Miasto gruzów, cel regularnych ataków. "Jeden dzień w..." Zaporożu

Nagłówki medialne o Zaporożu najczęściej zawierają słowa "znów atak". Miasto raz po raz jest atakowane przez Rosjan w najbardziej nieludzki sposób: rakiety spadają na osiedla, hotele. To na obrzeżach Zaporoża zaatakowany został cywilny humanitarny konwój. Zginęło wtedy ponad 20 osób. Do Zaporoża dotarli też Outriders z kamerą VR/360 i pokazują, co tam zastali.

Przewodnikiem po Zaporożu we wspólnym projekcie Outriders i Ukrayina.pl jest Oleksandr Oleynik.

- 6 października miało miejsce kilka uderzeń rakietowych, z kompleksów rakietowych S-300 (...) - mówi na nagranym przez reporterów filmie. - Możecie zobaczyć. Tutaj działo się wtedy coś strasznego - wskazuje.

Pracę Outriders w Ukrainie (i nie tylko) można wspierać na https://zrzutka.pl/outriders

Zaporoże. Jeden z budynków mieszkalnych po ataku rakietowym.Zaporoże. Jeden z budynków mieszkalnych po ataku rakietowym. Outriders

Z kamerą VR i Oleksandrem idziemy więc przez zbombardowane osiedla na obrzeżach miasta i wokół budynków w centrum, gdzie trwa akcja ratunkowa - ratownicy państwowej służby ds. nadzwyczajnych rozbierają elementy budynku trafionego rosyjską rakietą.

 ZOBACZ WSZYSTKIE FILMY VR>>

Centrum Zaporoża. Ratownicy państwowej służby ds. nadzwyczajnych rozbierają elementy budynku po trafieniu rosyjskiej rakiety.Centrum Zaporoża. Ratownicy państwowej służby ds. nadzwyczajnych rozbierają elementy budynku po trafieniu rosyjskiej rakiety. Outriders

Oleksandr prowadzi nas też do zbombardowanego przez Rosjan kompleksu hotelowego i restauracyjnego Sunrise.

- Kompleks w samym centrum parku, gdzie odpoczywa zwykle wiele osób, dzieci - opowiada nasz przewodnik. - I najpierw jednego dnia rano trafiły tu dwie rakiety, a kilka dni później przyleciała jeszcze jedna rakieta. Co oni chcieli tym pokazać, Rosjanie, ci zabójcy? - pyta retorycznie Oleksandr. 

Zaporoże. Zniszczony kompleks hotelowy SunriseZaporoże. Zniszczony kompleks hotelowy Sunrise Outriders

Zaporoże to stolica obwodu zaporoskiego, leży w południowo wschodniej Ukrainie, nad Dnieprem. Przed wojną było dużym centrum przemysłowym. W pobliżu położona jest też słynna Zaporoska Elektrownia Jądrowa, no i linia frontu. Wszystko to sprawia, że mieszkańcy Zaporoża narażeni są na częste ataki wroga w równym stopniu, co mieszkańcy Dniepru, o którym to mieście pisaliśmy w piątek.

Wojna wokoło - ukraińskie miasta w technologii VR/360 

Zespół Outriders razem z Ukrayina.pl w projekcie "Jeden dzień w..." pokazuje z bardzo bliska kolejne atakowane przez Rosję ukraińskie miasta, używając do tego technologii VR/360.

Pokazaliśmy wam już Mikołajów:

Potem Kijów:

Zabraliśmy was też do Krzywego Rogu, miejsca urodzenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego:

Wreszcie - reporterzy Outriders dotarli do Dniepru położonego niecałe 100 km od linii frontu: 

"Jeden dzień w..." to reporterski projekt, który pokazuje życie w sześciu ukraińskich miastach - Mikołajowie, Kijowie, Odessie, Dnieprzu, Zaporożu oraz Krzywym Rogu. Wirtualny zapis z "oprowadzań" znajdziecie na stronie projektu "Jeden dzień w...".

Projekt to kolejna już współpraca Ukrayina.pl i Gazeta.pl z Outriders. Dotychczas reporterki i reporterzy kolektywu dostarczali portalowi materiały z Ukrainy w formie podcastów, redakcje współpracowały też przy nagradzanym projekcie #WizaDonikąd / #VisaToNowhere, opisującym losy osób, które z różnych miejsc ruszyły przez Białoruś na Zachód. Wcześniej razem zrobiliśmy też projekt "Białoruskie domino" o wyborach prezydenckich w Białorusi.

Pracę Outriders w Ukrainie (i nie tylko) można wspierać na https://zrzutka.pl/outriders

Zobacz wideo