W Ukrainie wprowadzono awaryjne wyłączenia prądu. "Mamy już doświadczenie. Z nami zawsze jest przenośna stacja zasilania"

Ukraiński operator państwowy Ukrenerho wprowadził awaryjne wyłączenia prądu na terenie całego kraju. Przyczyną jest niedobór energii po atakach przeprowadzonych przez wojska rosyjskie na elektrownie i spadek temperatury. Co Ukraińcy sądzą o awaryjnych wyłączeniach prądu? - Z nami zawsze jest przenośna stacja zasilania - mówią w komentarzach dla Ukrayina.pl.

Wieczorem 14 maja we wszystkich obwodach Ukrainy wprowadzono awaryjne przerwy w dostawie prądu z powodu niedoboru energii elektrycznej przez rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną. Drugim powodem jest wzrost zużycia energii elektrycznej, spowodowany spadkiem temperatury w Ukrainie. - Od godziny 6.40 do 9 Ukrenerho zastosowało kontrolowane wyłączenia awaryjne prądu dla odbiorców przemysłowych i indywidualnych we wszystkich regionach Ukrainy - poinformowano Ukraińców. 

Zobacz wideo Tusk ujawnił prywatne oblicze Putina. "Nie ma niczego ciekawego do powiedzenia"

Ukraińcy gotowi na przerwy w dostawie prądu. "Mamy doświadczenie" 

Dyrektor generalny Ukrenerho, Wołodymyr Kudrycki, na antenie ukraińskiego telemaratonu powiedział, że Ukraina straciła dużą ilość mocy w swoich elektrowniach i obecnie jej brakuje. Od pewnego czasu przerwy w dostawie prądu doświadczał ukraiński przemysł, natomiast większość zwykłych mieszkańców nie odczuwała braku energii elektrycznej. 

- Istnieje kilka sposobów, aby to zrekompensować. Na przykład import komercyjny od firm europejskich. Jeśli to nie wystarczy, Ukrenerho może skorzystać z pomocy awaryjnej z krajów sąsiednich, albo możemy ograniczyć zużycie energii przez odbiorców przemysłowych. Ale kiedy prądu będzie mało, musimy ograniczyć energię elektryczną nie tylko dla przemysłu, ale także dla mieszkańców - powiedział. 

Ukraińcy w komentarzach dla Ukrayina.pl mówią, że nie spodziewali się przerwy w dostawie prądu, ale nie trwa ona długo. - Na szczęście mamy już pewne doświadczenie z zeszłego roku. Kiedy zaczęły się nowe ataki na sieć energetyczną, byliśmy przygotowani. My z mężem zawsze teraz mamy w domu naładowaną przenośną stację zasilania. Dodatkowo zawsze mamy naładowane powerbanki. Wczorajsza przerwa w dostawie prądu nie była oczywiście przyjemna, ale nie wydarzyło się nic katastrofalnego - powiedziała mieszkanka Kijowa Julia. 

- Byłam nieco zaskoczona wczorajszą przerwą w dostawie prądu. Nie trwała ona jednak długo i miałam naładowane wszystkie urządzenia, więc wszystko jest w porządku. Mam teraz zwyczaj ładowania wszystkich urządzeń elektrycznych, tak na wszelki wypadek - komentuje mieszkanka Połtawy Anna.

Awaryjne przerwy w dostawie prądu będą kontynuowane

15 maja Ukrenerho poinformowało o wprowadzeniu awaryjnych wyłączeń energii elektrycznej dla mieszkańców i odbiorców przemysłowych w godzinach wieczornych, od 18:00 do 23:00. Jak podaje dzisiaj, od 00:00 do 10:00 i od 16:00 do 24:00 będą obowiązywać harmonogramy ograniczeń mocy dla odbiorców przemysłowych.

Dziś pomoc awaryjna z krajów UE była stosowana od 00:00 do 07:00. Planowany jest również rekordowy wolumen importu z maksymalną mocą. Oczekuje się, że import z Rumunii, Słowacji, Polski, Węgier i Mołdawii wzrośnie w ciągu dnia.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ