Rosjanie przesunęli się w pobliżu Awdijiwki. Ukraińcy szturmują na lewym brzegu

Eugeniusz Diaczkow
Rosyjskie siły okupacyjne przeprowadziły operacje ofensywne w pobliżu Awdijiwki i odniosły niewielki sukces w strefie przemysłowej miasta. W innej części tego obszaru Ukraińskie Siły Obronne kontratakowały, odbijając Rosjan z niektórych pozycji.

Obrońcy Ukrainy szturmowali rosyjskie pozycje na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. O przebiegu walk poinformował Instytut Badań nad Wojną (ISW). Jak informują eksperci, Rosjanie dokonali niewielkich postępów w okolicach Awdijiwki. Analitycy powołują się na geolokalizowane nagrania pokazujące postępy rosyjskich wojsk w strefie przemysłowej na południowy wschód od Awdijiwki. Tam jednostka Latająca Czaszka i bojownicy ze 110. oddzielnej brygady zmechanizowanej ukraińskich sił zbrojnych zniszczyli czołg rosyjski, który był w drodze do ostrzelania ich pozycji.

Walki wokół Awdijiwki

Według sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych siły ukraińskie odparły co najmniej 25 ataków Rosjan na wschód od Nowobachmutiwki (7 km na północny zachód od Awdijiwki), na północny wschód od Berdyczowa (4 km na północ), a także w rejonie Awdijiwki w miejscowości Stepowa (3 km na północ), Piwnicznego (6 km na zachód), Toneńke (5 km na zachód) i Pierwomajska (11 km na południowy zachód).

Rosyjscy blogerzy twierdzili, że rosyjskie siły zbrojne "posunęły się naprzód" na południe od wysypiska śmieci w Awdijiwce (północny wschód od miasta), w pobliżu koksowni (północny zachód), w pobliżu Pierwomajska i na wschód od Awdijiwki. Jednak eksperci ISW nie znaleźli na to żadnych wizualnych dowodów.

Zobacz wideo "Ludzie potrzebują chleba, ale potrzebują też okien". Relacja z charytatywnej aukcji DESA dla Ukrainy

Materiały dowodowe wskazują działania Rosjan obok Awdijiwki

Rosyjski materiał filmowy z 5 grudnia rzekomo pokazuje elementy 87. i 1487. pułku (1. Korpus Armijny "DRL"), 10. pułku czołgów (3. Korpus Armijny, Zachodni Okręg Wojskowy) oraz brygadę dywersyjno-szturmową wojska rosyjskiego "Weterani" działającą w strefie przemysłowej na południowy wschód od Awdijiwki. W tym samym czasie ukraińskie siły zbrojne kontratakowały wroga w pobliżu Awdijiwki 6 grudnia i osiągnęły potwierdzoną ofensywę. Wojska ukraińskie posunęły się naprzód w Stepowym. Propagandyści przyznali, że siły ukraińskie utrzymały pozycje w centrum miasta pomimo rosyjskich ataków.

Zobacz wideo Na szczycie OBWE w Macedonii Północnej pojawił się Siergiej Ławrow. Ukraina wraz z paroma innymi państwami odmówiła udziału w wydarzeniu

Walki na lewym brzegu obwodu chersońskiego

6 grudnia siły ukraińskie kontynuowały operacje lądowe na lewym brzegu obwodu chersońskiego. Blogerzy wojskowi z Federacji Rosyjskiej potwierdzili, że ukraińskie grupy szturmowe podjęły kilka prób natarcia na południe od Krynek (30 km na północny wschód od Chersonia i 2 km od Dniepru) i wzmocniły przyczółek na południowy wschód od osady.

Twierdzili również, że siły ukraińskie nadal wzmacniają swoje zgrupowanie w Krynkach. Ponadto ukraińskie wojsko utrzymuje pozycje w pobliżu mostu Antoniwskiego i w pobliżu Kozaczego Łagru (25 km na północny wschód od centrum regionu i 3 km od rzeki), a także skutecznie kontroluje lasy, wyspy i linię brzegową wzdłuż rzeki Konki.

Zobacz wideo Protest przewoźników. Ukraińcy kierowcy ciężarówek koczują na granicy z Polską

Chwalą się postępem?

W tym samym czasie propagandyści chwalili się atakami, przyznając, że w ciągu ostatnich 24 godzin rosyjskie siły zbrojne wystrzeliły ponad 100 pocisków manewrujących na ukraińskie cele w kierunku Krynek. Geolokalizowane nagrania opublikowane przez ISW z dnia 5 grudnia potwierdzają, że rosyjskie wojska utrzymują pozycje na wyspach na Dnieprze na południe od Weletynska w obwodzie chersońskim (15 km na południowy zachód od Chersonia). "Jednak materiał ten nie wskazuje na to, że rosyjskie wojska niedawno wkroczyły na ten obszar i jest prawdopodobne, że utrzymują te pozycje od jakiegoś czasu" - ocenia ISW.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ