W środę rano, 14 lutego kanał "Krymski wiatr" na Telegramie poinformował o eksplozjach na Morzu Czarnym. Później pojawiły się zdjęcia pokazujące kłęby dymu w morzu.
Wygląda na to, że amunicja statku eksploduje. Widzimy, że inny statek zbliżył się, aby uratować "tonący" statek. W pobliżu znajduje się również łódź podwodna
- czytamy we wpisie.
Okoliczni mieszkańcy pisali później o samolotach, które rzekomo latały nad morzem przez długi czas. Relacjonujący słyszeli potężne eksplozje w rejonie Jałty, Mischoru, Ałupki i Simeizu na Krymie, a sam statek znajdował się w pobliżu Mischoru.
Źródła gazety "Ukraińska Prawda" podały, że rosyjski duży okręt desantowy Cezar Kunikow został zniszczony przez drony Głównego Zarządu Wywiadowczego Ukrainy. Statek podobno zatonął. Ta sama informacja została przekazana przez źródła wydania internetowego "Suspilne".
Tymczasem rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o rzekomym ataku ukraińskich dronów. Według nich "drony zostały przechwycone i zniszczone nad terytorium obwodów Biełgorod (2 UAV) i Woroneż (1 UAV), a także nad Morzem Czarnym (6 UAV)".
Przypominamy, że Cezar Kunikow został już wcześniej uszkodzony. W marcu 2022 r. trzy okręty zostały trafione, a jeden, duży amfibijny okręt szturmowy Saratow, został zniszczony. Wśród trafionych znajdowały się dwa lotniskowce projektu 995: Cezar Kunikow i Nowoczerkask. Ten pierwszy został wysłany do naprawy, a 14 maja 2023 r. opuścił fabrykę i powrócił do służby na morzu.
Według rosyjskiej marynarki wojennej okręt został zbudowany w Gdańsku w 1984 roku i zwodowany w 1986 roku. Początkowo nazwany BDK-64, od 1991 roku nosi nazwę Cezar Kunikow, na cześć radzieckiego oficera.
Jest to wielopokładowy, płaskodenny oceaniczny okręt desantowy z półzbiornikiem i rozbudowaną nadbudówką rufową. Z założenia jest to statek typu ro-ro, z pokładem czołgowym biegnącym wzdłuż całej długości okrętu. Jego głównym przeznaczeniem jest przyjmowanie gąsienicowego, kołowego i dowolnego wojskowego sprzętu transportowego oraz jednostek piechoty z wyposażonego lub niewyposażonego wybrzeża, transportowanie ich drogą morską i desantowanie na wybrzeża o niskim nachyleniu dna przez otwarty dziób, a także przyjmowanie sprzętu pływającego z wody, transportowanie go drogą morską i wodowanie przez otwarty dziób lub rufę.
Okręt może być wykorzystywany do stawiania pól minowych, dostarczania pomocy humanitarnej i ewakuacji ludzi z niebezpiecznych obszarów. Ponadto amfibia może być wykorzystywana do transportu wojskowego, zaopatrywania statków i jednostek floty w rozproszonych lokalizacjach.