Rosjanie wystrzelili ponad 100 rakiet. Jak świat zareagował na zmasowany ostrzał Ukrainy?

Eugeniusz Diaczkow
Rosjanie przeprowadzili podstępne ataki na spokojne miasta w Ukrainie. Według lokalnych mediów był to najbardziej zmasowany rosyjski atak na Ukrainę w tym roku. Dziś rano, 29 grudnia 2023 roku, Rosja zaatakowała Ukrainę pociskami rakietowymi i dronami szturmowymi. Bomby spadły w Dnieprze, Zaporożu, Odessie i innych miastach Ukrainy. W kontekście potężnego ataku świat wezwał do zwiększenia ilości broni dla Ukrainy.

W nocy i rano wojska rosyjskie przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na Ukrainę, wśród społeczeństwa cywilnego są zabici i ranni. 

Szpital położniczy, placówki oświatowe, centrum handlowe, wieżowce i domy prywatne, magazyn handlowy, parking. Kijów, Lwów, Odessa, Dniepr, Charków, Zaporoże i inne nasze miasta. Dziś Rosja walczyła niemal wszystkim, co ma w swoim arsenale: pociskami kierowanymi "Sztylet", pociskami S-300, rakietami manewrującymi. Bombowce strategiczne wystrzeliły rakiety typu X-101/X-505

- napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Według wstępnych informacji zostało wystrzelonych 158 rakiet na terytorium Ukrainy. Większość z nich obrona przeciwlotnicza zlikwidowała. 

Zobacz wideo Donald Tusk w Brukseli. "Nie jestem pewien, czy jestem człowiekiem, którego Orban posłucha"

Co się wydarzyło w Ukrainie?

Najpierw zaatakowali za pomocą Shahedów — w sumie zauważono 36 dronów szturmowych.

Według generała Załużnego siły ukraińskie zniszczyły 27 Shahedów i 87 pocisków manewrujących X-101, X-555 i X-55. Świat zareagował na poranny atak. Co powiedzieli zachodni politycy?

Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink zareagowała na kolejny potężny rosyjski atak.

Miliony mężczyzn, kobiet i dzieci znajdują się w schronach przeciwbombowych, ponieważ Rosja wystrzeliwuje pociski w całym kraju. Ukraina potrzebuje funduszy teraz, aby kontynuować walkę o wolność od tego horroru w 2024 roku

- napisała Brigitte Brink.

Zobacz wideo Bronisław Komorowski: Jak pada Ukraina, prędzej czy później Rzeczpospolita jest zagrożona

Łotwa reaguje na atak w Ukrainie

Prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs powiedział, że Ukraina powinna otrzymać wszelką pomoc finansową i wojskową już teraz.

Rosyjscy terroryści kontynuują masowy ostrzał ukraińskich miast. Po raz kolejny Ukraina musi otrzymać wszelką pomoc wojskową i finansową TERAZ, ponieważ jest to jedyny sposób na powstrzymanie wojny i ataków na cele cywilne. Pełna solidarność z Ukrainą w tym trudnym czasie

- napisał.

Wielka Brytania nie przechodzi obojętnie

Ambasador Wielkiej Brytanii na Ukrainie Martin Harris również podkreślił, że atak na infrastrukturę cywilną jest zbrodnią wojenną.

Dziś rano Rosja przeprowadziła kolejny tchórzliwy atak na Ukrainie. Istnieją doniesienia o atakach na szpital położniczy, budynki mieszkalne, centra handlowe i dworce kolejowe - w tym okresie świątecznym. Atakowanie infrastruktury cywilnej jest zbrodnią wojenną

- powiedział.

Białoruska opozycjonistka Swietłana Cichanowska również zareagowała na ostrzał Ukrainy.

"Moje myśli są z odważnymi ludźmi na Ukrainie po dzisiejszym porannym zmasowanym rosyjskim ataku rakietowym na Kijów, Charków, Odessę i inne miasta. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc wygrać tę wojnę i powstrzymać terrorystyczną agresję Rosji. Te zbrodnie nie zostaną zapomniane" - napisała.

MSZ Estonii: "Świat musi wesprzeć zwycięstwo Ukrainy"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii również potępiło ataki Rosji na ukraińską infrastrukturę cywilną.

Estonia kategorycznie potępia nieludzkie ataki Rosji na Ukrainę, które zniszczyły szpital położniczy, szkoły i domy ludzi. Świat musi wesprzeć zwycięstwo Ukrainy i postawić Moskwę przed wymiarem sprawiedliwości za zbrodnie popełnione na Ukrainie

- napisano w oświadczeniu resortu dyplomacji.

Przypomnijmy, że 29 grudnia rosyjscy wojskowi rozpoczęli nowy atak rakietowy na Ukrainę, a eksplozje miały miejsce w wielu regionach. Pociski manewrujące zostały wystrzelone z bombowców strategicznych Tu-95MS.

Rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat podzielił się informacjami na temat broni użytej przez rosyjskie siły zbrojne do ataku na Ukrainę. Według niego Rosjanie faktycznie użyli wszystkich rodzajów broni, którymi dysponowali - Daggery, S-300, pociski manewrujące i drony kamikadze. Celem armii okupacyjnej był cały kraj.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ