Rosja wraca do czasów ZSRR przed upadkiem. "Wyraźna oznaka pogrążania się w chaosie"

Eugeniusz Diaczkow

- Kreml wzmacnia i militaryzuje Rosgwardię. Przypomina to sposób, w jaki ZSRR zbroił swoje wojska wewnętrzne w związku z niestabilną sytuacją w kraju pod koniec lat 80. - Jest to oznaka "pęknięcia" Federacji Rosyjskiej - mówi Ołeksandr Kowałenko, wojskowy i polityczny obserwator grupy "Informacyjny Opór".

O upadku rosyjskiej armii i wzmocnieniu sił wojskowych mówi Ołeksandr Kowałenko, wojskowy i polityczny obserwator grupy "Informacyjny Opór". Ekspert zwrócił uwagę na raport brytyjskiego wywiadu, według którego szeregi rosyjskiej gwardii zasilili bojownicy z prywatnej firmy wojskowej Wagner i tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL).

Ponadto zgodnie z państwowym zamówieniem obronnym Rosji, struktura ta otrzymała regularną broń i sprzęt wojskowy. 

,, W rzeczywistości jest to identyczna ścieżka rozwoju, jaką kiedyś miały Wojska Wewnętrzne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ZSRR. Po rozpadzie ZSRR formacja ta przez pewien czas była częścią Federacji Rosyjskiej

- przypomniał Kowałenko.

Zobacz wideo Piotr Łukasiewicz: Unia Europejska powinna mieć swoje siły zbrojne, uzupełniające armie NATO

Jak wyglądała sytuacja w ZSRR?

Radzieckie ciężko uzbrojone wojska wewnętrzne zostały sformowane w 1989 roku w Nowoczerkasku jako batalion 100 Dywizji Operacyjnej Sił Powietrznych ZSRR. To właśnie w Nowoczerkasku w 1962 roku miało miejsce jedno z najkrwawszych stłumień strajku robotników w Nowoczerkaskiej Fabryce Lokomotyw Elektrycznych imienia S.M. Budionnego. Wielotysięczny wiec został rozstrzelany przez milicję i wojsko.

W 1989 roku siły powietrzne ZSRR zostały wzmocnione czołgami T-62M i PT-76, transporterami opancerzonymi, a nawet artylerią. W ten sposób Moskwa była w stanie wykorzystać je w pierwszej i drugiej wojnie czeczeńskiej jako pełnoprawne jednostki zmechanizowane - czołgowe. 

Ołeksandr Kowałenko podkreślił, że wojska wewnętrzne zostały wzmocnione w obawie przed  niestabilnością wewnątrz w kraju.

,, ZSRR pękał w szwach pod koniec lat 80., a w latach 90. Federacja Rosyjska już pękała. Czołgi w służbie policji nie są czymś, z czego Rosjanie powinni być zadowoleni. To oznaka pękania

- napisał w Telegramie. 

Zobacz wideo Nerwy na granicy z Ukrainą. "Sami zobaczcie, co tutaj stoi na parkingu"

Zdaniem Kowałenki, transformacja Federacji Rosyjskiej w rosyjską feudalizację jest całkiem realna

,, Feudalne posiadłości rządzone przez lokalnych oligarchów, z własnymi prywatnymi armiami, prawami i całkowitym nieposłuszeństwem wobec centrum. Taka właśnie będzie powojenna Rosja. Uzbrojenie RG w czołgi i artylerię jest wyraźną oznaką zbliżającej się wewnętrznej destabilizacji Rosji i pogrążania się w chaosie

- zasugerował Kowałenko. 

Gen. Hodges proponuje przekazanie Ukrainie broni nawet z wygasłym okresem przydatności

O tym, że broń z Ameryki, która już straciła termin ważności, powinna być przekazana Ukrainie, powiedział w komentarzu dla Ukrinformu generał Ben Hodges - były dowódca US Army w Europie, a obecnie starszy doradca NATO ds. logistyki. Podkreślił, że kwestia okresu przydatności do użycia pocisków ATACMS jest "wymówką" i tylko wola polityczna powstrzymuje Stany Zjednoczone przed przekazaniem tej broni Ukrainie.

,, Powiem tak - dajmy ją (przeterminowaną broń - red.) Siłom Zbrojnym Ukrainy, ponieważ udowodniły one, że są niezwykle innowacyjne, umiejętnie integrują całą otrzymaną broń i skutecznie ją wykorzystują. Zróbmy to, zamiast niszczyć tę broń

- podsumował Hodges.

Zobacz wideo "Ludzie potrzebują chleba, ale potrzebują też okien". Relacja z charytatywnej aukcji DESA dla Ukrainy

Ukraiński wojskowy reaguje na słowa żołnierza NATO

Jak przekazuje Ołeksandr Antoniuk, wojskowy konsultant polityczny w rozmowie z Ukrayina.pl, Stany Zjednoczone nie potwierdziły jeszcze przekazania Ukrainie pocisków ATACMS, które mają zostać zutylizowane. Zdaniem wojskowego, kwestię tę należy podzielić na dwa elementy: polityczny i czysto techniczny.

,, O ile z politycznego punktu widzenia propozycja ta jest do przyjęcia i całkiem logiczna, o tyle kwestia techniczna, to już inna sprawa. Termin przydatności czegokolwiek, nie mówiąc już o broni, liczony jest od daty produkcji, która wyznacza okres, w którym nadaje się ona do użytku, lub do daty, do której broń nadaje się do użytku. Nie zamierzam oceniać przydatności broni, która jest obecnie przedmiotem debaty, o czym mogą powiedzieć ci, którzy mają tę broń w magazynie- czyli Amerykanie i inne kraje

Jak mówi Antoniuk, możemy zobaczyć, jak wygląda użycie przeterminowanej broni, która została "wycofana" w wojnie przeciwko Ukrainie w Federacji Rosyjskiej, w uderzeniu Woroneż. Innymi słowy, obecny stan broni, która już jest przeterminowana, stanowi zagrożenie nie tylko dla nas, przeciwko którym ta broń jest skierowana, ale także dla ludności cywilnej kraju agresora.

WIĘCEJ O:

Rosja wojsko armia wojna w Ukrainie
POLECAMY
"The Telegraph: Przywódcy Rosji i Chin szykują się do wieloletniej wojny z Zachodem. "Rozmowy o pokoju to tylko przykrywka""
"Blackouty w Ukrainie mogą potrwać dwa lata. "Nie masz jak wezwać karetki, jak padnie ci telefon""
"Zmasowany atak ukraińskich dronów. Bolesne straty dla Rosjan."
"Rosjanie stawiają dodatkowe kostnice. "To wymowne podsumowanie rządów Władimira Putina""
"Mobilizacja w Rosji trwa? Mają kilka sposobów werbowania żołnierzy do wysłania na front "po cichu""
"Politico: Rosja zarabia miliardy, sprzedając ropę do UE przez Turcję"