Rosja przygotowuje "dożywotnie" kontrakty dla wojskowych

Wojskowi będą służyć w Rosji dożywotnio. Taki jest wniosek brytyjskiego wywiadu. Średnia długość życia mężczyzn w Rosji wynosi 64,5 roku. Kraj opracował projekt ustawy, który proponuje, aby żołnierze kontraktowi służyli do 65. roku życia, a oficerowie do 70. roku życia. Brytyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że zmiany te nie wpłyną na skuteczność Rosji w wojnie.

Jak informuje Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, Rosja proponuje wydłużenie służby żołnierzy do 65 lat, a oficerów do 70 lat. Federacja Rosyjska przygotowała projekt ustawy w tej sprawie. Dotyczy on żołnierzy kontraktowych, w tym tych, którzy zostali powołani przed czerwcem 2023 roku. Znacząco podniesie to granicę wieku 51 lat dla podoficerów. 

Według strony internetowej World Data, przedwojenna średnia długość życia rosyjskich mężczyzn w 2021 roku wynosiła 64,5 roku. Tak więc wojskowi statystycznie będą służyć przez całe swoje życie.

Chociaż środek ten prawdopodobnie zmniejszy potrzebę dodatkowej mobilizacji, zwiększenie liczby żołnierzy w wieku powyżej 51 lat prawdopodobnie nie zwiększy skuteczności bojowej Rosji, zwłaszcza podczas aktywnych ataków

- podsumowało brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Zobacz wideo Tusk o ukraińskim problemie rolników: Stajemy na głowie!

W Rosji dowódcy masowo zabijają podwładnych

Wśród służących Rosjan rośnie niezadowolenie z pracy dowódców. W Zachodnim Okręgu Sił Zbrojnych Rosji dowódcy jednostek często dopuszczają się przemocy wobec podległego im personelu. W regionie Kurska garnizonowe sądy wojskowe wydały wiele wyroków w sprawach masowych zabójstw żołnierzy, gdy dowódcy jednostek zastrzelili swoich podwładnych podczas służby.

Takie incydenty zdarzają się z powodu wzajemnej wrogości lub używania przez wojskowych alkoholu lub narkotyków.

W wyniku ostatniego incydentu, na początku lutego tego roku, sąd wojskowy w garnizonie Kursk skazał starszego chorążego na 14 lat więzienia za zastrzelenie szeregu podwładnych, gdy był w stanie silnego upojenia alkoholowego

- poinformowało Narodowe Centrum Oporu.

Zobacz wideo 50 miliardów euro dla Ukrainy. Tusk: Udało się utrzymać jedność Unii Europejskiej

Rosja zezwoli na małżeństwa ze zmarłymi żołnierzami

Federacja Rosyjska przygotowuje ustawę, która pozwoli konkubinom żołnierzy poległych w wojnie na Ukrainie na zawarcie z nimi pośmiertnego związku małżeńskiego. Zostało to zgłoszone przez "The Moscow Times". Projekt ustawy został złożony w Dumie Państwowej przez deputowanych Pawła Kraszeninnikowa, Andrieja Turczaka i Andrieja Kliszasa.

Fakt pozostawania w związku małżeńskim może być stwierdzony przez sąd, jeżeli mężczyzna i kobieta żyją ze sobą co najmniej trzy lata lub co najmniej rok, jeżeli mają wspólne dziecko i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe

- czytamy w dokumencie.

Podejmując decyzję o uznaniu faktu "stosunków małżeńskich", sąd będzie musiał wskazać moment ich zaistnienia (początek). Takie uznanie przez sąd będzie utożsamiane z zawarciem oficjalnego związku małżeńskiego. Następnie informacja o nim zostanie wprowadzona do Jednolitego Państwowego Rejestru Aktów Stanu Cywilnego.

W ten sposób kobiety, które nieoficjalnie żyły ze zmarłymi weteranami wojennymi na Ukrainie, otrzymają prawo do dziedziczenia i wszystkich odpowiednich płatności obiecanych przez Kreml wraz z "pośmiertnym małżeństwem".