"Rosja się zachowuje jak niedźwiedź ludojad". Na ukraińskim froncie gorąco. Są ofiary śmiertelne

Rozpoczął się 653. dzień zakrojonej na szeroką skalę agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Przeczytaj o rozwoju sytuacji na linii frontu w naszym artykule.

W ciągu minionej doby na froncie ukraińskim wydarzyło się 89 starć bojowych. W sumie Rosjanie przeprowadzili trzy ataki rakietowe i 57 ataków powietrznych, a także 47 razy strzelali z systemów rakietowych wielokrotnego startu do pozycji ukraińskich wojsk i zaludnionych obszarów. Niestety, rosyjskie ataki terrorystyczne spowodowały ofiary wśród ludności cywilnej. Prywatne domy i inna infrastruktura cywilna zostały zniszczone i uszkodzone.

Rosja się zachowuje jak niedźwiedź ludojad. Jak posmakuje mięsa sąsiadów, to nabiera apetytów. Zawsze tak było, kiedy Ukraina padała i stawała się łupem rosyjskim albo częścią państwa rosyjskiego, to prędzej czy później Polska też była zagrożona

- powiedział Bronisław Komorowski w porannej rozmowie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Bronisław Komorowski: Jak pada Ukraina, prędzej czy później Rzeczpospolita jest zagrożona

7 grudnia rosyjscy żołnierze przeprowadzili atak powietrzny na Ukrainę przy użyciu 21 bezzałogowych samolotów szturmowych Shahed-136/131. Ukraińskie siły obrony powietrznej zniszczyły 17 dronów wroga, informuje Sztab Generalny Ukrainy. 

Rosjanie ponoszą straty

W ciągu ostatniej doby lotnictwo sił obronnych przeprowadziło pięć nalotów na obszary koncentracji wrogiego personelu, broni i sprzętu wojskowego.

Wojska rakietowe Ukrainy zniszczyły jedną stację walki elektronicznej Rosjan.

Sytuacja na linii frontu

Sytuacja operacyjna w rejonie odpowiedzialności wojska "Północ" w regionach Wołyń i Polesie pozostaje bez znaczących zmian. Na kierunkach siwerskim i słobożańskim Rosjanie utrzymują obecność wojskową w obszarach przygranicznych. Obecnie prowadzą aktywne działania sabotażowe, aby zapobiec rozmieszczeniu Ukraińskich wojsk w zagrożonych obszarach, a także zwiększa gęstość pól minowych wzdłuż granicy państwowej w regionie Biełgorodu.

W rejonie odpowiedzialności Centrum Operacyjnego Sił Połączonych "Chortycja" w regionie kupiańskim ukraińscy obrońcy odparli siedem ataków wojska rosyjskiego w pobliżu Sinkiwki w obwodzie charkowskim. W regionie Liman ukraińskie siły obronne odparły wszystkie ataki wroga w pobliżu Terny w obwodzie donieckim.

okolicach Bachmuta ukraińscy żołnierze odparli 24 ataki Rosjan w rejonach Bohdaniwka, Iwaniwśke, Kliszczijiwka i Andrijiwka w obwodzie donieckim. Ukraińskie siły obronne kontynuują operacje szturmowe na południe od Bachmutu w obwodzie donieckim, zadając Rosjanom straty w ludziach i sprzęcie oraz umacniając swoje pozycje.

Zobacz wideo "Ludzie potrzebują chleba, ale potrzebują też okien". Relacja z charytatywnej aukcji DESA dla Ukrainy

Rosjanie kontynuują próby otoczenia Awdijiwki

W rejonie odpowiedzialności brygady Tawria w sektorze Awdijiwki ukraińscy obrońcy nadal powstrzymują wojsko rosyjskie, które próbuje otoczyć Awdijiwkę. Ukraińscy żołnierze niezłomnie utrzymują linię, zadając przeciwnikowi znaczne straty. Ukraińskie siły obronne z powodzeniem odparły 30 ataków Rosjan na obszarach na wschód od Nowobachmutiwki, Awdijiwki, na południe od Toneńke i Pierwomajska w obwodzie donieckim.

W regionie Marjinki ukraińskie siły obronne nadal powstrzymują przeciwników na obszarach Marjinka i Nowomychailiwka w obwodzie donieckim, gdzie nasi obrońcy odparli 14 ataków. W okolicach Szachtarska Rosjanie nie przeprowadzili żadnych działań ofensywnych (szturmowych).

W sektorze zaporoskim Siły Obronne Ukrainy odparły 8 ataków przeciwnika w rejonach na zachód od miejscowości Werbowa i Robotyne w obwodzie zaporoskim.

Copyright © Agora SA