Washington Post: Kongres USA połączy pomoc dla Ukrainy i Izraela. Amerykańskie kontrowersje w sprawie Ukrainy

Eugeniusz Diaczkow
Biały Dom w Stanach rozważa opcję połączenia pomocy wojskowej dla Ukrainy i Izraela w jeden pakiet. Jak informują media, łatwiej i szybciej będzie można zrealizować obie decyzje. Dzięki takiemu rozwiązaniu, część Republikanów, którzy są przeciwko pomocy Ukrainie, będą zmuszeni głosować za rozstrzygnięciem decyzji, ponieważ nie będą chcieli blokować wsparcia dla Izraela.

Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena rozważa połączenie swojego wniosku do Kongresu o pomoc wojskową dla Ukrainy i Izraela w jeden pakiet. Przedstawiciele administracji liczą, że zwiększy to szanse na zatwierdzenie pomocy dla Ukraińców - informuje The Washington Post, powołując się na własne źródła wśród urzędników Białego Domu. Ich zdaniem możliwość połączenia finansowania Ukrainy z pilną prośbą Izraela o pomoc wzmocni szanse na zatwierdzenie przez Kongres wsparcia dla Kijowa. Może to wpłynąć na sprzeciw części Republikanów. Według NBC News taką propozycję złożyli kongresmani obu partii, którzy wspierają Ukrainę.

Dlaczego USA powinny połączyć pomoc dla Ukrainy i Izraela?

Jak informuje gazeta The Washington Post, dwóch urzędników administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych poinformowało, że wciąż nie ogłoszono ostatecznego postanowienia, w temacie połączenia wniosków o pomoc wojskową dla Ukrainy i Izraela. Jeden z urzędników twierdzi, że taki dyplomatyczny ruch może być skuteczny, bo powstrzyma skrajnie prawicowych przeciwników powiększenia pomocy dla Kijowa, ale sympatyków wsparcia dla Izraela. Wyżsi urzędnicy administracji mieli przekazać przewodniczącym Izby Reprezentantów i Senatu oraz członkom kluczowych komisji, że Biały Dom niebawem zwróci się do Kongresu o zaakceptowanie dodatkowej pomocy militarnej dla Izraela, po ataku palestyńskich bojowników Hamas. To podanie może wpłynąć już w nadchodzący tygodniu.

Zobacz wideo Jerzy Haszczyński: Amerykański elektorat jest bardziej zainteresowany Izraelem niż Ukrainą Wybierz serwis

Biały Dom powalczy o decyzje Republikanów

W amerykańskim Kongresie, zarówno Demokraci jak i Republikanie wyrazili pełną solidarność dla Izraela i zapewnili, że USA będą wspierać swojego najbliższego sojusznika. Ponadto stanowisko to ogłosili skrajnie prawicowi członkowie Kongresu, którzy są przeciwko dalszej pomocy Ukrainie. Przedstawiciel Białego Domu dodał, że administracja Joe Bidena zastanawia się, czy właściwa jest kombinacja pomocy dla Ukrainy i Izraela. Ostatecznie podkreślił, że końcową decyzję podejmie Kongres.

Jesteśmy wystarczająco dużym, rentownym i dynamicznym krajem, aby móc wspierać jedno i drugie.

- powiedział John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

Przy obecnym poziomie wydatków wystarczy to na kolejne sześć miesięcy, podali w artykule w Washington Post, powołując się na swojego informatora. Biały Dom i część proukraińskich kongresmanów biorą pod uwagę, że łącząc oba podania o pomoc, część Republikanów będzie zmuszona wybrać opcję z połączonym pakietem, ponieważ nie będą chcieli utrudniać dostarczenia pomocy wojskowej dla Izraela.

Przypomnijmy, że Pentagon poprosił Kongres USA o podjęcie działań w sprawie dodatkowego sponsorowania produkcji i zakupu uzbrojenie dla Ukrainy i Izraela.

Co wiemy o kontrowersjach w Kongresie Stanów w sprawie Ukrainy?

1 października prezydent USA Joe Biden zatwierdził rozporządzenie o czasowym finansowaniu rządu do 17 listopada, zaakceptowaną dzień wcześniej przez Senat i Izbę Reprezentantów Kongresu Stanów. Wezwał także Republikanów w Kongresie do poparcia projektu ustawy o ponadplanowej pomocy dla Ukrainy, ogłaszając, że jest przemęczony ciągłą walką, która prawie doprowadziła do zawieszenia funkcjonowania rządu.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba  wspomniał, że pomimo braku decyzji Kongresu USA w sprawie wsparcia dla Ukrainy, pomoc nie osłabła. Kongres Stanów Zjednoczonych nie włączył w eksperymentalną ustawę nowych środków na pomoc dla Ukrainy. Z kolei Izba Reprezentantów USA zdymisjonowała spikera Kevina McCarthy’ego, który nawoływał do poparcia pomocy wojskowej dla Ukrainy. Zdaniem Politico Biden szuka opcjonalnej drogi finansowania pomocy dla Ukrainy.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ