Rosja zaatakowała Ukrainę rakietami. Zełenski: Putin to nazista

8 maja w nocy Federacja Rosyjska przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. W dniu, kiedy Ukraińcy obchodzą Dzień Zwycięstwa nad Nazizmem. Wróg użył do ataku 76 rakiet i dronów. Ukraińcom udało się zniszczyć większość z nich. Rosjanie uszkodzili infrastrukturę energetyczną, kolejową i cywilną.

Federacja Rosyjska przeprowadziła w nocy kolejny zmasowany atak na Ukrainę. Według ukraińskich sił powietrznych wróg użył w ataku 55 pocisków rakietowych różnych typów i 21 dronów szturmowych.  Ukraińcy zniszczyli 39 rakiet i 20 dronów.

Celem Rosji tej nocy była krytyczna infrastruktura Ukrainy. Wojsko rosyjskie zaatakowało zakłady wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej w obwodach połtawskim, kirowohradzkim, zaporoskim, lwowskim, iwanofrankowskim i winnickim. Poinformowało o tym Ministerstwo Energetyki Ukrainy, które zapowiedziało przerwy w dostawach prądu w całym kraju. 

Dostawca energii, spółka Ukrenergo, oświadczyła, że w wyniku ataków zostały uszkodzone trzy elektrociepłownie oraz jeden z obiektów, w którym był przechowywany sprzęt. "Sprzęt został poważnie uszkodzony. Inżynierowie i energetycy pracują nad usuwaniem skutków ataku" - czytamy.

Władze w Kijowie zachęcają mieszkańców Ukrainy do oszczędzania energii elektrycznej, zwłaszcza rano i wieczorem, żeby szybciej zredukować niedobór energii po rosyjskich ostrzałach.

Zobacz wideo Наслідки російської атаки на Одесу. Влучили у зернові склади

Sytuacja w regionie Kijowa

W jednej z wiosek pod Kijowem nie ma prądu. Energetycy już pracują nad przywróceniem zasilania. Według najnowszych informacji zostało zniszczonych kilkanaście domów jednorodzinnych i pobliskie pomieszczenie gospodarcze, a także prywatne auta. Na miejscu od rana pracują służby.

Niestety, są osoby ranne w wyniku spadających odłamków rakiet. Dwoje poszkodowanych - kobieta i mężczyzna z licznymi urazami kończyn i ranami od odłamków - zostało przewiezionych do szpitala. Ranni są pod opieką lekarzy.

Jak wygląda sytuacja w innych regionach po zmasowanym ataku?

Rosyjski atak rakietowy w obwodzie kirowohradzkim uszkodził obiekt infrastruktury krytycznej i ranił ośmioletnie dziecko. Poinformował o tym na Telegramie szef regionalnej administracji państwowej Andrii Raikovych.

"W wyniku ataku rakietowego na obwód kirowohradzki w rejonie oksandryjskim został uszkodzony obiekt infrastruktury krytycznej. Ośmioletnie dziecko zostało ranne" - powiedział szef regionalnej administracji państwowej.

Według wstępnych danych uszkodzonych zostało 13 prywatnych domów i prawie 30 garaży. Wszystkie odpowiednie służby pracują na miejscu zdarzenia, podkreślił Raikovych.

Filip Pronin, szef Połtawskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, poinformował również o uderzeniu w obwodzie połtawskim.

"W obwodzie połtawskim było głośno. Pomimo udanej pracy naszych obrońców niestety mieliśmy trafienie w obiekt infrastruktury energetycznej w obwodzie połtawskim. Po uderzeniu wrogiego drona wybuchł pożar" - powiedział Pronin w oświadczeniu.

Doszło również do ataków na infrastrukturę krytyczną w obwodzie winnickim. Rosjanie zaatakowali region pociskami manewrującymi w nocy. 

Szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ivan Fedorov powiedział, że podczas ataku rakietowego wróg uderzył w infrastrukturę krytyczną i cywilną.

Według Państwowej Służby Ratowniczej, w Zaporożu wróg uderzył w infrastrukturę krytyczną i cywilną, spółdzielnię garażową, jeden z miejskich parków i miejski transport elektryczny.

Zniszczona została również jedna z zaporoskich remiz strażackich, a pomieszczenia biurowe i fasada budynku zostały uszkodzone. Nikt nie zginął ani nie został ranny.

W obwodzie iwanofrankowskim wrogowie również zaatakowali obiekt infrastruktury energetycznej.

Według szefowej regionalnej administracji państwowej, Svitlany Onyshchuk, pożar wybuchł w wyniku ataków rakietowych na region Karpat. Pożar został szybko opanowany. Wyjaśniła, że nie było żadnych ofiar.

Szef lwowskiej obwodowej administracji wojskowej Maksym Kozytskyi powiedział, że Rosjanie zaatakowali region pociskami manewrującymi i rakietami Kinzhal. Zaatakowano dwa krytyczne obiekty infrastruktury energetycznej. Ponadto pocisk trafił w krytyczny obiekt infrastruktury energetycznej w obwodzie stryjskim.

Infrastruktura krytyczna i mieszkalna nie została uszkodzona, podkreślił Kozytskyi.

Rosja atakuje infrastrukturę kolejową

Ukrzaliznytsia poinformowała, że rosyjskie wojska zaatakowały rano cywilną infrastrukturę kolejową w Chersoniu. W wyniku ataku uszkodzone zostały tory i stacja kolejowa w mieście.

"W tej chwili ruch pociągu numer 121/122 Kijów-Chersoń-Kijów został tymczasowo ograniczony do Mikołajowa. Stamtąd pasażerowie zostaną przewiezieni do Chersonia i z powrotem autobusem. Wszystkim 99 pasażerom nic się nie stało" - poinformowała służba prasowa przewoźnika.

Zełenski o ostrzale: Putin to nazista

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zareagował na zmasowany rosyjski ostrzał. W poście na Telegramie podkreślił, że wszystkie niezbędne służby już pracują w terenie, aby wyeliminować skutki terroru.

Według prezydenta ataki zostały przeprowadzone przez "nazistę Putina" w Dniu Pamięci i Zwycięstwa nad Nazizmem w II Wojnie Światowej.

Cały świat musi jasno zrozumieć, kto jest kim. Cały świat nie ma prawa dawać nazizmowi kolejnej szansy.

Warto zauważyć, że dziś po raz pierwszy Ukraina obchodzi 8 maja jako Dzień Pamięci i Zwycięstwa nad Nazizmem w II wojnie światowej 1939-1945. W ubiegłym roku Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę, zgodnie z którą rocznica zakończenia II wojny światowej oraz wydarzenia upamiętniające i pojednawcze będą obchodzone tego samego dnia, 8 maja, tak jak ma to miejsce w większości krajów europejskich.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ