60 miliardów dolarów na wsparcie Ukrainy. Reszta środków miałaby zostać przeznaczona na bezpieczeństwo granic i wsparcie amerykańskich operacji w różnych regionach:

  • 14,1 miliarda dolarów ma zostać przeznaczone na pomoc Izraelowi,
  • 20,23 miliarda dolarów - na zabezpieczenie granicy z Meksykiem,
  • 4,83 miliarda dolarów na wsparcie partnerów USA w regionie Indo-Pacyfiku,
  • 2,44 miliarda dolarów - na Centralne Dowództwo USA
  • 2,44 miliarda na wsparcie operacji na Morzu Czerwonym.
Jest to jeden z najbardziej niezbędnych i najważniejszych aktów prawnych, jakie Kongres przedstawił w ostatnich latach, aby zapewnić przyszły dobrobyt i bezpieczeństwo Ameryki. W najbliższych dniach Senat musi podjąć zdecydowane działania w sprawie tego nadzwyczajnego uzupełniającego finansowania bezpieczeństwa narodowego

- powiedział senator Demokratów Chuck Schumer.

Zobacz wideo 50 miliardów euro dla Ukrainy. Tusk: Udało się utrzymać jedność Unii Europejskiej

Biden: Połóżcie ją na moim biurku, abym mógł ją natychmiast podpisać

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że osiągnięto porozumienie w sprawie dwupartyjnej umowy dotyczącej bezpieczeństwa narodowego. W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Białego Domu Biden z zadowoleniem przyjął porozumienie.

Osiągnęliśmy teraz porozumienie w sprawie dwupartyjnego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa narodowego, które obejmuje najsurowszy i najbardziej sprawiedliwy zestaw reform granicznych od dziesięcioleci. Zdecydowanie je popieram

- powiedział.

Według prezydenta USA dwupartyjne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa narodowego dotyczy również dwóch innych ważnych priorytetów - Ukrainy i Izraela.

Pozwala to Stanom Zjednoczonym kontynuować naszą istotną współpracę z partnerami na całym świecie w celu obrony wolności Ukrainy i wspierania jej zdolności do obrony przed rosyjską agresją. Jak powiedziałem wcześniej, jeśli nie powstrzymamy apetytu Putina na władzę i kontrolę na Ukrainie, nie ograniczy się on do Ukrainy, a koszty dla Ameryki wzrosną. Umowa ta daje również Izraelowi wszystko, czego potrzebuje do obrony swoich obywateli i ochrony przed terrorystami z Hamasu. I zapewni niezbędną pomoc humanitarną dla narodu palestyńskiego

- powiedział Biden.

Zobacz wideo Aleksander Kwaśniewski: Putin nie kończy wojny, bo chce mieć całą Ukrainę w strefie wpływów

Biden wezwał Kongres do jak najszybszego przyjęcia umowy.

Połóżcie ją na moim biurku, abym mógł ją natychmiast podpisać

- powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ