"Uwolniliśmy 50 proc. naszego terytorium". Ukraińcy przerwali drugą linię obrony

Eugeniusz Diaczkow
- W ciągu ostatniego półtora roku Ukrainie udało się "zdeokupować" połowę terytorium, zajętego przez Rosję - powiedział w wywiadzie dla telewizji Fox News minister obrony Ukrainy Rustem Umerow. Dodał też, że Siły Zbrojne Ukrainy mają już plan na 2024 rok.

Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow stwierdził, że żołnierze wojska ukraińskiego obecnie znajdują się pomiędzy drugą a trzecią linią rosyjskiej obrony. Łącznie jest ich obecnie trzy. Zauważył również, że Ukraina opracowała już plan wyzwolenia terytoriów na 2024 rok. Według niego, Siły Zbrojne Ukrainy zdołały przełamać drugą linię obrony i teraz stoją w obliczu trzeciej.

Kontynuujemy wyzwalanie naszego terytorium. Przeszliśmy pierwszą i drugą linię obrony. Zdeokupowaliśmy  50 proc. naszego terytorium, pokonujemy Rosję na naszej ziemi, zwróciliśmy terytorium, wyzwoliliśmy je. Teraz mamy plan na 2024 rok

- powiedział minister w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News.

Ministerstwo Obrony wydało później komunikat w celu wyjaśnienie słów ministra, zauważając, że praca bojowa wojska między drugą a trzecią linią obrony wroga jest wykonywana tylko w niektórych obszarach frontu.

Zobacz wideo Na szczycie OBWE w Macedonii Północnej pojawił się Siergiej Ławrow. Ukraina wraz z paroma innymi państwami odmówiła udziału w wydarzeniu

Kto ma rację? Minister obrony czy ministerstwo?

"Nazwy konkretnych obszarów, w których wojsko ukraińskie przeszło na pozycje między drugą i trzecią linią, oraz etap konkretnych operacji zostaną zgłoszone przez odpowiednie jednostki zgodnie z protokołami komunikacyjnymi" - poinformował resort w sieci. 

W wywiadzie szef MON podkreślił również, że osiągnięcie granic z 1991 roku pozostaje ważnym celem strategicznym dla Ukrainy. Odpowiadając na pytanie dziennikarzy o możliwość rozwiązania konfliktu, jeśli wojna potrwa lata, powiedział, że cywilizowany świat powinien czuć się zawstydzony, jeśli tak się stanie.

Jeżeli to będzie trwało długo - zniszczy demokrację. Oni (red. Rosjanie ) uważają, że Ukraina i Ukraińcy nie powinni istnieć

- powiedział Rustem Umierow. 

Minister zwrócił uwagę na plany Ukrainy dotyczące przystąpienia do NATO. Według niego wszystkie obliczenia na następny rok, zamówienia i planowanie operacji są przeprowadzane zgodnie ze standardami NATO. Umierow skomentował również skandale związane z korupcją i zamówieniami publicznymi w Ministerstwie Obrony. Powiedział, że obecnie trwają przetargi, konkursy i audyty. Minister obrony powiedział również, że jest gotowy zaprosić zewnętrznych audytorów do przeprowadzenia kontroli krzyżowej.

Zobacz wideo "Ludzie potrzebują chleba, ale potrzebują też okien". Relacja z charytatywnej aukcji DESA dla Ukrainy

Afera korupcyjna w Ukrainie. Co się stało?

Umierow zastąpił Ołeksija Reznikowa, który na własną prośbę podał się do dymisji przez parlament we wrześniu 2023.  Zdaniem ukraińskich mediów, podłożem dymisji Reznikowa były olbrzymie nieprawidłowości związane z kupnem na rzecz sił zbrojnych oraz afera korupcyjna dotycząca wyrobienia fałszywych wstrzymań od służby wojskowej. W pierwszej połowie sierpnia b.r. Zełenski odwołał z tej przyczyny szefów komend wojskowych (wojskowych komend uzupełnień) w każdym obwodzie Ukrainy.

Copyright © Agora SA