"Ramstein-17": co wiadomo o nowym spotkaniu sojuszników i czego można się spodziewać dla Ukrainy?

Eugeniusz Diaczkow, Andrii Khomenko
Nowe spotkanie w formacie grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy odbyło się 22 listopada w formacie online. Jednym z rezultatów spotkania było utworzenie nowej koalicji mającej na celu wzmocnienie obrony powietrznej bez własnej silnej marynarki wojennej Ukrainy. Przedstawiono również plany wsparcia wojskowego ze strony Litwy oraz nową koncepcję koalicji na rzecz rozminowywania.

17 spotkanie "Ramstein" odbyło się w wirtualnym formacie. Rozmowy rozpoczęły się o godzinie 15:00 czasu kijowskiego. Szef Pentagonu zaprosił ministrów obrony i szefów obrony z około 50 krajów na spotkanie w celu omówienia dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy w perspektywie krótko- i długoterminowej. Potwierdzając datę "Ramstein" Austin zauważył, że podczas niego sojusznicy skupią się na zapewnieniu Ukrainie tego, czego potrzebuje w walce z Federacją Rosyjską.

Spotkanie otworzył sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Szef Pentagonu podziękował swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi i podkreślił, że sojusznicy zebrali się, ponieważ "podzielają wizję świata, który jest wolny, otwarty, dostatni i bezpieczny".

Jestem dumny, że ta historyczna Grupa Kontaktowa zapewniła Ukrainie ponad 80 miliardów dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa od czasu, gdy Kreml rozpoczął nieuzasadnioną inwazję. Wysyłamy jasny komunikat do Putina, że nie może nas prześcignąć ani wygrać starcia woli

— powiedział Lloyd Austin.

Zobacz wideo Piotr Kuczyński: Złoty się wzmacnia, to reakcja na dane o inflacji w USA – nieco przesadzona

Jednocześnie, według ministra obrony Ukrainy Rustema Umierowa, Siły Obronne wyparły rosyjskie okręty wojenne z Morza Czarnego i stopniowo przywracają swobodę żeglugi bez własnej potężnej floty.

Rosja z pewnością nie planuje się zatrzymać. Jedynym językiem zrozumiałym dla Moskwy jest siła. A my dobrze nauczyliśmy się tego języka

— powiedział Umierow.

Co wiemy o spotkaniu?

Powstała koalicja na rzecz obrony Ukrainy. Jednym z rezultatów spotkania było utworzenie przez partnerów Ukrainy nowej koalicji mającej na celu wzmocnienie obrony powietrznej.

Ponieważ Ukraina stoi w obliczu kolejnej zimy wojny, wzywam Grupę Kontaktową do zapewnienia Ukrainie kompleksowych zdolności obrony powietrznej w celu ochrony jej obywateli

— powiedział Lloyd Austin.

Według niego sojusznicy powinni "myśleć kreatywnie" o tym, jak zaspokoić potrzeby Ukrainy. Przypomniał o amerykańskim pakiecie wojskowym o wartości 100 milionów dolarów (w tym system HIMARS, pociski Stinger i pociski artyleryjskie), a także o pakiecie o wartości 1,3 miliarda euro od Niemiec z krytycznymi systemami obrony powietrznej i amunicją 155 mm.

Zobacz wideo Jerzy Haszczyński: Amerykański elektorat jest bardziej zainteresowany Izraelem niż Ukrainą

Litwa ogłasza plany wsparcia Ukrainy w rozminowywaniu bojowym i humanitarnym

Podczas 17. spotkania grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy przedstawiono litewskie plany wsparcia wojskowego i nową koncepcję koalicji rozminowywania kierowanej przez Litwę.

Dzisiaj, podczas 17. spotkania w formacie Ramstein, Litwa ujawniła nowe plany dotyczące koalicji na rzecz rozminowywania Ukrainy. Ta kierowana przez Litwę koalicja wsparcia skupi się zarówno na bojowych, jak i humanitarnych działaniach rozminowywania. Ostateczna koncepcja zostanie przedstawiona w grudniu

—poinformowało w oświadczeniu litewskie Ministerstwo Obrony.

Zobacz wideo Większy dostęp do broni w Polsce - tak czy nie? [SONDA]

Co Ukraina otrzyma od swoich sojuszników. Wizyta ministra obrony USA

Wizyta szefa Ministerstwa Obrony USA do Ukrainy poprzedziła "Ramstein". Austin przybył do Kijowa 20 listopada i spotkał się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i jego ukraińskim odpowiednikiem Rustemem Umierowem. Tego samego dnia Pentagon ogłosił pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 100 milionów dolarów. Pakiet obejmuje wysoce mobilne pociski przeciwlotnicze Stinger (HIMARS) i dodatkowe pociski artyleryjskie TOW 155 mm i 105 mm, systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4 z ponad 3 milionami sztuk amunicji, amunicję do usuwania przeszkód, sprzęt na zimne dni, części zamienne i inny sprzęt pomocniczy.

Wizyta Austina obejmowała również spotkanie z ukraińskimi żołnierzami w Kijowie. Wzięli w nim udział żołnierze, którzy powrócili z misji bojowych, w tym w kierunku Awdijiwki, która jest jednym z najgorętszych miejsc na froncie. Podczas swojej wizyty w ukraińskiej stolicy Austin powiedział, że przyjechał, aby zaświadczyć, że państwa pozostają ramię w ramię z Ukrainą. Jest przekonany, że ukraińskie siły zbrojne są gotowe do działań bojowych w zimie. 

Zobacz wideo Duda po szczycie w Wilnie: NATO będzie cały czas wspierało Ukrainę

Umierow powiedział również, że omówił z Austinem ukraińskie plany przeciwdziałania rosyjskiej agresji, obecne i przyszłe potrzeby na polu bitwy w celu ich realizacji, sposoby dalszej pomocy ze strony USA i sojuszników oraz aspiracje naszego kraju do członkostwa w NATO.

Minister obrony Niemiec oraz obietnice sojusznicze

Następnego dnia, 21 listopada, niemiecki minister obrony Boris Pistorius również przybył do Kijowa. Spotkał się on ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Rustemem Umierovem i przeprowadził rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Niemieccy i ukraińscy ministrowie obrony odwiedzili również centrum szkoleniowe dla ukraińskiego wojska.

Tam mogli omówić z ukraińskimi żołnierzami między innymi obecną potrzebę wsparcia

— podała służba prasowa niemieckiego Ministerstwa Obrony.

Z drugiej strony, Umierov podkreślił na wspólnym briefingu z Pistoriusem w stolicy, że istnieje plan deokupacji całego terytorium Ukrainy od rosyjskich najeźdźców i zgodnie z nim Ukraina nadal posuwa się naprzód.