Rosjanie tracą na Morzu Czarnym. "Most to zbędna konstrukcja". Wywiad Ukrainy ostrzega Rosję

Eugeniusz Diaczkow
Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy opublikował nagranie Mostu Kerczeńskiego, który został zbudowany po aneksji półwyspu przez rosyjskich okupantów, i nazwał tę konstrukcję "zbędną". Wcześniej siły obronne Ukrainy na południu zniszczyły ważny rosyjski sprzęt wojskowy.

Żołnierz jednostki specjalnej "Artan" nagrał wideo, w którym w tle widnieje nielegalna konstrukcja Mostu Kerczeńskiego na Krymie. Wideo opublikowane w sieci trwa około 20 sekund. Most jest filmowany z brzegu, a następnie widzimy napis na kartce papieru: "GUR Artan" i kolory ukraińskiej flagi. Wideo opublikowane zostało na kanale Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy w Telegramie. We wpisie użyto słów:

Krymski jesienny wiatr i zupełnie niepotrzebna konstrukcja. Ciąg dalszy nastąpi...

Niewykluczone, że zimą Rosjan czeka kolejna niespodzianka ze strony ukraińskiego wywiadu. Ukraińskie Ministerstwo Obrony niejednokrotnie powtarzało, że ukraińskie siły zbrojne uderzą w logistykę wojska rosyjskiego w okresie zimowym.

Jednostka specjalna "Artan" została utworzona w czasie wojny - 1 czerwca 2022 roku. Jednostka została nazwana na cześć "Artanów", którzy zabijali każdego obcego na swojej ziemi. Nazwa pochodzi od historycznej nazwy Litwinów, którzy nazywali się Artanami, co oznacza "ludzie znad Wołgi". W bitwie pod Grunwaldem kawaleria i Artanie (Litwini) wzięli udział w pokonaniu Zakonu Krzyżackiego. 

"Artan" jest dowodzony przez Wiktora Torkotiuka, a jednym ze znanych dowódców jest Andrij Melnyk. Bojownicy "Artana" brali najbardziej aktywny udział w operacjach specjalnych na Morzu Czarnym i na Wyspie Wężowej oraz w walkach o region kijowski, bachmucki, a także w kierunku Kupiańska. Rosyjskie media niemal codziennie donoszą o dronach na wodach Morza Czarnego i rakietach lecących w kierunku obiektów wojskowych rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Chodzi między innymi o ukraińskie drony wodne "Sea Baby". Drony są produkowane w zamaskowanych podziemnych fabrykach kierowanych przez SBU.

Zobacz wideo Finlandia i Polska deklarują wsparcie dla Ukrainy. "Podjęliśmy decyzję o przekazaniu 20. pakietu pomocowego"

Rosjanie tracą na południowym kierunku

Południowe Siły Obronne zniszczyły stację walki radioelektronicznej Pole-21, posterunek obserwacyjny i dwie rosyjskie łodzie. Poinformowała o tym służba prasowa Południowych Sił Obronnych. W dodatku Rosjanie stracili również 12 żołnierzy na południowym kierunku Ukrainy. 

ISW oceniło, jak mróz i śnieg na linii frontu wpłyną na przebieg działań wojennych

Wojska ukraińskie i rosyjskie nadal prowadzą operacje ofensywne we wschodniej i południowej Ukrainie, pomimo deszczowej i śnieżnej pogody. Stwierdzili to w swoim raporcie amerykańscy analitycy z Instytutu Badań nad Wojną. Eksperci ISW, powołując się na rosyjskich blogerów wojskowych, zauważają, że zarówno rosyjskie, jak i ukraińskie wojska mają trudności z wykorzystaniem dronów, w tym z dostosowaniem ognia artyleryjskiego, w złych warunkach pogodowych na całej linii frontu.

Zobacz wideo Michał Kołodziejczak: Gdzie była polska dyplomacja, gdy Ukraina lobbowała korzystne dla siebie rozwiązania w UE

Rosja wykorzystuje fale radiowe do zagłuszania komunikacji podczas wojny na Ukrainie

Na Ukrainie toczy się bitwa w niewidzialnej sferze fal elektromagnetycznych, a sygnały radiowe są wykorzystywane do zagłuszania kanałów komunikacji z dronami i wojskami, identyfikowania celów i oszukiwania broni kierowanej. Według NYT, jednym z prostych, ale skutecznych narzędzi jest zagłuszacz, który zakłóca komunikację, wysyłając silne sygnały na tych samych częstotliwościach, co radia lub drony, powodując tak silne zakłócenia, że transmisja sygnału staje się niemożliwa.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ