Putin po niemiecku ostrzega RFN. Schroder wygłosił skandaliczne oświadczenie na temat Krymu

Eugeniusz Diaczkow, Alona Chernetska
Przyjaciel Putina, były kanclerz Niemiec Gerhard Schroder, który wielokrotnie promował rosyjską narrację, uważa Krym za część rosyjskiej historii. Polityk obwinia Stany Zjednoczone o wojnę i uważa, że Zachód powinien pójść na kompromis z Rosją, a Ukraina powinna odmówić przystąpienia do NATO. W rosyjskiej telewizji Putin stanął w obronie Schroedera, używając perfekcyjnie języka niemieckiego.

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroder, który przyjaźni się z Władimirem Putinem, powiedział w rozmowie z "Berliner Zeitung", że uważa okupowany przez Rosję Krym za "część historii Federacji Rosyjskiej". Polityk, który stał na czele rządu federalnego w latach 1998-2005, stwierdził, że odmowa przystąpienia Ukrainy do NATO mogłaby powstrzymać walki. Dodał również, że Zachód powinien pójść na ustępstwa wobec Rosji. Według niego NATO chce rozszerzyć się na kraje postsowieckie, w tym Ukrainę, ale nikt pod przywództwem Rosji na to nie pozwoli.

Krym. Jak długo Krym jest rosyjski? Dla Rosji Krym to nie tylko region, ale część jej historii. Wojna mogłaby się zakończyć, gdyby w grę nie wchodziły interesy geopolityczne. Ta analiza zagrożenia może być emocjonalna, ale jest realna dla Rosji. Zachód musi to zrozumieć i pójść na kompromis, w przeciwnym razie pokój będzie trudny do osiągnięcia.

 — wyjaśnił Schroder.

Zobacz wideo Cimoszewicz: Rosja nie jest w stanie zrobić już niczego gorszego

Jego zdaniem Amerykanie mogli zapobiec wojnie, lecz tego nie zrobili.

Jedynymi ludźmi, którzy mogliby rozwiązać kwestię wojny w Ukrainie, są Amerykanie. Podczas rozmów pokojowych w marcu 2022 roku w Stambule z Rustemem Umerowem (obecnym ministrem obrony Ukrainy - red.), Ukraińcy nie zgodzili się na pokój, ponieważ im na to nie pozwolono. Musieli najpierw skoordynować wszystko, o czym rozmawiali z Amerykanami

— ubolewał Schroder, stwierdzając, że to był fatalna decyzja. W rezultacie Rosja będzie teraz ściślej związana z Chinami, co dobrze nie wróży Zachodowi.

Sojusznik czy przyjaciel?

W wywiadzie dla rosyjskiego programu "Moskwa. Kreml. Putin" rosyjski przywódca skrytykował falę negatywnych komentarzy, które padły w stronę Schrodera i powiedział:

Chciałbym zatem powiedzieć, że im dalej od Schroedera, tym bliżej jesteś Anthony’ego Roty, przewodniczącego kanadyjskiego parlamentu, który jest sympatykiem nazizmu. A jeśli usłyszą mnie w Niemczech, spróbuję nawet powiedzieć to po niemiecku.

— powiedział Putin, powtarzając swoje słowa po niemiecku.

Zobacz wideo Prof. Legucka: Putinowi udaje się utrzymać lojalność w elitach władzy

Putinowi chodziło o przewodniczącego kanadyjskiej Izby Gmin. Anthony Rota ustąpi ze swojego dotychczasowego stanowiska w związku z odznaczeniem w parlamencie ukraińskiego weterana dywizji SS Galizien Jarosława Hunki.

Dla przypomnienia, obecny kanclerz Niemiec Olaf Scholz był pierwszym szefem rządu, który odwiedził Izrael po ataku Hamasu. Gdy Scholz był już w samolocie, który z Izraela miał odlecieć do Egiptu, ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Delegacja z niemieckim kanclerzem na czele wybiegła z maszyny i położyła się na pasie startowym. Polityk został następnie zabrany do schronu.

Zobacz wideo Putin nie wycofuje się z narracji o specjalnej operacji wojskowej. "Krok po kroku będziemy kontynuować realizację naszych celów"

Jak Niemcy wspierają Ukrainę?

Na początku października Olaf Scholz powiedział, że Niemcy starają się zapobiec eskalacji wojny, dlatego nie zdecydowały się na dostarczenie Ukrainie Taurusa. Opozycja skrytykowała wówczas stanowisko kanclerza. Scholz przypomniał, że Niemcy są drugim największym krajem po Stanach Zjednoczonych pod względem przekazanej Ukrainie pomocy. Wysłały artylerię, czołgi, obronę powietrzną i inną broń.

Skandaliczna wypowiedź Viktora Orbana na temat Ukrainy

Podczas spotkania z Władimirem Putinem w Chinach premier Węgier Viktor Orban nazwał wojnę w Ukrainie operacją wojskową. Wideo zostało opublikowane przez rosyjską telewizję propagandową. Na nagraniu słychać, jak Orban mówi "katona muveletek" - operacja wojskowa. Szef węgierskiego rządu powiedział, że jego kraj "nigdy nie chciał konfrontacji z Rosją", ale chciał nawiązać bliskie stosunki.