Ukraina straci część amerykańskiej broni. USA kieruje pomoc do Izraela

Eugeniusz Diaczkow
Ukraina nie będzie mogła otrzymać kilkudziesięciu tysięcy pocisków artyleryjskich i innych rodzajów amunicji, które USA wcześniej obiecały przekazać Siłom Zbrojnym Ukrainy. Przedstawiciel Ministerstwa Obrony Stanów Zjednoczonych powiedział, że broń ta zostanie przekierowana do Izraela.

Stany Zjednoczone mogą dostarczyć dziesiątki tysięcy pocisków 155 mm do Izraela, a nie do Ukrainy, jak wcześniej sądzono, donosi The New York Times. Autorzy publikacji, powołując się na wysokich rangą urzędników Pentagonu, sugerują, że dotyczy to pocisków artyleryjskich, bomb planistycznych i pocisków Stinger. W związku z tym zdolność USA do zaspokojenia potrzeb dwóch państw w konflikcie może być ograniczona. Należy zauważyć, że niektóre systemy uzbrojenia wkrótce staną się niewystarczające, jeśli działania wojenne będą kontynuowane przez wiele miesięcy.

Dziesiątki tysięcy 155-milimetrowych pocisków artyleryjskich obiecanych Ukrainie zostaną skierowane do Izraela.

 — powiedziała Sabrina Singh, zastępca rzecznika Pentagonu.

Zobacz wideo USA wsparło Izrael. Parzekazano izraelskiej armii opancerzone pojazdy [Źródło: Reuters] Wybierz serwis

Inny urzędnik Ministerstwa Obrony powiedział, że Izrael i Ukraina mogłyby otrzymać różne wersje amunicji, aby uniknąć jej powielania. Według urzędnika Stany Zjednoczone mogłyby dostarczyć Izraelowi precyzyjnie naprowadzane pociski do rażenia celów w gęsto zaludnionych obszarach miejskich, podczas gdy amunicja kasetowa, która ma zostać przekazana ukraińskim siłom zbrojnym, mogłaby być bardziej skuteczna na otwartym terenie. Niemniej jednak amerykańscy urzędnicy uważają, że Waszyngton może zaspokoić potrzeby obu krajów.

W tym momencie Stany Zjednoczone mogą zaspokoić potrzeby zarówno Izraela, jak i Ukrainy.

— powiedział Bradley Bowman, starszy ekspert wojskowy w Fundacji Obrony Demokracji w Waszyngtonie.

O co Izrael prosił Stany Zjednoczone?

9 października The Washington Post zacytował źródła, według których Tel Awiw, po ataku palestyńskiego ruchu Hamas, poprosił Waszyngton o pomoc w dostarczeniu pocisków przechwytujących dla systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome, bomb o małej średnicy i amunicji do karabinów maszynowych.

18 października amerykański prezydent Joe Biden zobowiązał się zwrócić do Kongresu USA o bezprecedensowy pakiet pomocowy dla Izraela. Prezydent USA podkreślił również, że Waszyngton zamierza zapewnić wszystko, co niezbędne dla systemu obrony powietrznej "Żelazna Kopuła". Następnie poinformowano, że Stany Zjednoczone planują przekazać Izraelowi dwa systemy obrony powietrznej. Sprzęt ma zostać wysłany na zasadzie leasingu zwrotnego.

Wiem, że te konflikty mogą wydawać się odległe. Naturalne jest pytanie: dlaczego ma to znaczenie dla Ameryki? Sukces Izraela i Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego. Historia nauczyła nas, że jeśli terroryści i dyktatorzy nie płacą ceny, powodują więcej śmierci i zniszczeń.

— napisał Joe Biden na platformie X (wcześniej Twitter). 

Zobacz wideo W Strefie Gazy brakuje wody. Mieszkańcy próbują sobie radzić z kryzysem [Źródło: Reuters]

Czego Ukraina oczekiwała od USA?

W połowie września The Wall Street Journal poinformował, że Ukraina wysłała do USA prośbę o dodatkową broń, w tym systemy rakietowe dalekiego zasięgu. Kijów poprosił swoich partnerów o dostarczenie broni ofensywnej AFU na 2023 rok, tworząc listę 29 zapotrzebowanych pozycji. Lista obejmuje pociski ATACMS o zasięgu do 300 km, czołgi, drony, artylerię, przeciwokrętowe Harpoon i dwa tysiące pocisków do systemu rakiet wielokrotnego startu HIMARS.

Zobacz wideo Draginja Nadażdin: Czekamy tylko na sygnał do wjazdu z większą pomocą dla Strefy Gazy

Co Biden obiecał Izraelowi i Ukrainie?

20 października Joe Biden wysłał do Kongresu USA wniosek o dodatkową pomoc wojskową i inną dla Ukrainy i Izraela. Łączna kwota wynosi około 106 mld dolarów, z czego Izrael ma otrzymać pomoc w wysokości 14,3 mld dolarów. Jak wskazano w dokumencie, Biały Dom zwraca się do Kongresu o przyznanie 61,3 mld dolarów w celu "zareagowania na sytuację na Ukrainie i związane z nią koszty". Ponadto proponuje się przeznaczyć kolejne 798 mln dolarów na wsparcie Kijowa za pośrednictwem Sił Powietrznych USA.

To, co damy Izraelowi, i to, co damy Ukrainie, będzie w bardzo niewielkim stopniu się pokrywać.

—przekazał Michael J. Morell, były zastępca dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej.

20 października Biden powiedział, że pomoc dla Ukrainy i Izraela to "mądra inwestycja". Przywódca USA jest przekonany, że w przyszłości "będzie to opłacalne dla następnych pokoleń Amerykanów".

Ile broni posiadają Stany Zjednoczone dla Ukrainy?

The Wall Street Journal donosił na początku października, że Pentagon ma 5,2 mld dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy. Kwota ta odpowiada kosztowi broni, którą Biały Dom dostarczył Kijowowi w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Według gazety, 5,2 mld dolarów to pozostała część z 43,7 mld, które Waszyngton przeznaczył dla Kijowa w formie pomocy wojskowej od rozpoczęcia działań wojennych w lutym 2022 roku.