Rosyjska ofensywa dzięki pomocy Pekinu? Urzędnik wywiadu USA: Chiny bezpośrednio sprzyjają wojennej machinie Rosji

- Te same zdolności, które są wspomagane przez Chińską Republikę Ludową i których Rosja używa do grożenia Ukrainie dzisiaj, są tymi samymi zdolnościami, których Rosja będzie używać do grożenia innym narodom europejskim, w tym Polsce, w przyszłości - powiedział wysoki rangą urzędnik wywiadu USA dla RMF FM.

Ofensywa armii rosyjskiej w obwodzie charkowskim trwa. Rosjanie niszczą miasto Wołczańsk przy granicy z Rosją, które staję się drugim Bachmutem. Z prawie zniszczonego miasta już wyjechało kilka tysięcy mieszkańców. Wsparcie Chin dla Federacji Rosyjskiej ma kluczowe znaczenie w kontekście obecnej sytuacji w Ukrainie. Działalność Pekinu oznacza także zagrożenie dla Europy, pisze RMF FM, powołując na informacje podane przez urzędnika wywiadu USA. 

Zobacz wideo Prof. Legucka: Chiny nie pozwolą umrzeć gospodarczo Rosji

Źródła RMF FM w Waszyngtonie: Rosja może produkować więcej amunicji artyleryjskiej niż Zachód

Wsparcie Moskwy przez Pekin stało się przedmiotem zainteresowania służb USA. W Stanach starali się zrozumieć jak i dlaczego Federacja Rosyjska była w stanie odbudować swój przemysł obronny i maszynę wojenną w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

- Gdy spojrzeliśmy na ten problem całościowo, ponownie, przeprowadzając obszerną analizę w ostatnich miesiącach, to, co znaleźliśmy, to zewnętrzne wsparcie dla rosyjskiego przemysłu obronnego pozwoliło Rosji na odbudowę, zbrojenie. Chińska Republika Ludowa była zdecydowanie największym i najważniejszym zewnętrznym podmiotem wspomagającym rosyjskie wojsko. Eksport Chin, technologii o podwójnym zastosowaniu, o których słyszeliśmy w wiadomościach, do Rosji, faktycznie zwiększał się pod względem skali i zakresu - powiedział wysoki rangą urzędnik wywiadu USA dla RMF FM. 

Podano także, że Moskwa nie byłaby w tak silnej militarnie pozycji, w jakiej jest obecnie w Ukrainie, gdyby nie wsparcie ze strony Pekinu. - Amerykanie mają pewną wiedzę, z której wynika, że wsparcie Chin dla rosyjskiego wojska i przemysłu obronnego było kompleksowe i wielopłaszczyznowe - czytamy w artykule. 

RMF FM podaje, że Chiny są głównym dostawcą obrabiarek, mikroelektroniki, nitrocelulozy, która ma kluczowe znaczenie w produkcji amunicji i paliw rakietowych, a także innych produktów podwójnego zastosowania, których Moskwa używa do rozbudowy swojej bazy przemysłu obronnego. Służby Stanów Zjednoczonych wiedzą także, że Chiny dostarczają Rosji zdjęcia satelitarne z frontu w Ukrainie. To umożliwia działania militarne wojskom rosyjskim. 

Według służb amerykańskich Kreml nie byłby w stanie przeprowadzić aktualnie toczącej się ofensywy w obwodzie charkowskim, gdyby nie znaczące wsparcie Chin, które pozwoliło Rosji odbudować swoje kluczowe zdolności.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ