Mobilizacja w Ukrainie. Poborowi mężczyźni będą mogli uzyskać paszport jedynie na terytorium Ukrainy

Władysław Jacenko,

Andrii Khomenko

Ukraiński rząd zakazał wysyłania paszportów za granicę. Zgodnie z rozporządzeniem rządu z 23 kwietnia mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat będą mogli otrzymać dokumenty wyłącznie na terytorium Ukrainy.

Ukraińscy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat nie będą mogli dostać paszportów za granicą. Rząd Ukrainy zakazał wysyłania takich dokumentów za granicę państwa. Zgodnie z uchwałą z 23 kwietnia mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat będą mogli uzyskać dokumenty wyłącznie na terytorium Ukrainy.

Zobacz wideo Gen. prof. Stanisław Koziej: Ciśnienie rosyjskie jest potężne

Ukraina. Poborowi mogą otrzymać paszport jedynie na terytorium Ukrainy

- Uzyskanie paszportu obywatela Ukrainy, a także paszportu biometrycznego przez obywatela Ukrainy w wieku od 18 do 60 lat odbywa się w jednostce terytorialnej Państwowej Służby Migracyjnej. Paszporty takie nie są przekazywane odrębnej jednostce lub zagranicznej instytucji dyplomatycznej Ukrainy w celu organizacji ich wydania - czytamy w rozporządzeniu ukraińskiego rządu

Gabinet Ministrów Ukrainy zwraca uwagę także, że zakaz ten nie będzie dotyczył osób w wieku poborowym, które zgodnie z prawem mają podstawy do zwolnienia ze służby wojskowej.

Konsulaty Ukrainy nie będą rozpatrywać wniosków mężczyzn w wieku poborowym. "Dlaczego wszyscy powinni się z tym mierzyć?"

23 kwietnia ukraińskie konsulaty poinformowały o czasowym zawieszeniu usług wobec obywateli Ukrainy w wieku poborowym. - Wczoraj poleciłem podjąć działania w celu przywrócenia uczciwego stosunku do mężczyzn w wieku mobilizacyjnym w Ukrainie i za granicą. Będzie sprawiedliwie - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Szef ukraińskiego MSZ zaznaczył, że w obecnych warunkach głównym priorytetem jest walka o przetrwanie Ukrainy. 

Były szef MSZ Ukrainy Wołodymyr Ohryzko uważa, że stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest uczciwe i sprawiedliwe. - Teraz nie może być żadnych odcieni - albo jesteś za, albo przeciw. Tak jak nie może być, że "chcę - idę bronić kraju", "nie chcę - nie idę". Być "patriotą" na zagranicznych stadionach? Można, ale jeszcze lepiej wrócić do domu i pomóc tutaj - mówi ukraiński dyplomata.

Większość pytanych przez nas Ukraińców mieszkających w Polsce i innych krajach oburza , że obywateli, którzy opuścili kraj 10-20 lat temu, utożsamia się z uciekinierami, którzy opuścili kraj nielegalnie podczas wojny. - Dlaczego nasze prawa nas ograniczają? Wyjechałem legalnie. Rozumiem, że władze chcą ograniczyć wyjazdy albo jakoś zawrócić tych mężczyzn, którzy zapłacili łapówki i wyjechali. Ale dlaczego wszyscy powinni się z tym mierzyć? Dużo Ukraińców mieszka w Polsce , Niemczech, są po prostu migrantami, żyją w innym kraju. Uważam, że jeśliby była taka możliwość, dużo ludzi po tej decyzji ukraińskiego MSZ zrzekłoby się ukraińskiego paszportu i starałoby się o obywatelstwo kraju, w którym mieszkają - mówi w rozmowie z Ukrayina.pl Andrij, Ukrainiec mieszkający w Holandii.

WIĘCEJ O:

ukraińcy w polsce mobilizacja Ukraina wojna w Ukrainie
POLECAMY
"The Telegraph: Przywódcy Rosji i Chin szykują się do wieloletniej wojny z Zachodem. "Rozmowy o pokoju to tylko przykrywka""
"Blackouty w Ukrainie mogą potrwać dwa lata. "Nie masz jak wezwać karetki, jak padnie ci telefon""
"Zmasowany atak ukraińskich dronów. Bolesne straty dla Rosjan."
"Rosjanie stawiają dodatkowe kostnice. "To wymowne podsumowanie rządów Władimira Putina""
"Mobilizacja w Rosji trwa? Mają kilka sposobów werbowania żołnierzy do wysłania na front "po cichu""
"Politico: Rosja zarabia miliardy, sprzedając ropę do UE przez Turcję"